BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrická samospráva zostavili na budúci rok vyrovnaný rozpočet v objeme 110 miliónov eur. Plánuje realizovať finančne náročné projekty, súvisiace s dopravou aj budovaním infraštruktúry.
Avizuje však, že napriek zložitej finančnej situácii, s ktorou sa boria všetky slovenské samosprávy, miestne dane a poplatky nezvýši. Všetky základné služby pre obyvateľov mesta zabezpečí, dokonca sa po dvoch rokoch do mestského rozpočtu vracia položka 300-tisícovej dotácie, určenej pre športové kluby, organizátorov kultúrnych podujatí či subjekty pôsobiace v sociálnej oblasti.

„Vďaka neľahkým, ale zodpovedným rozhodnutiam v predchádzajúcom období sme dokázali zostaviť rozpočet, ktorý nám dáva možnosť udržať vitálne funkcie mesta. Bolo potrebné citlivo robiť celoplošné škrty v rôznych oblastiach. Teší ma, že po dvoch rokoch vraciame do rozpočtu dotácie, uvedomujúc si neľahkú situáciu nielen športových klubov, ale aj organizácií pôsobiacich v kultúrnej či sociálnej oblasti, vyjadril sa primátor Ján Nosko.
Zdôraznil, že snaha komunikovať s vládou SR o zmene financovania samospráv a väčšej predvídateľnosti, potrebnej pri plánovaní rozvoja miest, bude pokračovať.
Tiež pripomenul, že opatrenia, ktoré zahŕňa štátny konsolidačný balíček či zvyšujúce sa daňové zaťaženie, sa v nasledujúcich rokoch dotknú všetkých Slovákov.
„V mestskom rozpočte v budúcom roku pocítime dopady inflácie aj zvýšenie dane z pridanej hodnoty, zavedenie dane z finančných transakcií, ktorá sa síce priamo mesta nedotýka, ale bude mať sekundárny negatívy vplyv prostredníctvom obchodných spoločností mesta a cenotvorby tovarov a služieb, ktoré budeme obstarávať. Budeme sa musieť vysporiadať s ďalšími narastajúcimi legislatívnymi povinnosťami súvisiacimi s odpadovým hospodárstvom, športovými poukazmi, prípadne kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa,“ doplnila Zuzana Detková, poverená vedením ekonomického odboru.
Z rozpočtu najviac ukrojí školstvo
Najväčší objem peňazí v banskobystrickom rozpočte vyčlenili na školstvo, ktoré je pre mesto prioritou. Ide o 40 miliónov eur.
Samospráva plánuje pokračovať v šetrení prevádzkových nákladov a tiež nákladov na údržbu základných a materských škôl. Darí sa jej to aj vďaka zrealizovaným projektom, zameraným na zníženie energetickej náročnosti budov.

„V tomto trende chce mesto pokračovať aj v roku 2025. Zo získaných eurofondov počíta s rekonštrukciou ZŠ Slovenského národného povstania, ZŠ Golianova, ako aj realizáciou zelenej strechy na ZŠ Sitnianska. Mesto má pripravené projekty obnovy ZŠ Spojová, ZŠ Ďumbierska, ZUŠ J. Cikkera, ZŠ Pieninská, ZŠ Gaštanová či ZŠ Moskovská. Na ich realizáciu aktuálne hľadá vhodné modely financovania. Išlo by tak o historicky najväčšiu obnovu základných škôl za posledné desaťročia,“ informovala Zdenka Marhefková, hovorkyňa primátora.
Pri budovaní mostov majú pomôcť eurofondy
V stredoslovenskej metropole počítajú na budúci rok aj s riešeniami mostov, ktoré sú v havarijnom stave. Významné investície poputujú i do údržby ciest a chodníkov. V spolupráci s dopravcami plánuje mesto obstarať nové autobusy a trolejbusy za celkom 15 miliónov eur.
„Na realizáciu finančne nákladných projektov vybudovania nového mosta pri malej železničnej stanici a mosta na Mládežníckej ulici chce mesto okrem vlastných zdrojov čerpať aj peniaze z eurofondov,“ uviedla hovorkyňa s tým, že budúcoročný rozpočet zahŕňa aj 200-tisíc eur, určených na spracovanie projektovej dokumentácie výstavby nového mosta v Kremničke.

Obnovou prejde aj most v Uľanke, ktorý je v havarijnom stave. Rozsiahla diagnostika, na ktorú mesto v rozpočte vyčlenilo 48-tisíc eur, čaká most pri obchodnom centre Tesco.
Čo sa týka komunikácií, Marhefková priblížila, že pôjde napríklad o rekonštrukciu cesty na Pieninskú ulicu, v prípade ktorej sa v rozpočte počíta so sumou 350-tisíc eur. V pláne je aj obnova Rudohorskej a Kollárovej ulice.
„V roku 2025 by sa zároveň mala realizovať aj najrozsiahlejšia obnova chodníkov na Radvanskej ulici, Oremburskej, Mládežníckej, Družby, Okružnej, Tulskej, Internátnej, Tatranskej, Rudohorskej, Sitnianskej, Starohorskej a Strážovskej ulici. Rozpočet počíta s vybudovaním nového chodníka a osvetlenia popri novej ceste na Pršiansku terasu. Na tento účel je v ňom vyčlenených 500-tisíc eur. Ďalších 398-tisíc eur predstavuje budovanie chodníkov v Kremničke či Kostiviarskej.“