BANSKÁ BYSTRICA. Vyrastal medzi marionetami, so záujmom sledoval majstrovstvo svojho otca a strýka. Ako chlapec pomáhal pri vodení bábok, príprave dekorácií i prezliekaní kostýmov. Prvé predstavenie odohral pre deti susedov vo svojom byte.
Anton Anderle, pochádzajúci zo slávnej bábkarskej rodiny z Radvane, neskôr nadviazal na tradíciu svojich predkov, prevzal otcov repertoár a zachovával tradičné texty.
Mimoriadny záujem vzbudil nielen na Slovensku, ale aj za hranicami, pričom patril medzi najvýraznejšie osobnosti domáceho ale aj európskeho ľudového bábkarstva.

No a Banskobystričania na svojho slávneho rodáka, ktorý oživil aj legendárneho Gašparka, nezabúdajú. Pri príležitosti jeho nedožitých 80. narodenín pripravili na 20. novembra sériu aktivít, ktoré opäť pripomenú jeho jedinečné vystúpenia, sprevádzané výstavami unikátnych zbierok bábok.
Chcel, aby boli deti bližšie ku kráse rozprávok
Anderleho marionety ožijú vo viacerých oknách budov na banskobystrickom Námestí SNP aj v tamojšom Robotníckom dome.
„Jeho tradičné marionetové divadlo bolo neodmysliteľnou súčasťou mnohých kultúrnych akcií v Banskej Bystrici i v zahraničí. Jeho Dona Šajna, Doktora Fausta, Herkulesa či Gašparka dodnes poznajú generácie doma i vo svete. Prianím bábkarského majstra bolo, aby deti oživovali bábky a dostávali sa tak bližšie k tajomstvu a kráse rozprávok,“ informovala Zdenka Marhefková, hovorkyňa primátora.

Konkretizovala, že bábkami zo zbierky Antona Anderleho ožijú okná v reštaurácii KÚT 12, budove Lesov SR, Radnice, sídla banskobystrickej župy a Artfora. Pripravená je aj jednoduchá projekcia na Hodinovej veži s názvom Anderleho poklady, ktorá potvrvá do 19.00 hod.

„V dopoludňajších hodinách budú pre deti prvého stupňa základných škôl pripravené v Robotníckom dome tvorivé dielne. Herec Viktor Sabo, ktorý sa venuje aj výrobe drevených bábok predvedie deťom, ako sa dá taká bábka vyrobiť. Tvorivé dielne Od klátika k bábke budú pokračovať aj o 16.00 hod., kedy si zároveň návštevníci budú môcť na druhom poschodí pozrieť digitálnu výstavu bábok zo zbierky Antona Anderleho. Súčasťou podujatia bude v našich priestoroch výstava S drôtom v hlave, pripravená Literárnym a hudobným múzeom,“ priblížila Zuzana Kohútová z Kultúrneho centra Robotnícky dom.
Spomínať bude aj Anderleho kamarát
Dodala, že o 17.00 hod. bude na Antona Anderleho spomínať jeho dlhoročný kamarát Juraj Hamar, ktorý ho v rokoch 1987 – 1997 sprevádzal na podujatiach ako ľudový muzikant a asistent. V roku 2008 napísal o ňom knihu Ľudové bábkové divadlo a bábkar Anton Anderle.

„Okrem Hamara prispeje svojimi spomienkami aj herec Ivan Gontko z divadla Tyjátr, ktorý o 17.30 hod. zahrá tradičnú hru Don Šajn alebo Márnotratný syn, na základe prepisu Anderleho pôvodnej rozprávky,“ zakončila Kohútová.
Anton Anderle (* 20. 11. 1944 - † 16. 5. 2008
• Reprezentoval tretiu generáciu známej bábkarskej rodiny. Narodil sa v Dolnej Lehote v okrese Brezno. Hneď po jeho narodení sa jeho rodičia vrátili do Radvane, kde Anderlovci žili od roku 1872.
• Keď bola tradícia Anderlovcov po komunistickom ideologickom zásahu v 50. rokoch prerušená, Anton ochraňoval a zveľaďoval tradičné hry, bábky, rekvizity a celý fundus svojho otca Bohuslava.Po roku 1989 začal Anton Anderle hrávať aj za hranicami Slovenska.
• V 90. rokoch sa zaradil medzi najvýraznejšie osobnosti európskeho ľudového bábkarstva. Na zahraničných javiskách účinkoval najmä s tradičným repertoárom ako Don Juan či Johannes Doktor Faust. Anderle oživil aj nezabudnuteľného Gašparka. Vystavoval svoju zbierku, viedol work- shopy a semináre o tradičnom bábkarstve.
• Svoju zbierku neustále dopĺňal a reštauroval. Jednotlivé bábky vyrezával sám, naposledy to bola sada postavičiek k hre Don Juan pre bábkové divadlo v Kielcach v Poľsku.
• Medzi najznámejšie predstavenia Anderleho predstavením patril aj Najmenší cirkus na svete, s ktorým precestoval desiatky krajín na troch kontinentoch.
(MB, SITA)