HORNÁ LEHOTA. Kedysi bol vraj chudobným človekom, s lúkou na jednu kopu sena. Avšak mal aj inú podobu. Prichádzal z lesa a na pomedzí Hornej a Dolnej Lehoty páchal hrozné skutky. O tom, že je vlkolakom, podľa legendy netušila ani jeho manželka. Odhalila ho až náhoda.
Vyčíňať neprestal ani po smrti. Farári sa ho preto rozhodli dať exhumovať, odťať mu hlavu a klincom ju pribiť pod pazuchu. No ani to nepomohlo. Nad tvorom zo záhrobia mal napokon spraviť nadobro kríž drevený kôl zabitý priamo do srdca a oheň.
Povera o príšere, ktorá v minulosti vzbudzovala hrôzu, však neupadla do zabudnutia. Po dlhom čase ožila v Hornej Lehote v roku 2019, kedy otvorili únikovú izbu jediného slovenského upíra Prdimuchu. Tá od sklonku októbra tohto roka láka návštevníkov regiónu pod nízkotatranskými vrchmi vynovenými priestormi a audiovizuálnym spracovaním legendy o jeho pôsobení na Horehroní.

„Úniková izba, nachádzajúca sa v dvojpodlažnej budove, je najmä počas zlého počasia vhodnou voľnočasovou aktivitou pre návštevníkov rôznych vekových kategórií. Aby sa z nej vyslobodili, musia za pomoci indícií vyriešiť rôzne úlohy. Až tak sa dostanú von z uzavretých dverí a uniknú pred hrôzostrašným duchom démona, ktorý v izbe údajne ešte stále prebýva,“ priblížila lákavú atrakciu Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie.

Ozrejmila, že miestnosť na prvom podlaží bola pôvodne venovaná keltskej tematike. Neďaleko Hornej Lehoty sa totiž nachádza národná kultúrna pamiatka Hrádok. Ide o niekdajšie sídlo Keltov, približujúce dávne udalosti a vývoj osídľovania na Horehroní.
,,V tejto časti budovy vznikla potreba vybudovať akúsi čakaciu miestnosť, pretože kapacita únikovej izby je obmedzená a častokrát bolo nutné väčšie skupiny návštevníkov rozdeliť na menšie, aby mali čo najlepší zážitok,“ doplnila Ridzoňová Hlásniková.
Konkretizovala, že spomínaný priestor prešiel rekonštrukciou, od premiestnenia rekvizít z miestnosti s názvom Kelti na Horehroní, cez vymaľovanie stien, vytvorenie kino sedenia, až po osadenie nových rekvizít, inštaláciu LED osvetlenia a dataprojektoru.
Na jedinečnú atrakciu sa poskladali
Návštevníci tak môžu uvidieť audiovizuálne spracovanú legendu o spomínanom upírovi.
„Ide o krátky film, vysvetľujúci pôvod tejto nadprirodzenej bytosti. Komixové animácie sa v ňom striedajú s hovoreným slovom,“ dodala riaditeľka spomínanej oblastnej organizácie s tým, že obnova priestorov sa podarila vďaka finančnej podpore Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, konkrétne cez členský príspevok OOCR Región Horehronie, vo výške 3500 eur.
Sumou 2500 eur prispela OOCR Región Horehronie zo štátnej dotácie ministerstva cestovného ruchu a športu. Piatimi stovkami projekt podporila aj obec Horná Lehota.
„Naším cieľom je rozvoj regiónov v Banskobystrickom kraji. Projekty v cestovnom ruchu, ktoré podporujeme prostredníctvom Rozvojovej agentúry, určite prispievajú k jeho naplneniu. Horehronie je jedným z najviac navštevovaných regiónov v kraji. Jeho ponuka primárne súvisí s outdoorovými aktivitami, avšak je veľmi pozitívne, že sa zvyšuje aj tá, ktorá je zameraná na trávenie voľného času, napríklad prípade nepriaznivého počasia," doplnil Martin Ridzoň, člena správnej rady Rozvojovej agentúry BBSK.
Pripomenul, že únikovú izbu je možné navštíviť po predošlej rezervácii prostredníctvom webovej stránky horehronie.sk.