Rozprávková atmosféra, jedinečné výhľady na Tatry i čaro nepoškvrnenej a divokej prírody. Aj toto ponúka bežkársky areál na Čertovici. Lokalita vznikla pred piatimi rokmi ako reakcia tamojších dobrovoľníkov, ktorí chceli podporiť cestovný ruch na Horehroní a ukázať krásy regiónu domácim i turistom z iných krajov.
Tých do areálu láka aj možnosť zdolať najvyššie položenú bežkársku trať na Slovensku. O 4,5 kilometra dlhú Líščiu trasu v nadmorskej výške 1420 metrov a celý areál sa starajú ľudia z občianskeho združenia Horské spoločenstvo.
Bežkársky raj v srdci Nízkych Tatier vybudovali vďaka vlastnému úsiliu a pomoci komunity profesionálnych i hobby športovcov, OOCR Horehronie a Banskobystrickému samosprávnemu kraju.
Partia nadšencov tento rok spúšťa piatu sezónu a verí, že postupne sa im podarí vytvoriť profesionálnu prevádzku, ktorá každú zimu priláka tisícky spokojných návštevníkov.
Viac o najvyššie položenej bežkárskej trati na Slovensku, náročnej údržbe areálu s takmer 50 kilometrami trás či vrúcnej bežkárskej komunite porozprával MICHAL VOJTAS, člen občianskeho združenia Horské spoločenstvo a od vlaňajška vedúci projektu Bežky Čertovica.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako sa dostať k najvyššie položenej bežkárskej trati na Slovensku,
- koľkí sa starajú o areál a aký rozpočet potrebujú na sezónu,
- prečo by ľudia mali bežkovať.
Kde vznikol nápad vytvoriť najvyššie položenú bežkársku trasu na Slovensku?
Trať sa prvýkrát upravila ešte v roku 2019. S víziou prišiel kolega Marek Šurina, ktorý sa už dlhšie snažil podporiť cestovný ruch na Horehroní aj tým, že sa staral o údržbu turistických útulní. Jedna z nich je aj na Čertovici, pričom táto lokalita mu prišla ako ideálne miesto na bežkovanie. Prvotným cieľom nebolo nájsť najvyššie položenú trasu, len využiť potenciál regiónu a sprístupniť ho verejnosti.
Vytvoriť bežkársky areál v Nízkych Tatrách len s partiou nadšencov a bez finančného krytia neznie ako jednoduchý plán.
To ani nebol, ale hnala nás chuť niečo dokázať pre náš región. Najprv sme si vytýčili trasy, potom sme museli získať povolenia od vlastníkov pozemkov a orgánov štátnej ochrany prírody.
Následne prišla náročná časť – získanie potrebnej techniky. Vyhlásili sme verejnú zbierku, ktorá sa stretla s mimoriadnym záujmom a v tom čase sa zaradila medzi najúspešnejšie online zbierky.
Vďaka komunite bežkárov, miestnych podporovateľov a našich fanúšikov sme vyzbierali 20-tisíc eur, ktoré nám stačili na staručký, ale funkčný ratrak na úpravu tratí. Vytvorili sme základný infoservis, mapky a sprievodné materiály. Trate sme označili smerovníkmi a orientačnými tabuľami. Takto sme v roku 2020 spustili prvú sezónu.

Lákadlom je hlavne najvyššie položená bežkárska trať na Slovensku. Ako sa dá k Líščej trase dostať?