Využiteľnosť vyrobenej elektriny v domácnosti sa pohybuje od 20 do 60 %, a tak je namieste otázka, čo robiť s prebytkami z fotovoltiky na streche vášho rodinného domu?
Fotovoltický systém vyrobí najviac elektriny najmä v čase okolo poludnia, keď je slnečný svit najintenzívnejší. V tom čase sú však členovia bežnej domácnosti zvyčajne v práci alebo v škole a slnkom vyrobenú elektrinu tak nemá kto využiť. Spotreba naopak rastie, keď sú všetci doma a elektrické spotrebiče sú v prevádzke, čo je v pracovných dňoch spravidla ráno a k večeru. Zároveň je väčšina elektriny vyrobená od apríla do októbra a nevieme ju využiť na pokrytie vykurovacieho obdobia. Tento rozpor vo výrobe a spotrebe elektriny možno z veľkej časti vyriešiť uložením vyrobenej elektriny do vlastných batérií. Faktom však je, že cena fyzických batérií s dostatočnou kapacitou, ktoré umožňujú opakované ukladanie a čerpanie elektriny, je stále vysoká a pohybuje sa v tisíckach eur. Ďalšou možnosťou je výkup elektriny, čo je však pri aktuálnych spotových cenách finančne nie veľmi zaujímavé. Aj preto významná časť domácností s fotovoltickými panelmi na streche využíva „virtuálne batérie“ svojho dodávateľa elektriny.
Jednoducho povedané, Virtuálna batéria od SSE je produkt – služba Stredoslovenskej energetiky, ktorá domácnostiam umožní „odložiť si“ zo slnka vyrobenú a aktuálne nepotrebnú elektrinu a zasa si ju „vyzdvihnúť“ v tom čase, keď ju domácnosť potrebuje.
Netreba sa nechať pomýliť, ani dodávateľ energie nevlastní fyzické batérie, do ktorých by elektrinu ukladal a naspäť ju z nich čerpal. Vďaka svojej veľkosti a pôsobeniu na trhu s elektrinou však vieme vyrobené prebytky okamžite predať a elektrinu pre domácnosť zasa aj okamžite spätne nakúpiť v čase, keď ju domácnosť potrebuje.
Za využitie Virtuálnej batérie od SSE platí domácnosť dodávateľovi energie paušálny mesačný poplatok. Ukladanie vyrobenej elektriny i čerpanie zo siete sa pritom prostredníctvom smart elektromera automaticky priebežne zaznamenáva a výsledkom je úspora pre domácnosť, keď sa elektrina z fotovoltiky dodaná do siete odpočíta vo fakturácii pri ročnom vyúčtovaní. Dôležité je poznamenať, že úspora sa týka len samotnej dodávky elektriny, ktorá tvorí asi 50 % celkovej ceny.
Vlastná výroba elektriny zo slnka a využívanie fotovoltických panelov sú nielen ekologickejšie, ale pomôžu vám ušetriť a zvýšiť tak cenu vašej nehnuteľnosti. Navyše v rámci národného projektu Zelená domácnostiam máte aj tento rok jedinečnú príležitosť získať štátny príspevok až do 4 025 eur na nákup a inštaláciu zariadení slúžiacich na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.
Stredoslovenská energetika, ktorá je zapísaná v zozname oprávnených zhotoviteľov, záujemcom o získanie štátneho príspevku poskytuje v projekte Zelená domácnostiam komplexný servis od podania žiadosti po vybavenie administratívnych náležitostí spojených so štátnym príspevkom a rovnako aj odbornú pomoc s realizáciou samotného technického riešenia.* Viac na sse.sk/fotovoltika.
* Finančný príspevok na dodávku a inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach je poskytovaný z finančných prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu SR, prostredníctvom Programu Slovensko v rámci národného projektu Zelená domácnostiam v súlade so Všeobecnými podmienkami projektu zverejnenými na internetovej stránkewww.zelenadomacnostiam.sk.