ŠUMIAC. Odjakživa je magnetom pre turistov, no život pod ňou akoby pomaly zakapal. Z regiónu pod Kráľovou hoľou, označovanou za jeden z našich národných vrchov, sa mladí ľudia sťahujú za prácou do miest, typické drevenice slúžia prevažne chalupárom.
Vďaka projektu, ktorý po štyroch rokoch začne nadobúdať reálne kontúry, by sa to malo zmeniť. Šumiac získa veľké lákadlo, ktoré má do dediny s približne 1300 obyvateľmi prilákať ešte viac návštevníkov nielen z našej krajiny, ale aj spoza hraníc. Dokonca ju dostať na svetovú mapu cyklotrás. Miestnym tiež prinesie prácu a možnosti na podnikanie.
Obnovou lesnej štrkovej cesty sa to neskončí
V piatok 15. novembra sa oficiálne začala prvá etapa rekonštrukcie cesty na Kráľovu hoľu. Znamená to, že nielen na horskom, ale aj cestnom bicykli sa výletníci už na budúci rok pohodlne dopravia až po Horskú chatu pod Kráľovou hoľou, ktorá sa nachádza približne v polovici spomínaného vrchu.
Tam sa to však neskončí. Banskobystrická župa ich po pohodlnej trase chce dostať ešte ďalej. V pláne je obnova komunikácie, po ktorej si cyklisti užijú 12-kilometrovú trasu až na vrchol hory, kde by mali pribudnúť útulňa aj občerstvenie. Celkové náklady na vybudovanie kompletného úseku presiahnu 3,7 milióna eur.
„Projekt sa po štyroch rokoch stáva skutočnosťou. Je ukážkou toho, ako na Slovensku spolupracovať bez ohľadu na to, z akého sme regiónu či politickej príslušnosti. Keď sa spojíme, dokážeme realizovať veľké veci. Cyklocesta na Kráľovu hoľu bude skutočnosťou, pretože zmluvy sú už podpísané. Ďakujem všetkým, ktorí uverili, že aj na Horehroní môže vzniknúť najväčší projekt. A to nepreháňam. Pôjde o najvyššie položenú trasu v strednej Európe, prístupnú aj cestným cyklistom,“ uviedol Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).
Pripomenul, že dokázali nájsť rovnováhu medzi rozvojom cestovného ruchu a ochranou prírody.

Priblížil, že všetko sa začalo požiadavkami ľudí zo Šumiaca a okolitých obcí. Hovorili o regióne, kde veľkí investori chýbajú a tamojším by určite pomohlo, keby aj v rámci Kráľovej hole vznikla infraštruktúra, ešte viac lákajúca cyklistov. Už dnes ich sem prichádzajú mesačne tisícky, a mohlo by ich byť ešte viac.
„Rozhodujúce bolo rokovanie s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richardom Takáčom. Ešte na začiatku volebného obdobia sme si dohodli stretnutie. Mal som tri projekty a všetky sa stávajú realitou,“ ozrejmil župan.

„Sám som vášnivý cyklista a aj z regionálneho pôsobenia viem, aké dôležité je budovať infraštruktúru. Cykloturistika je čoraz populárnejšia, čomu prispievajú aj nové cyklotrasy, čo v regiónoch znamená nové možnosti športového aj relaxačného vyžitia,“ vyjadril sa Takáč k projektu, ktorý si na banskobystrickej župe pracovne nazvali podľa svetovo známeho cyklistického stúpania Mount Ventoux.
Investícia má smerovať aj priamo na vrchol hory
Lunter konkretizoval, že prvé dve etapy výstavby cyklocesty, zo Šumiaca po Predné sedlo, by mali byť hotové do leta budúceho roka. Ide o úseky s celkovou dĺžkou takmer 6,4 kilometra. V tomto prípade investícia presiahne milión eur. Na základe výsledkov verejného obstarávania sa zhotoviteľom stala spoločnosť Viakorp.
„Deväťdesiat percent z potrebnej sumy sa obci aj Lesom SR podarilo získať z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Desiatimi percentami prispeje župa, pretože obec Šumiac by sama takýto veľký projekt finančne nezvládla.“