BREZNO. Sú nemým svedkom bohatej železiarskej minulosti Horehronia a zároveň vzácnym liatinovým dedičstvom, zdobiacim cintoríny v jednom z turisticky najvyhľadávanejších regiónov stredného Slovenska.
Snaha zachovať ich aj pre ďalšie generácie, najlepšie tam, kde už dlhé roky stoja, aby sa stali lákadlom poznávacej trasy s názvom Coburgovská železná cesta, spojila organizácie na Horehroní.
Dedičstvo, ktoré sa ocitlo na okraji pozornosti
„Výsledkom našej spolupráce bude spoločný, koordinovaný postup pri obnove, revitalizácii, rekonštrukcii a ochrane liatinových a kovaných prvkov náhrobníkovej architektúry a iných kovaných objektov. Chceme ich v maximálnej miere zachovať na pôvodnom mieste,“ informovala Jarmila Oceľová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie.

Podotkla, že memorandum na záchranu liatinových náhrobníkov už zástupcovia organizácií podpísali a spoluprácu partnerov zastreší Horehronské múzeum.

To pred pár rokmi vykonalo inventarizáciu spomínanej kultúry a objektov v rôznych lokalitách regiónu. Teraz avizuje jej aktualizáciu, ktorej výsledky odovzdá dotknutým obciam, vrátane návrhu, poskytujúceho následné riešenie ich prezentácie a ochrany.