BANSKÁ BYSTRICA. „Zo strany obyvateľov často odznievali názory, že tento priestor už nie je celkom pešia zóna a pešiak sa na nej veľakrát stráca. Historické centrum mesta je výnimočným miestom, ktoré spája všetky vekové a záujmové skupiny,“ povedal Ján Nosko, primátor Banskej Bystrice na margo blížiaceho sa nového, prísnejšieho režimu premávky na tamojšej pešej zóne, ktorej súčasťou je aj námestie, považované za jedno z najkrajších na Slovensku.
Nové pravidlá sa od 1. novembra dotknú nielen vodičov áut, ale aj iných účastníkov dopravnej premávky.
Ignorovať sa ich neoplatí, pretože na všetkých vjazdoch na pešiu zónu a tiež výjazdoch z nej je kamerový systém, ktorý všetky porušenia automaticky zaznamená.
Fyzické karty budú minulosťou
„Zvýši sa tým miera kontroly a v časoch mimo zásobovania bude odhalený každý nelegálny vjazd bez toho, aby sme na to potrebovali desiatky mestským policajtov. Tí sa budú môcť venovať iným činnostiam, súvisiacim s bezpečnosťou v našom meste,“ dodal primátor.
Zdôraznil, že zásadné zmeny pravidiel majú prispieť k tomu, aby sa chodci, mamičky s deťmi a všetci užívatelia pešej zóny cítili bezpečne.
Mestskí poslanci ich už na svojom septembrovom zasadnutí odklepli.

Po novom budú všetky oprávnenia na vstup do pešej zóny autami vydávané elektronicky a naviazané na konkrétne evidenčné číslo vozidla. Fyzické karty, ktoré na meste vydávali a mohli byť kopírované a prenosné medzi vozidlami, už budú minulosťou.
Oprávnenie na vjazd a parkovanie na meste vydajú už len osobe, ktorá na pešej zóne vlastní alebo užíva nehnuteľnosť, prípadne disponuje parkovacím miestom.
Zmena nastane aj v prípade oprávnenia na vjazd a zastavenie.
„Tí, ktorí nemajú parkovacie miesto, majú právo na čas nevyhnutný prísť k svojej nehnuteľnosti, zastaviť na pešej zóne, vyložiť a naložiť si veci, ktoré potrebujú. Prvýkrát stanovujeme maximálnu možnú dobu zastavenia na 30 minút. Počas dňa bude môcť osoba s takýmto oprávnením vojsť do pešej zóny maximálne dvakrát, pri vjazde do pešej zóny nasníma kamera EČV a vozidlo bude musieť opustiť pešiu zónu v časovom limite 30 minút. Niektoré vozidlá doteraz vchádzali do pešej zóny s oprávnením vjazdu a zastavenia aj 30-krát a tvorili tak väčšinu dopravy v tejto lokalite,“ ozrejmil Daniel Dudáš z Oddelenia údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí MsÚ.