BREZNO. Búrka, ktorú na Horehroní sprevádzalo silné krupobitie, napáchala aj škody na majetku. Ulice sa razom ocitli pod vodou.

„Mestská polícia už monitoruje škody po búrke. Naši dobrovoľní aj štátni hasiči a technické služby odstránia polámané stromy i časť škôd. Porozbíjalo viaceré okná na domoch, aj napr. dve okná na mestskom úrade, sú poškodené mnohé autá. Pomáhame tiež so strechami domov, avšak techniku máme obmedzenú, aj čo sa týka plachiet na zakrývanie striech i plošín," zverejnil v pondelok 8. júla podvečer na sociálnej sieti Tomáš Abel, primátor Brezna.
Dodal, že takéto krúpy si v Brezne nepamätá.
Zároveň vyzýva obyvateľov, aby ho informovali napríklad o starších Brezňanoch, ktorí si nevedia pomôcť napríklad s rozbitou strechou a jej zakrytím.

V pohotovosti sú aj pracovníci Banskobystrickej regionálnej správy ciest. Ľudí vyzývajú, aby jej nahlásili mimoriadne situácie na cestách prvej, druhej a tretej triedy, na ktorých vykonávajú údržbu.
"Sme v kontakte s primátorom Brezna a sme pripravení pomôcť aj v meste, ak bude treba. Aktuálne naši zamestnanci monitorujú zverené komunikácie," zverejnili na Facebooku.
Pripomínajú, že priechod Zadné Halny - Mýto pod Ďumbierom je do utorka 9. júla uzavretý.

Škody hlási aj Evanjelická cirkev augsburského vyznania Brezno. Na fare krúpy porozbíjali okná na strešných svetlíkoch. Za obeť im padli aj tri okná na kostole.

"Na kostole zničili aj jeden okenný rám. Voda zničila omietky na schodisku na fare," zverejnica cirkev na sociálnej sieti s tým, že smršť neušetrila ani stromy. "Zničená je aj komplet celá úroda ovocia a zeleniny."
Zasahovali profesionáli aj dobrovoľníci
Následky veternej smršte odstraňovali aj profesionálni a dobrovoľní hasiči. Zasahovali celkovo trinásťkrát.
"Odstraňovali popadané a nad cesty naklonené stromy, odčerpávali vodu zo zaplavených domov a pivníc, odstraňovali stromy spadnuté na strechy rodinných domov, ktoré následne prekrývali. Celkom zasahovalo 18 príslušníkov so 7 kusmi hasičskej techniky," informovala MY noviny Júlia Zeleňáková, hovorkyňa Krajského riaditeľstva HaZZ Banská Bystrica.
Dodala, že v postihnutých oblastiach pomáhali aj členovia Dobrovoľných hasičských zborov Brezno, Valaská a Čierny Balog.
"Poskytovali technickú pomoc pri odstraňovaní vyvrátených stromov a čerpaní vody z miestnych komunikácií a rodinných domov," uviedla Zeleňáková. Spresnila, že celkovo zasahovalo 19 členov s piatimi kusmi hasičskej techniky.
Zranenia neboli hlásené.
Desivé udalosti, súvisiace s počasím
Najdesivejšie víchrice, ktoré postihli Slovensko, sa dotkli aj Horehronia.
Rok 1915
V novembri 1915 zasiahla najmä horské oblasti Slovenska víchrica, ktorá trvala až 21 hodín. Mnoho budov prišlo o strechy, vietor neušetril ani komíny. Obrovské škody napáchala aj na tatranskej elektrickej železnici, poohýnala trolejové stĺpy.
Rok 1965
Vietor v novembri opäť váľal stromy, spôsobil obrovské škody na majetku. Jeho maximálna nárazový rýchlosť predstavovala až 283 kilometrov za hodinu.
Rok 1996
V júli zasiahla veterná kalamita Ivan prevažne územie Horehronia. Za obeť jej padlo 1,5 metrov kubických dreva na vyše dvetisíc hektároch. Zasiahla územie lesných závodov Beňuš, Čierny Balog, Kriváň a Slovenská Ľupča.
Rok 2004
V novembri víchor opäť úradoval aj na Horehroní. Kalamita vtedy zasiahla aj Oravu a Kysuce. Vyžiadala si aj dva ľudské životy - turistu v Nízkych Tatrách a vo Vysokých Tatrách pád stromu na auto vodič neprežil. Vietor dosahoval rýchlosť až 230 kilometrov za hodinu. Prerušil aj železničnú dopravu. Dva týždne v zasiahnutých regiónoch trvala mimoriadna situácia. Vyčistiť postihnuté oblasti aj obnoviť infraštruktúru sa podarilo aj vďaka peniazom z Fondu solidarity Európskej únie.
Rok 2014
V máji zasiahla Slovensko veterná kalamita Žofia. Postihla Revúcku Vrchovinu, hornú Oravu aj Slovenské rudohorie. Poškodila vyše 3,7 milióna metrov kubických drevnej hmoty.
Rok 2020
Intenzívna búrka, ktorá sa poslednú júnovú nedeľu prehnala horným Gemerom, napáchala obrovské škody najmä pri obciach Muránska Zdychava a Muránska Huta značné škody. Cesty sa ocitli pod vodou, ktorá z nich trhala kusy asfaltu. Pobrala aj zvodidlá. Niektoré dediny zostali odrezané od sveta, vstup do Národného parku Muránska planina obmedzili.

