BREZNO. Vzácne historické zvony v obnovenej mestskej veži, ktorá je pýchou Brezna a turistickým lákadlom, prešli opravou. Domáci aj návštevníci mesta môžu ich zvuk počuť mimo prevádzkových hodín informačného centra, ktoré sídli jej priestoroch.
„Mesto dalo zvony opraviť, zabezpečilo nový magnetický spôsob ich zvonenia. Je oveľa šetrnejší k zvonici aj zvonom,“ informoval v stredu 29. mája Tomáš Abel, primátor Brezna s tým, že mesto nedávno výrazne prispelo aj na obnovu historických zvonov v tamojšom evanjelickom kostole.
Zvolávali k modlitbám, varovali pred pohromami
Zvony v mestskej veži sa nachádzajú priamo pod horehronskou raritou, ktorou je byt zvonára. Kto ho chce vidieť, musí prekonať päť strmých schodísk s 93 schodmi.

Cesta na miesto, ktoré výletníkov pomyselne vracia späť v čase, vedie aj popri zvonoch, ktoré sú bijúcim srdcom mohutnej, 31 metrov vysokej hranolovej stavby. V minulosti slúžila ako strážna veža a zvonica.

„Mala aj predchodkyne, no tie pohltili plamene alebo bol ich skazou nekvalitný stavebný materiál. Táto je postavená z kameňa a odolala mnohým nástrahám. Roky sa síce podpísali na jej vzhľade, avšak v 20. a 21. storočí prešla ozdravovacími procesmi,“ uviedla ešte v roku 2023 pre MY noviny Anna Raškovská, lektorka Horehronského múzea v Brezne s tým, že po poslednej rekonštrukcii veža získala nový vzhľad aj funkciu.
Tri obrovské zvony pridávajú na majestátnosti veži, z ktorej kedysi prichádzali nielen varovania pred požiarmi, ale aj zvolávania k modlitbám.
„Ich zvonenie oslavovalo aj sviatočné dni,“ podotkla lektorka a pokračovala:

„Najväčší a najvzácnejší zvon pochádza z konca 18. storočia. Existoval teda skôr, ako bola postavená samotná veža – zvonica. Je tiež smutnou pripomienkou na požiar z roku 1779, kedy Brezno vyhorelo. Dva menšie zvony boli inštalované v roku 1924 ako náhrada za skonfiškované zvony počas vojny. V tom čase z nich vyrábali kanóny.“