BANSKÁ BYSTRICA. Takmer 70-ročný most, spájajúci brehy Hrona pri malej železničnej stanici v Banskej Bystrici, je značne poškodený. Pre nevyhovujúci stav naň autá už dlhší čas nesmú.
Nahradiť ho má nový, promenádny most. Ten však bude slúžil výhradne chodcom a cyklistom. Nosnosť má mať však takú, aby ho v prípade mimoriadnych situácií mohli využiť aj vozidlá. Mesto má už naň vypracovanú projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie.
„Zámerom je vytvoriť atraktívny priestor s novým, 36 metrov dlhým a 8 metrov širokým promenádnym mostom pre peších a cyklistov,“ uviedol banskobystrický primátor Ján Nosko.
Ozrejmil, že rozhodnutie nahradiť existujúci most novým vyplynulo zo záverov zrealizovanej diagnostiky statického posúdenia v uplynulom období.
Vymeniť len povrch už nestačí
„Na značne poškodenom moste z roku 1956, ktorý je v nevyhovujúcom technicko-stavebnom stave, už nestačí len vymeniť povrch," zdôraznil primátor s tým, že projekt je už hotový, vyjadrili sa aj dotknuté inštitúcie, vrátane pamiatkarov. Most sa totiž nachádza v pamiatkovej rezervácii.

„Pamiatkari nám adresovali mnoho pripomienok a požiadaviek, ktoré bolo potrebné vyriešiť a dodržať. Ešte pred samotným projektovaním sme komunikovali aj so Slovenským vodohospodárskym podnikom, aby sme získali súhlas a základné parametre mosta, ktorý by v prípade povodní a vysokej hladiny Hrona nespôsoboval problémy,“ dodal Nosko.
Konkretizoval, že v rámci výmeny mosta dôjde k vybudovaniu nových úložných prahov železobetónových opôr, ktoré budú založené na mikropilótach. Nosná konštrukcia mosta je navrhnutá ako jednopoľová, tvorená šiestimi oceľovými nosníkmi a doskou zo železobetónu.

„Na moste s asfaltovým povrchom bude osadené oceľové zábradlie, ktoré bude možné, v prípade povodňových stavov na rieke Hron, sklopiť. Napriek tomu, že nový most bude slúžiť výhradne chodcom a cyklistom, projektovať sa bude s nosnosťou pre automobily, aby sa dal v prípade mimoriadnych situácií využiť,“ pokračoval primátor.