Úrad pre reguláciu hazardných hier (ÚRHH) pri nedávnej razii v Banskej Bystrici zaistil 12 nelegálne prevádzkovaných automatov a dva pokrové stoly. Mesto pritom len pred nedávnom schválilo úplný zákaz herní a kasín na území mesta.
Tvrdý zákaz hazardu
Zákaz herní v Banskej Bystrici nadobudol účinnosť 10. mája a v auguste skončila platnosť licencie aj poslednej z týchto prevádzok. V meste tak zostalo jediné kasíno, ktoré má udelenú platnú licenciu až do roku 2028. „Opakovane sme upozorňovali vedenie mesta a poslancov na to, aké vážne a negatívne dôsledky bude mať toto nesystémové a krátkozraké rozhodnutie zastupiteľstva o zrušení herní a kasín. Prešli sme si touto cestou aj v iných mestách a Bystrica nemusela urobiť rovnakú chybu,“ komentuje výsledky razie Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier.
Monopol pre jediné kasíno
Bez búrlivých reakcií sa však nezaobišlo ani vydanie licencie pre samotné kasíno. „Pozastavovali sme sa nad tým, ako mohlo mesto vlani vydať súhlasné stanovisko k udeleniu novej licencie pre jedného prevádzkovateľa, keď už v roku 2019 sa mestskí poslanci uzniesli na tom, že hazard na území mesta do budúcna nechceme. Mestský úrad konal v rozpore s týmto uznesením a deklaroval, že prevádzka nie je v rozpore s verejným záujmom, pričom v minulosti Banskobystričania hazard na území mesta odmietli aj v petícii,“ vyjadrila sa pre Aktuality v apríli po hlasovaní o prohibičnom VZN poslankyňa Ivana Figuli (nezávislá).
Podozrenie z korupcie
Pri hlasovaní za sporné VZN mali viaceré výhrady aj ďalší poslanci, napokon však proti návrhu hlasoval len jeden jediný. Poslankyňa Ivana Figuli ďalej pre Aktuality označila konanie mesta za „veľmi pochybné, rozporuplné a zmätočné“ a jedna z konkurenčných firiem priamo v písomných pripomienkach k predloženému návrhu VZN vyjadrila podozrenie z možného korupčného správania. Na rokovanie zastupiteľstva V Banskej Bystrici v tom čase prišli tiež zástupcovia spomínanej spoločnosti, ktorá prevádzkuje kasíno. Ukončiť starú licenciu dva roky pred uplynutím jej platnosti a požiadať Úrad pre reguláciu hazardných hier o novú však označili „za obchodné a plne legitímne rozhodnutie“. Sporné súhlasné stanovisko mesta, ktoré sa stalo podkladom pre vydanie novej licencie pre kasíno, tak napokon prešetrí prokuratúra.
Bystrica nie je jediná
Pred voľbou definitívne zakázať kamenné herne, no zároveň ponechať jediné kasíno rovnakej spoločnosti ako v Banskej Bystrici nedávno stáli aj topoľčianski poslanci, ktorí však na základe tlaku verejnosti vtedy prohibičné VZN neschválili. „Kladieme si preto otázku, v koho záujme bol tento tvrdý zákaz herní v skutočnosti,“ komentuje situáciu Dominika Hlobenová.
Živná pôda pre nelegálny hazard
Negatívne dopady prohibičných riešení vidí aj Úrad pre reguláciu hazardných hier. „V súčasnosti, bohužiaľ, sledujeme trend smerujúci k rozmachu nelegálneho hazardu v podobe vzniku nelegálnych prevádzok, pričom tento problém sa týka najmä väčších miest, ktoré zvolili cestu absolútneho zákazu hazardných hier na svojom území," komentoval výsledky razie pre TASR generálny riaditeľ ÚRHH Martin Bohoš. Jeho slová potvrdzuje aj Dominika Hlobenová z Asociácie zábavy a hier, podľa ktorej je zákaz kamenných herní živnou pôdou pre nelegálne prevádzky. Ako odstrašujúci príklad uvádza mesto Nitra, ktoré sa s ilegálnymi formami hazardu potýka práve kvôli tvrdej regulácii. „Nitriansky kraj kraľuje čiernemu rebríčku v počte nelegálnych automatov, ktoré pravidelne odhaľovali razie Úradu pre reguláciu hazardných hier. Bohužiaľ, Banská Bystrica ide v jeho šľapajach. Vytvoriť bezprecedentný monopol pre jedného podnikateľa v hazardných hrách v centre mesta a legálnych prevádzkovateľov herní nahradiť ilegálnymi kriminálnymi skupinami, to je skutočne dobre vykonaná práca, za ktorú by sa mali obyvatelia mesta svojmu vedeniu poďakovať,“ hovorí Dominika Hlobenová.
Zaplatia to obyčajní ľudia
Zákaz herní, ktorý spôsobí presun hráčov do nelegálnych prevádzok či online prostredia má aj ďalšie negatívne dopady. Jedným z nich môžu byť aj chýbajúce financie v mestskom rozpočte, ktoré mohli byť použité na projekty prevencie závislostí, zveľaďovanie životného prostredia či rôzne edukačné aktivity. „Všetky tieto peniaze, ktoré mohli a mali slúžiť na lepší chod samosprávy teraz tečú do vreciek čierneho hazardu a v Banskej Bystrici nie je ani o jediného hráča menej. Pýtame sa, aký reálny ochranný dopad má tento pseudozákaz hazardných hier? Komu mesto pomohlo? Poškodilo akurát svojich obyvateľov, ktorým bude v rozpočte chýbať výber stoviek tisíc eur z odvodov z legálnych prevádzok. Názorná ukážka toho, ako sa to nemá robiť ,“ uzatvára tému Dominika Hlobenová.