BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrická samospráva ide robiť poriadky na pešej zóne. Denne ju totiž križuje množstvo áut, jazdia ňou nezodpovední cyklisti či kolobežkári.
Radnica dlhodobo eviduje upozornenia návštevníkov aj obyvateľov, že v jednej z najvyhľadávanejších lokalít stredoslovenskej metropoly sa už necítia bezpečne.
Vodiči sa preto musia pripraviť na viaceré obmedzenia. V pláne je aj zásadné redukovanie zastavovacieho oprávnenia. Dokonca po prvýkrát v histórii mesta zadefinujú maximálnu možnú dobu zastavenia v pešej zóne. Aj to len dvakrát denne. Na jednej z ulíc osadia elektronický výsuvný stĺp.
Ešpézetky budú snímať kamery
„Vyše tridsať rokov sa režim vstupov áut na našu pešiu zónu nemenil. Denne je atakovaná prejazdmi vozidiel aj nezodpovednými cyklistami, ktorí peším znepríjemňujú čas, trávený nielen na námestí, ale aj v okolitých uliciach. Chceme, aby bolo historické centrum mesta naďalej vyhľadávané a predovšetkým bezpečné,“ uviedol primátor Ján Nosko na margo pripravovaných najzásadnejších zmien.
Konkretizoval, že pre vjazd auta na pešiu zónu bude potrebné elektronické oprávnenie, viazané na konkrétne evidenčné číslo vozidla.
Ignorovať toto opatrenie sa neoplatí, pretože vjazdy na pešiu zónu budú pod drobnohľadom kamerového systému. Vďaka spárovaniu ešpézetiek a časovému monitoringu dokážu mestskí policajti vyhodnotiť, či skutočne boli oprávnené.

„Prostredníctvom objektívnej zodpovednosti budú môcť sankcionovať tých motoristov, ktorí vstup na pešiu zónu nemajú povolený alebo ho doposiaľ zneužívali,“ dodal Nosko.
Pripomenul, že aktuálne existujú dva druhý oprávnení, umožňujúcich prejazd vozidiel po pešej zóne. Týkajú držiteľov parkovacích oprávnení, ktorí môžu na pešiu zónu vojsť a následne auto zaparkovať v rámci svojej nehnuteľnosti, kde majú svoje parkovacie miesto či garáž.
Tiež sú vydávaní takzvané zastavovacie oprávnenia, vďaka ktorým môžu vodiči na pešiu zónu vojsť za účelom zastavenia pri nehnuteľnosti na čas nevyhnutný na nastúpenie alebo vystúpenie osôb, naloženie či vyloženie tovaru, pretože vo dvore nedisponujú miestom na parkovanie.
Chcú odstrániť problém s donáškovými službami
Po novom bude môcť žiadateľ získať parkovacie oprávnenie aj naďalej, na konkrétny počet parkovacích miest, ktorými vo svojej nehnuteľnosti disponuje. Zmena nastane v prípade zastavovacích oprávnení, ktoré mesto plánuje redukovať.
„Osobám, ktoré majú parkovacie miesto alebo garáž priamo v podbrání príslušnej nehnuteľnosti na pešej zóne, a nemajú žiadnu inú možnosť ako sa tam dostať, tým naďalej umožníme získať oprávnenie na vjazd, aby si mohli vozidlo na svojom mieste odparkovať,“ doplnil Jakub Gajdošík, zástupca primátora.
Zároveň zdôraznil zásadné redukovanie zastavovacích oprávnení, pričom po prvýkrát v histórii mesta určia maximálnu možnú dobu zastavenia vozidiel na pešej zóne. Aj to len dvakrát za deň.

„Vďaka tomu odstránime problém s rôznymi donáškovými službami, ktoré využívajú pešiu zóna na prejazd aj 20 – 30-krát za deň a ohrozovali tak peších v centre mesta. Ak niekto nemá parkovacie miesto v podbrání alebo zastavovacie oprávnenie, bude musieť využiť čas zásobovania, ktorý je stanovený medzi 4.00 – 9.00 hod. ráno,“ vysvetlil Gajdošík s tým, že pre vozidlá záchranných zložiek platí štandardný režim.
Vzťahuje sa aj na osobitné vjazdy, súvisiace s organizáciou podujatí. V prípade sobášov v mestskej radnici bude po novom potrebné nahlásiť evidenčné čísla áut, ktoré na pešiu zónu vojdú.