BANSKÁ BYSTRICA. V meste pod Urpínom sa koncom marca uskutočnia oslavy 80. výročia oslobodenia mesta sovietskou a rumunskou armádou.
Z obáv, že by mesto prizvalo na návštevu aj zástupcov Bieloruska a Ruskej federácie, vyšli pred banskobystrických poslancov aktivisti a organizátori protestov z iniciatívy Nie v našom meste.
Poslanci rozhodli, že zástupcovia krajín podporujúci vojnovú agresiu nebudú súčasťou tohto významného dňa.
Schválené uznesenie tiež obsahovalo časť o podpore organizátorov a obyvateľov, ktorí na demonštráciách využívajú demokratické možnosti vyjadrenia svojho názoru.
Zaujali jasné stanovisko
Aktivisti zdôraznili vďaku za otvorenie diskusie o ochrane demokratických práv, no zároveň nešetrili kritikou voči samospráve.
„Chceme zdôrazniť, že nestačia iba prázdne slová, preto sa ľudia po celom Slovensku stretávajú a verejne vyjadrujú nesúhlas s krokmi vlády, ktorá nás posúva do sféry vplyvu autoritárskeho režimu. Očakávame ďalší krok zo strany mesta a to je ukončenie démonizácie protestov,“ uviedla Jana Bošelová z tímu organizátorov.
Pokračovala, že zo strany mesta padla na nich kritika ohľadom blokácie dopravy, ktorá je spôsobená premiestňovaním protestujúcich cez hlavnú cestu.
„Dôrazne žiadame o zmenu rétoriky vedenia mesta, ktoré hovorí o blokádach tam, kde sa jedná o vopred ohlásené protestné zhromaždenie a aký to bude mať dopad na dopravu,“ doplnila.
Nechceli sa uspokojiť vyhláseniami, ktoré nie sú záväzné. Žiadali o deklarovanie v uznesení, ktoré jasne definuje postoj zástupcov mesta.
Mesto odmieta takéto tvrdenia
Zasadnutie tentoraz viedol viceprimátor mesta Jakub Gajdošík z dôvodu choroby primátora Banskej Bystrice Jána Noska. Gajdošík tlmočil postoj celého vedenia mesta.
Odmietajú tvrdenia, že by mesto bránilo protestujúcim k slobodnému vyjadreniu názoru.
„Démonizáciu protestov absolútne vylučujem. Mesto Banská Bystrica urobí všetko pre to, aby každý obyvateľ tohto mesta mohol slobodne využívať všetky ústavné zákonné možnosti, ktoré má a našou úlohou bude zabezpečiť bezpečnosť,“ ozrejmil viceprimátor.

Primátor mesta mal podľa jeho slov pred pár týždňami stretnutie na Krajskom dopravnom inšpektoráte, ktorý navrhol, aby sa trasa protestujúcich zmenila z hlavného ťahu na ceste I/66 na Kapitulskú ulicu, smerom pod banskobystrický pamätník.
„Primátor sa so zástupcami inšpektorátu rozlúčil s tým, že sa idú stretnúť so zástupcami organizačného štábu a navrhnú im takúto trasu, a keď nebudú súhlasiť, tak aspoň to, aby trasa začínala v Kapitulskej ulici a nie v Národnej. Mesto Banská Bystrica, vedenie, primátor alebo ktokoľvek so zamestnancov nikdy nebude spochybňovať žiadne rozhodnutia k využívaniu ústavných práv,“ doplnil.
Viacerí poslanci aj organizátori protestov zdôrazňovali fakt, že sa Slovensko nachádza na zozname nepriateľských krajín Ruska. Aj preto trvali na ukotvení rozhodnutia prostredníctvom uznesenia.