Zelená škola, Hurá von!, SadOVO, pobyt v tme, pustovňa pod horou, málotriedka na lazoch, Sokratov inštitút i Komenského inštitút. Aj za týmito projektmi stojí Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica so sídlom v Bratislave, vo Zvolene a v Zaježovej.
Aktuálnych projektov je 14 a všetky sú dlhodobé, bežia niekoľko rokov, takže ich účinok sa znásobuje.
Medzi envirovzdelávacie patrí napríklad program Zelená škola. Tento najväčší enviroprogram na Slovensku oslavuje dvadsaťročnicu. Vďaka nemu robia žiaci spolu s pedagógmi na školách reálne praktické zmeny a nový pohľad na ochranu životného prostredia prinášajú aj mimo školy. Ak si napríklad škola zvolí tému energia, žiaci nielenže získajú nové vedomosti o tejto téme, ale reálne robia kroky vedúce k úspore energie priamo na škole.

V projekte SadOVO zase Živica motivuje školy k výsadbe starých odrôd ovocných stromov a v Hurá von! inšpiruje učiteľov, ako preniesť von veľkú časť výučby, vrátane matematiky či fyziky.
V oblasti školstva je Živica zriaďovateľom málotriednej školy v Zaježovej a tiež novej modelovej inkluzívnej školy ALMA vo Zvolene.
„Možnosti pozitívnych zmien v spoločnosti ukazujeme pomocou originálnych a funkčných riešení v praxi.“ - OZ Živica |
---|
Špeciálne pobyty v tme a v pustovni, ktoré sú súčasťou Vzdelávacieho centra v Zaježovej, vyhľadávajú študenti, unavení rodičia i manažéri, ak potrebujú vypnúť od každodenného zhonu a zrelaxovať. Projekt Funebra zase tvorí cintoríny s rešpektom k prírode i ľuďom, kde sa posledné rozlúčky konajú pod korunami stromov.

A ako Živica vníma podporu štátu v oblastiach, ktorým sa venuje? „Žiaľ, je to čoraz horšie. V environmentálnej oblasti už od štátu neočakávame vôbec žiadnu podporu, skôr naopak,“ hovorí Ivana Poláčková a Zuzana Labašová. „Obmedzujú akékoľvek financovanie environmentálnych mimovládnych organizácií, takže naše environmentálne vzdelávacie projekty financujeme s podporou biznis sektora, európskych grantov alebo z dvoch percent dane z príjmu. V oblasti vzdelávania je to vo vzťahu k štátnej podpore lepšie.“

Vďaka dvom percentám z dane z príjmu môže organizácia ponúknuť školám aj samosprávam moderné a zmysluplné vzdelávacie aktivity napr. na podporu adaptácie na klimatickú zmenu alebo podporu mestskej biodiverzity. Tento zdroj príjmu pomohol rozbehnúť aj prírodný cintorín, projekt Mestské včely na podporu opeľovačov v mestách a tiež platformu Hurá von!.