BANSKÁ BYSTRICA. Ukrajinská výškarka, ktorá pred týždňom v Paríži výkonom 210 cm prekonala 37-ročný svetový rekord. Alebo britská strednotratiarka, ktorá tesne odrazila nápor Gabriely Gajanovej vo finále behu na 800 m na júnových ME dospelých v Ríme.
Stačia tieto dve mená – Jaroslava Mahučichová a Keely Hodgkinsonová –, aby bolo jasné, prečo majstrovstvá Európy do 18 rokov v atletike majú slogan „Meet the future stars“. Obe hviezdy súčasnosti kedysi na nich uspeli.
Od štvrtka do nedele sa potenciálne budúce hviezdy dajú stretnúť v Banskej Bystrici, kde budú bojovať o 40 medailových kolekcií na dorasteneckom šampionáte starého kontinentu.

Takmer štyri desiatky domácich nádejí
„Minulosť dostatočne ukazuje, že aj nadchádzajúci šampionát dopraje prvú naozaj veľkú medzinárodnú skúsenosť budúcim olympijským medailistom,“ upozornil šéftréner domácej atletickej reprezentácie U18 Milan Laurenčík.

Riadne sa zapotil, kým spísal menoslov nominovaných slovenských nádejí. Je ich 39, z nich 23 dievčat a 16 chlapcov. Doterajší rekord bol 25 a zrodil sa v roku 2018 v geograficky blízkom Győri.
Rekordný je aj celkový záujem. Strešná organizácia Európska atletika, pre ktorú je to druhé najvýznamnejšie tohtoročné podujatie po šampionáte dospelých v Ríme, zaregistrovala 1190 prihlášok zo 48 krajín. Pred šiestimi rokmi v Maďarsku štartovalo 1055 pretekárov. Medzi nimi Mahučichová a Hodgkinsonová.
Predvlani v Jeruzaleme bolo 998 adeptov a na premiére v Tbilisi v roku 2016 sa predstavilo 920 uchádzačov. Rieti naplánované na sezónu 2020 zmarila pandémia.
Mimochodom, v Gruzínsku tretia skončila spomenutá Gajanová. Ďalšiu slovenskú medailu, takisto bronzovú a zatiaľ poslednú, o dva roky po nej získal Andrej Paulíny na 1500 m.

Frličková vedie vo svetových tabuľkách
Hlavnou domácou šancou teraz je líderka tohto sezónnych svetových tabuliek v príslušnej vekovej kategórii na 100 m prekážok Laura Frličková. Čas 13,14 dosiahla 22. júna na dorasteneckom národnom šampionáte práve v Banskej Bystrici. Pri výbere tretier jej poradila Viktória Forster.
„Prekážky sú zradné. Budem to brať od behu k behu. Najprv sa musím koncentrovať na rozbeh, ktorý bude už v prvý deň šampionátu 18. júla popoludní. Keď sa zdarne dostanem do cieľa a postúpim, začnem sa zaoberať semifinále,“ predznamenala Frličková. Zverenka Luboša Komárka je členka AK ZŤS Martin, teda Gajanovej domovského oddielu.

Lenka Gymerská môže v tomto dejisku v behu na 400 m ťažiť z pozitívneho zážitku, ktorým pre ňu bolo dobytie striebra na EYOF-e 2022. Papierovú vyhliadky na popredný výsledok majú aj chodci Petra Kusá a Lukáš Rosenbuam či diaľkarka Ema Bendová.
Počas podujatia oslávi svoje 17. narodeniny Peter Csikós, a to 19. júla. O deň neskôr zaznie „Happy Birthday“, v tomto prípade k 16. narodeninám, pre Elu Hvorkovú. Najstarší v slovenskom kádri je Filip Sauer (nar. 5. januára 2007) a najmladšia Lucia Košútová (nar. 20. novembra 2008).
Poľka má 131 000 fanúšikov
Zo zahraničných účastníkov šampionátu pre ročníky 2007 a 2008 experti skloňujú najmä Taliana Danieleho Inzoliho (diaľka), Britku Shaikiru Kingovú (800 m) či Poľku Anastazju Kuśovú (400 m) so 131-tisíc fanúšikmi na instagrame.

Najpočetnejšie zastúpenie atlétov bude mať Nemecko (82) pred Talianskom (71) a Poľskom (70). Naopak – šesť krajín bude mať jediné želiezko v ohni: Andorra, Azerbajdžan, Čierna Hora, Gibraltár, Monako a San Maríno.
V historickej medailovej bilancii vedie Veľká Británia s 38 kovmi (19-7-12) pred Nemeckom (31) a Talianskom (29).

Synergia cestovného ruchu a športu
Aj s členmi oficiálnych delegácií je účastníkov IV. European Athletics U18 Championships až 1743. Vygenerujú vyše 10-tisíc jednotlivých prenocovaní.
Celkový počet nocľahov aj so zarátaním všetkých zaangažovaných ľudí (bude to okolo 2500 osôb vrátane 350 dobrovoľníkov či 150 rozhodcov) a individuálnych návštevníkov odhadol Slovenský atletický zväz dokonca až na dvojnásobok.
„Sme radi, že synergickou formou takto spájame cestovný ruch so športom a zároveň môžeme podporovať podujatie, ktoré síce je mládežnícke, ale určite nie hocijaké. Naopak, ide o prvú ligu aj v medzinárodnom kontexte,“ povedal minister cestovného ruchu a športu SR Dušan Keketi. Ďalšími prémiovými partnermi sú Fond na podporu športu a Slovakia Travel.
„Pri organizovaní významných podujatí sme išli krok po kroku. Usporiadanie ME do 18 rokov je naplnením nášho dlhoročného cieľa a súčasťou stratégie rozvoja slovenskej atletiky,“ skonštatoval prezident SAZ Peter Korčok na prahu prvých tzv. dráhových ME na Slovensku v histórii.

Skúsenosti z EYOF-u aj mítingu TIPOS P-T-S
„Som nesmierne hrdý, že po dvoch rokoch od konania Európskeho olympijského festivalu mládeže sa srdce Slovenska opäť stane dejiskom prestížnej športovej udalosti medzinárodného rozsahu,“ povedal primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.
V rámci multišportového EYOF-u súperilo 500 atlétov. Pod Urpínom je kráľovná športov ako doma. Pripomeňme, že Mahučichová trikrát vyhrala halovú skokanskú akciu Banskobystrická latka...
Koncom mája sa na Štiavničkách druhý rok v rade konal obnovený míting TIPOS P-T-S so strieborným štatútom World Athletics Continental Tour. Poslúžil aj ako generálka personálu a infraštruktúry na majstrovstvá Európy U18.


Gajanová: Je to veľká vec pre slovenskú atletiku
Riaditeľ hostiteľského Vojenského športového centra Dukla Matej Tóth deklaroval: „Nemám žiadne obavy, že by sme niečo podcenili či zanedbali. Som presvedčený, že sme dobre pripravení a organizátorsky všetko zvládneme na vysokej úrovni.“
Osemnásteho júla, čiže v deň otvorenia šampionátu, zhodou okolností uplynie presne štvrť storočia, odkedy neskorší olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016, absolvoval svoj medzinárodný debut. Na medzičasom už neexistujúcich MS dorastu v poľskom Bydgoszczi skončil na 10 km ôsmy.
„Mal som šestnásť rokov a s otvorenými ústami som hľadel na výpravy USA či Jamajky. Pocítil som silný ,wow-efekt‘. Nakoplo ma to ešte viac na sebe makať,“ zaspomínal si Tóth.

Vstupenky na majstrovstvách Európy do 18 rokov sú v predaji v sieti Tickeportal. Celodenný lístok na zastrešenú hlavnú tribúnu Národného atletického štadióna VŠC Dukla stojí pre dospelého stojí 12 € a permanentka na všetky štyri dni šampionátu 40 €.
„Dúfam, že si čo najviac fanúšikov kúpi vstupenky, príde povzbudiť našich atlétov a stretnúť sa s budúcimi hviezdami. Pre slovenskú atletiku je veľká vec, že hostí takéto významné podujatie,“ vyhlásila Gajanová.