SLOVENSKÁ ĽUPČA. Perspektívny zámer, týkajúci sa vybudovania závodu neďaleko stredoslovenskej metropoly, vytvorenia desiatok nových pracovných a najmä revolučnej technológie, ktorá zmení výrobu penivých látok, používaných pri čistení aj osobnej hygiene, sa stal realitou.
V areáli spoločnosti Evonik Fermas, pôsobiacej na trhu od roku 1992 ako spoločný podnik nemeckého koncernu Degussa AG a slovenskej akciovky Biotika, v stredu 29. mája oficiálne ohlásili spustenie prvej priemyselnej výroby ramnolipidov na svete.
„Z tejto udalosti na pôde nášho kraja mám radosť. Je to vďaka spoločnosti Evonik Fermas, ktorú si vážim nielen ako technologického a inovatívneho lídra, ale aj ako solídneho zamestnávateľa v regióne. Cieľom politiky nášho kraja je povzbudzovať a pomáhať ľuďom, aby mohli byť šikovní aj pre túto dobu,“ uviedol Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.
Dodal, že pre každú novú inovatívnu iniciatívu sú vždy jeho dvere otvorené. Zdôraznil, že kraj investuje do školstva, pretože špičkové technológie potrebujú špičkových ľudí.
Bezpečnejšia a ekologickejšia náhrada
Výrobu, spočívajúcu v produkcii penivých látok, ako základu receptúr väčšiny čistiacich a hygienických prostriedkov, investor avizoval v júni 2022.
Miroslav Havlík, šéf slovenského Evoniku vtedy zdôraznil, že výhoda ramnolipidov, ktoré budú neďaleko Banskej Bystrice vyrábať, spočíva v tom, že ide o bezpečnejšiu a najmä ekologickejšiu náhradu iných, podobne pôsobiacich látok.
Tie sa doposiaľ získavali z petrochemických, v prírode oveľa ťažie odbúrateľných látok. Odbúrateľnosť ramnolipidov, ktoré vznikajú fermentáciou cukru, je stopercentná.
Využívajú sa napríklad aj na čistenie pôdy, kontaminovanej ťažkými kovmi, najnovšie tiež v náterových hmotách, poľnohospodárstve, prípadne vo výžive zvierat.

Ich antimikrobiálne vlastnosti ich predurčujú aj na využitie v zdravotníckych produktoch.
Výborné vzťahy aj prístup k talentovaným ľuďom
„Záleží nám na tom, aby v našom kraji bolo priaznivé podnikateľské prostredie, ktoré praje inováciám, zeleným riešeniam a sieťovaniu so školami i výskumnými kapacitami. Práve na to sa zameriava aj jeden z komponentov projektu Catching-Up Regions, na ktorom pracujeme v spolupráci s Európskou komisiou a Svetovou bankou. Snažíme sa tiež o to, aby sa naše školy zmenili na inštitúcie s proklientskym prístupom – ich klientmi sú budúci zamestnávatelia, pre ktorých našich žiakov pripravujeme. Túto našu snahu ocenil aj Yann D´Hervé, senior viceprezident a generálny riaditeľ divízie Care & Solution Evonik,“ doplnil v tom čase župan Lunter.
„Máme výborné vzťahy, podporu priamo z regiónu a prístup k mnohým talentovaným ľuďom. Aj to zohralo úlohu pri rozhodovaní, kde nový závod bude,“ potvrdil Yann D´Hervé.
Nový závod v Slovenskej Ľupči bude zamestnávať približne 100 nových pracovníkov. Súvisiace činnosti a služby ich prinesú ďalšie desiatky.
Do roku 2030 plánuje koncern Evonik investovať vyše tri miliardy eur do riešení výrobkov s výnimočným prínosom pre udržateľnosť. Závod na strednom Slovensku je dôležitou súčasťou tejto stratégie.
