CHOPOK. Začiatok marca bol na Chopku rušný. Pomoc potrebovali aj uviaznutí tínedžeri. Záchranári upozorňujú, že najvyššie pásma aj údolia sú pokryté tvrdým snehom, ľadom, nad pásmom lesa aj novou snehovou pokrývkou do 20 centimetrov. Tá ešte nie je dostatočne previazaný so starým podkladom.
Zároveň informujú o záchranných akciách v nízkotatranských žľaboch.
Chlapec spadol na dno Derešského kotla
V sobotu 1. marca, tesne pred ukončením prevádzky v lyžiarskom stredisku Jasná, potreboval v okolí Dievčenského žľabu pomoc horských záchranárov 15-ročný Estónec.
„Na mieste došlo k uvoľneniu snežného splazu a pádu chlapca na dno Derešského kotla. Utrpel poranenia v oblasti hrudného koša a hlavy. Pre zlé poveternostné podmienky nebolo možné nasadenie leteckej techniky a tak na miesto vyrazili pozemne príslušníci Horskej záchrannej služby z Oblastného strediska Nízke Tatry,“ informovali z HZS.
Priblížili, že lyžiara vyšetrili a z terénu evakuovali za pomoci lanových techník. V Jasnej sa ho ujala posádka záchrannej zdravotnej služby.
V kotli uviazli aj mladí snoubordisti
Záchranári ratovali aj ďalšie štyri osoby, uviaznuté v Derešskom kotli. Skupina sa sama nedokázala vrátiť do Jasnej.
„Súbežne s prebiehajúcimi záchrannými akciami prijalo Operačné stredisko tiesňového volania ďalšiu žiadosť o pomoc z Retranslančného žľabu pod Chopkom. Na dne žľabu, v hmle, uviazli snoubordisti vo veku 14 a 17 rokov. Boli dezorientovaní, bez potrebného vybavenia v tomto teréne,“ uviedli z HZS.
Ich lokalizáciu záchranárom uľahčili poskytnuté GPS súradnice. Našťastie, neutrpeli zranenia, za pomoci lanových techník ich evakuovali z náročného terénu a transportovali do Jasnej, kde ich čakali rodičia.
Horskí záchranári upozorňujú na náročný terén
Aj vzhľadom na spomínané udalosti horskí záchranári návštevníkov hôr upozorňujú, že vo vysokohorskom prostredí pretrvávajú nepriaznivé snehové podmienky. Najvyššie pásma aj údolia sú pokryté tvrdým snehom a ľadom.
„V tomto ročnom období je vhodné nosiť so sebou aspoň turistické palice, tiež retiazkové „nesmeky“. Netreba zabúdať na povinnú lavínovú výbavu, lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú sondu a lopatu, lekárničku a mobilný telefón s číslami na záchranné zložky. V prípade potreby je možné na privolanie pomoci využiť aj aplikáciu Horskej záchrannej služby,“ zakončili z HZS.
