BREZNO. Metropolu Horehronia už jeden zaujímavý byt nedávno zviditeľnil. Je spätý so životom niekdajšieho zvonára a nachádza sa na najvrchnejšom poschodí klasicistickej mestskej veže, ktorá je bezmála už dve storočia ústrednou dominantou historického centra Brezna.
No a v týchto dňoch v meste pribudlo ďalšie netradičné bývanie. Slúži ako expozícia, približujúca časy bývalého režimu. Pomenovali ju Nostalgia¿. Jej názov výstižne dopĺňa slogan. Česť práci a robote pokoj.

„Okrem celkového zámeru, vytvoriť pre návštevníkov mesta a regiónu atraktívny objekt, prináša aj pridanú hodnotu v podobe nostalgického pohľadu do minulosti s náučnými prvkami,“ uviedla Zuzana Jóbová, výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus.
Podotkla, že obrátený otáznik v názve vypovedá o hlavnej myšlienke výstavy. Tí, ktorí socializmus zažili, prípadne o ňom len počuli či čítali, by sa mali zamyslieť a sami si vytvoriť názor na to, čo vtedy bolo dobré a čo nie.

Zároveň priblížila, že expozičné priestory sú rozdelené na dve podlažia. Prízemie nazvali Aj také bolo Brezno.
Zaujímavosťou je vyšetrovacia miestnosť
„Návštevníkom prinesie informačno-edukačnú formu zážitku prostredníctvom rôznych artefaktov, obrazov a panelov, ktoré vyvolávajú spomienku na socializmus. Zároveň umožňuje jedinečný zážitok v podobe prepojenia histórie s modernou technikou, keďže sa chceme priblížiť aj mladšej generácii. Preto sú súčasťou expozície aj dva samostatne stojace panely s LED televíznou obrazovkou a možnosťou dotykového ovládania. Návštevníci uvidia historické fotografie a textovými popismi.“
Andrej Barančok, poverený realizovaním projektu doplnil, že expozíciu budú ďalej dopĺňať, aby sa stala lákadlom nielen pre základné a stredné školy na území Breznianskeho okresu, ale aj v ďalších regiónoch Slovenska, no najmä pre turistov.

„V poslednej miestnosti expozície je k nahliadnutiu vyšetrovacia miestnosť, keďže vtedajšia doba bola povestná aj rôznymi zásahmi bývalého režimu, hlavne prostredníctvom silových zložiek, ako bola napríklad ŠtB. Zároveň sa v nej budú premietať rôzne dokumenty, mapujúce rozmanité sféry spoločenského života,“ ozrejmil Barančok.