BANSKÁ BYSTRICA. Dlhé roky sa mu nedostávalo pozornosti, akú by si zaslúžilo. Vandali aj nedostatočná údržba urobili svoje a stav legendárneho diela Hexagon, ktoré v minulosti Banskobystričanom slúžilo aj ako detské ihrisko, bol z roka na rok žalostnejší. Dnes je situácia iná.
Iniciatíva na záchranu unikátu, za autora ktorého bol dlhé roky považovaný Karol Lacko, až kým kurátorka Stredoslovenskej galérie a historička umenia Zuzana Leškanič Majlingová po podrobnom výskume nezistila, že v skutočnosti ním bol priemyselný dizajnér Ján Ondrejovič, vyvrcholila do rozsiahlej obnovy.
Osemsto hodín fyzickej práce
Hexagon je opäť pýchou stredoslovenskej metropoly. Aj keď v minulosti plnil funkciu detského ihriska, dnes už naň požiadavky nespĺňa. Samospráva, ktorá na obnovu diela vyčlenila z mestského rozpočtu 67-tisíc eur preto pripomína, že vstup na Hexagon je len na vlastnú zodpovednosť.

„Obnovený Hexagon významne skvalitňuje prostredie jednej z najhodnotnejších lokalít verejného priestoru Banskej Bystrice,“ uviedla Majlingová s tým, že iniciatíva na jeho záchranu má korene v roku 2015.
Od prvého odborného podnetu až do aktuálnej obnovy sa zrealizoval rozsiahly archívny výskum k dielu, nechýbali občianske podporné aktivity, do ktorých sa zapojili aj viaceré umelecké inštitúcie či jednotlivci.
Znalecký posudok vypracovala v roku 2022 Darina Arce, o rok neskôr zámer obnovy sochár Matúš Janíček (rod. Jančura). Práve on začal vlani na jeseň s prvou etapou obnovy diela.

„Spracoval dokumentáciu, zhotovil formy a zameral sa na výrobu jednotlivých prefabrikovaných dielov, ktorá sa sústredila v dielni v Slovenskej Ľupči,“ uviedla Zdenka Marhefková, hovorkyňa banskobystrického primátora.
Dodala, že na jar tohto roka sa práce presunuli priamo do Parku pod Pamätníkom SNP, kde sa Hexagon nachádza.