BANSKÁ BYSTRICA. Stredoslovenská metropola patrí k najaktívnejším mestám, čo sa týka občianskych protestných zhromaždení, ktoré sa konajú pod záštitou iniciatívy Nie v našom meste.
Na Námestí SNP sa najskôr zhromaždilo okolo sedemtisíc ľudí, počas protestného pochodu sa k nim neustále pridávali ďalší. Dav sa napokon rozrástol na takmer desaťtisíc protestujúcich.
Nesúhlas s politikou štvrtej vlády Roberta Fica vyjadrujú ľudia už piatykrát. V Banskej Bystrici si už zaužívali, že protestujúci kráčajú od Námestia SNP naprieč mestom k pamätníku SNP. Aktuálny protestný pochod však zmenil trasu.
Pochod začal na Námestí SNP, pokračoval Národnou a ulicou J. Cikkera, cez Kapitulskú ulicu až na hlavný cestný ťah cesty I/66. Protestujúci prechádzajú Námestím Slobody až ku Pamätníku SNP.
Policajti počas pochodu tieto ulice uzavreli, autobusová doprava premávala cez náhradné trasy, trolejbusová doprava bola na hlavnom úseku v čase pochodu pozastavená.

„Úplne rozumieme, že dopravné obmedzenia môžu byť pre niektorých obyvateľov nepríjemné. Naším cieľom nie je znepríjemniť ľuďom život, ale upozorniť na vážne ohrozenie demokracie a budúcnosti Slovenska. Ak chceme, aby vláda počúvala, musíme byť prítomní v priestore, kde si nás všimnú,“ vydali stanovisko organizátori protestného pochodu.
Na Námestí SNP sa zišlo približne sedemtisíc ľudí, po úvodnom prejave organizátorov iniciatívy Nie v našom meste čítali list od Zväzu protifašistických bojovníkov. Tí ostro odsúdili bratríčkovanie vlády s Danielom Bombicom.
Protestné vyhlásenie Slovenského protifašistického hnutia - Fašizmus opäť dostáva šancu - a vláda mu tlieska!
Slovenské protifašistické hnutie ostro protestuje proti legitimizácii neonacistu, antisemitu a šíriteľa nenávisti Daniela Bombica vo vládnych kruhoch. Tento trestne stíhaný muž sa verejne vyhrážal násilím a roky šíril nenávisť. Dnes už nie je len obyčajným extrémistom – stal sa chránencom vládnej moci.
Bombic podporuje Smer, vládne strany podporujú jeho. Ministri a poslanci s ním chodili do politických diskusií, vládny špeciál ho doviezol na súd, poradca premiéra mu robí advokáta, najsilnejšia vládnuca strana Smer ho demonštratívne vzala ako podporovateľa do televiznej diskusnej relácie krátko po tom, čo mu Najvyšší súd nariadil nosiť náramok.
Vládni politici zo strany Smer, ktorá v roku 2016 sľubovala „hrádzu proti extrémizmu“, dnes pomáhajú extrémistom do verejného priestoru. Slovenská vláda tým vysiela jasný signál: nenávisť, násilie a neonacizmus sú dnes na Slovensku akceptované štátnou mocou! Neonacista sa stal nositeľom vládnej propagandy a má priamy vplyv na vládnu moc. Ide o systémovú normalizáciu extrémizmu v Slovenskej republike. To je krajne nebezpečné!
Na Slovensku sa už násilie z nenávisti skončilo vraždami. Daniel Tupý bol brutálne dobodaný neonacistami v roku 2005. Juraj a Matúš boli popravení len preto, kým boli. V súčasnosti v Bratislave vyčíňa skupina maskovaných mladíkov, ktorá cielene napáda ľudí vyzerajúcich ako príslušníci menšín.
Tento teror neprichádza z ničoho – je dôsledkom politiky, ktorá toleruje a normalizuje extrémizmus a obhajuje jeho nositeľov. Neonacisti dvíhajú hlavy, lebo cítia podporu vládnej moci.
Demokratická Slovenská republika bola postavená na národnej a európskej tradícii antifašizmu. Lebo fašizmus už raz zničil Slovensko.
Ak vládna moc legitimizuje nenávisť a otvára dvere extrémizmu, znamená to jediné - demokracia sa rúca.
Odmietame mlčať! Odmietame fašizáciu Slovenska! Ak sa nepostavíme na odpor dnes, zajtra už môže byť neskoro.
Zdroj: facebook Nie v našom meste
Neskôr sa dav rozrastal a prihovorili sa im študentka Akadémie umení Martina Chmelanová a právnička Eva Kovačechová z Via Iuris.
Zaznela výzva, aby protestujúci ostali slušní, lebo protestujú za Slovensko.
Pochod mestom cez hlavnú cestu I/66 sa začal približne po 35 minútach. Organizátori zdôraznili, že nejde o blokádu cesty, pretože protest bol riadne nahlásený.
Dav sa pomaly presúval až k pamätníku SNP, mnohí svietili telefónmi, skandovalo sa „Dosť bolo Fica“, „Odstúpiť“ či „Slovensko je Európa“.
Pod pamätníkom SNP sa zišlo odhadom do desať tisíc ľudí. Prejav mala odchádzajúca riaditeľka SNG na Zvolenskom zámku Erika Trnková, ktorá sa zamerala na rozklad kultúrneho sektoru a nezabudla podotknúť, že nesúhlasíme s únosom našej krajiny.

Na záver sa protestujúcim prihovorila lekárka z Rooseveltovej nemocnice Silvia Kassová, ktorá vyzvala súčasnú vládu na odstúpenie. „Nie ste hodní spravovať Slovensko, odstúpte,“ povedala. „Odstúpiť, odstúpiť,“ doplnil ju dav svojimi hlasivkami.
Protestné zhromaždenie spojené s pochodom mestom trvalo dve hodiny a zakončila ho slovenská hymna, ktorú si s miestnymi folkloristkami zaspieval celý dav.

Požiadavky protestujúcich:
Jozef Sedilek z iniciatívy Nie v našom mestepripomenul požiadavky protestujúcich.
- Vyzývame Roberta Fica, aby prestal obchádzať zákonné pravidlá, ktoré regulujú výkon moci, podrývať dôveryhodnosť inštitúcií a ignorovať potrebu transparentného vládnutia.
- Žiadame vládu Slovenskej republiky, najvyšších ústavných činiteľov a predsedov koaličných strán, aby odmietli pokusy predsedu vlády Roberta Fica kolaborovať s Ruskom, ktoré sa na Ukrajine dopúšťa genocídy a vedie hybridnú vojnu proti Slovensku a Európskej únii.
- Žiadame vládu Slovenskej republiky, najvyšších ústavných činiteľov a predsedov koaličných strán, aby prestali útočiť na Ukrajinu, ktorá čelí najväčšiemu konfliktu od druhej svetovej vojny, rozpútaný Vladimírom Putinom.
- Vyzývame vládu Slovenskej republiky a najvyšších ústavných činiteľov na zastavenie snahy Roberta Fica zmeniť zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska, v rozpore našimi euro-atlantickými spojenectvami.
- Žiadame demisiu vlády na čele s Robertom Ficom.