Banskobystrický samosprávny kraj ide ostatným príkladom

Fungujúca župa potrebuje dobré školstvo, zdravotníctvo aj dopravu.

Župan Ondrej Lunter načrtol v diskusii riešenia pre ďalší rozvoj samospráv. Župan Ondrej Lunter načrtol v diskusii riešenia pre ďalší rozvoj samospráv. (Zdroj: MKREO)

Na to, aby región fungoval správne, sa musí rozvíjať každá oblasť jeho verejného života. Či je to zdravotníctvo, školstvo, sociálne témy, cestovný ruch alebo infraštruktúra a doprava.

O tomto a ďalších témach v rámci projektu MY Diskutujeme hovorili Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, Ján Beljak, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja pre oblasť regionálneho rozvoja, Milan Vaňo zo sekcie sociálnej ekonomiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Juraj Oravec, riaditeľ sekcie obchodu a produktov Železničnej spoločnosti Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Viac podpory pre samosprávy

Župan Ondrej Lunter v úvode zdôraznil, že hoci si ľudia obraz o fungovaní štátu utvárajú práve cez samosprávy, tak mestá, obce i samosprávne kraje sú na okraji záujmu centrálnej vlády.

„Bavíme sa o tom, či je Zem plochá, či je vhodné nadávať ženám v parlamente a na ulici alebo či Európska únia Slovensku škodí, aj keď financuje všetky naše modernizačné projekty. Sú to zástupné témy, ktoré nezaujímajú 80 obyvateľov Slovenska,“ kritizoval Lunter.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vládam vyčítal, že neplní svoje sľuby a samosprávam berie peniaze, ktoré sú potrebné na služby pre obyvateľov. Následkom toho sa Slovensko objavuje na chvoste ukazovateľov kvality života v jednotlivých krajinách Európy a ľudia musia cestovať za prácou a lepším životom do zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

„Potrebujeme investičný plán, ktorý sa týka ciest, železníc, sociálnych služieb či školstva, aby sme z roka na rok zlepšovali verejné služby a vybudovali dôveru ľudí voči štátu,“ vyhlásil Lunter a poznamenal, že problém by mohla vyriešiť napríklad druhá komora národného parlamentu, ktorá by vylepšila postavenie samospráv v systéme moci.

Banskobystrický samosprávny kraj chce ísť príkladom. Preto vypracoval program hospodárskeho a sociálneho rozvoja, ktorý má určiť smerovanie a rast regiónu do roku 2030. Ten sa však odvíja aj od peňazí pre samosprávy, kde momentálne chýba predvídateľné financovanie a správa verejných financií.

Lunter upozornil, že župa musí napriek nedostatočnej finančnej podpore suplovať niektoré povinnosti ministerstiev. V kraji napríklad vylepšili a zmodernizovali možnosti verejnej dopravy a v oblasti zdravotnej starostlivosti doteraz otvorili osem ambulancií. Za ostatných sedem rokov tiež zrekonštruovali vyše 700 kilometrov ciest, pričom opravu si vyžaduje ďalších zhruba 600 kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu

Rozvoj verejnej dopravy i sociálnej oblasti

Práve podpora infraštruktúry a zabezpečenie kvalitnej verejnej dopravy je dôležitou súčasťou rozvoja regiónov. Na tejto úrovni musí kraj spolupracovať aj s dopravcami.

„Predvídateľné financovanie a dlhodobý plán sú dôležité aj pre nás v Železničnej spoločnosti Slovensko. Preto máme vytvorený strategický plán na najbližších 10 rokov. Už budúci rok bude v Banskobystrickom kraji citeľné zvýšenie dopravného výkonu na vybraných traťových úsekoch, v rámci celého Slovenska zvyšujeme dopravný výkon o 15 percent. Teda bezmála 5 miliónov vlakových kilometrov na celom Slovensku a v Banskobystrickom kraji niekoľko stotisíc vlakových kilometrov,“ prezradil Juraj Oravec, riaditeľ sekcie obchodu a produktov ZSSK.

Zlepší sa aj dostupnosť regiónu južnej časti Slovenského raja, či spojenie medzi Košickým a Banskobystrickým samosprávnym krajom.

Viac vlakov pribudne najmä medzi Zvolenom a Banskou Bystricou, tie budú medzi mestami premávať každú polhodinu. Župa preto rokuje s ministerstvom dopravy o rozšírení počtu koľají.

Lunter prejavil záujem o urýchlenú obnovu spojenia medzi Banskou Bystricou a Bratislavou, ktoré momentálne nepremáva pre dlhodobú výluku. Tiež zdôraznil potrebu skrátenia doby jazdy do a z hlavného mesta.

Diskutujúci sa zhodli, že fungujúci kraj potrebuje aj dobrú a fungujúcu sociálnu oblasť. Banskobystrický samosprávny kraj patrí v tejto téme k lídrom. Príkladom ide aj cez sociálne podniky, v ktorých nájdu uplatnenie dlhodobo nezamestnaní.

„V kraji sa spustili dva pilotné sociálne podniky – stavebný sociálny podnik a podnik zameraný na poľnohospodárstvo a potravinárstvo,“ zhrnul Milan Vaňo zo sekcie sociálnej ekonomiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Dodal, že v kraji aktuálne funguje 92 registrovaných sociálnych podnikov, ktoré zlepšujú zamestnanosť.

Lunter spomenul aj aktivity v oblasti sociálnej starostlivosti. „Žiaľ, rýchlo nám stúpa počet ľudí, o ktorých sa rodinní príslušníci nedokážu postarať. Nemáme peniaze na postavenie nových zariadení sociálnych služieb, preto sme prišli s inovatívnym riešením poskytovania sociálnych služieb ľuďom priamo v ich domovoch.“ Ako príklad uviedol špeciálne elektronické náramky, ktoré v prípade potreby zalarmujú zdravotníkov.

Banskobystrický kraj ako lákadlo pre turistov

K prioritám Banskobystrického kraja patrí aj podpora školstva. Župa za ostatných sedem rokov zmodernizovala sedem stredných škôl, vytvorila kariérne centrá a centrá Space, bojuje proti menštruačnej chudobe a zamerala sa aj na podporu psychického zdravia študentov. Na školách vytvorili podporné tímy, ktoré majú riešiť šikanu a psychické problémy študentov.

Pomôckou je aj metodický manuál, ktorý hovorí, ako postupovať v jednotlivých prípadoch a študenti môžu využiť aj špeciálnu aplikáciu. Cez ňu môžu anonymne nahlásiť prípady šikany vo svojom okolí. Aplikácia je aktivitou ministerstva školstva, ktoré ju pilotne testuje práve v Banskobystrickom kraji.

Zabúdať netreba ani na cestovný ruch. Banskobystrický samosprávny kraj sa pýši mnohými unikátmi a zaujímavosťami, ktoré môžu do jednotlivých regiónov ročne prilákať stovky až tisícky návštevníkov. Ich potenciál však roky ostal nevyužitý. BBSK preto cestovný ruch a lákadlá jednotlivých regiónov zastrešil cez krajskú a oblastné organizácie.

Podpredseda BBSK pre oblasť regionálneho rozvoja Ján Beljak podčiarkol, že rozvoj kraja má byť výsledkom diskusií a konsenzu na viacerých úrovniach. Župa musí počúvať návrhy miest, obcí, cirkví, občianskych združení i súkromného sektora.

„Nie my direktívne rozhodneme, ktoré projekty podporíme, ale v kraji máme päť prirodzených strategicko-plánovacích oblastí. Najprv tam prerokujú návrhy projektov, následne zasadne komora samospráv a po ich odobrení smerujú požiadavky na župu,“ opísal Beljak a dodal, že treba klásť dôraz na spravodlivé rozdeľovanie európskych peňazí na projekty v jednotlivých oblastiach kraja.

Ondrej Lunter

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  8. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 17 301
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 250
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 914
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 497
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 930
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 605
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 341
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 181
  1. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  2. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  3. Alojz Baránik: Vedúca úloha Združenia sudcov v súdnictve potvrdená
  4. Vladimír Čuchran: Parlamentný permanentný superalkoholizmus - obraz dekadentnej doby, spoločnosti, vládnutia
  5. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 105. /
  6. Martin Turčan: Manifest občianskej bezmocnosti
  7. Tomáš Karľa: Mikael Stanne: Príbeh hlasu Dark Tranquillity
  8. Matej Galo: Špinavá koaličná handra
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 573
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 45 169
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 289
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 17 493
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 225
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 184
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 907
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 481
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Uniformy aj výstroj pochádzajú z ich súkromných zbierok.


TASR

Reštauračné vozne ZSSK prichádzajú s novým sezónnym menu.


V minulom roku zaplatil Lidl domácim dodávateľom vyše 640 miliónov EUR.


Obľúbený výletný vlak pripravujú na letnú prevádzku. Na trať sa vráti opäť v júni.


  1. Tomáš Susko: VLNY: Konflikt záujmov vo filmovej akadémii?
  2. Ján Valchár: 450 rokov odšľachťovania národa
  3. Alojz Baránik: Vedúca úloha Združenia sudcov v súdnictve potvrdená
  4. Vladimír Čuchran: Parlamentný permanentný superalkoholizmus - obraz dekadentnej doby, spoločnosti, vládnutia
  5. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 105. /
  6. Martin Turčan: Manifest občianskej bezmocnosti
  7. Tomáš Karľa: Mikael Stanne: Príbeh hlasu Dark Tranquillity
  8. Matej Galo: Špinavá koaličná handra
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 573
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 45 169
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 289
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 17 493
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 225
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 184
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 907
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 481
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu