BANSKÁ BYSTRICA. S nástupom teplejšieho počasia ožívajú v prírode aj kliešte. Môžu spôsobiť veľmi nebezpečné ochorenie, konkrétne kliešťovú encefalitídu, nazývanú aj zápal mozgu, alebo lymskú boreliózu, z ktorej hrozia postihnutia nervov, kĺbov a ďalšie komplikácie, napríklad choroby srdca.
V tejto súvislosti odborníci pripomínajú, že práve zimné obdobie je najvhodnejšie na prevenciu v podobe očkovania proti kliešťovej encefalitíde.
Spresňujú, že vlani bolo na Slovensku hlásených 174 prípadov tohto infekčného vírusového ochorenia, pričom najviac z Banskobystrického a Žilinského kraja.
Počas pamätnej epidémie ochorelo na Gemeri až 660 ľudí
„Väčšinu prípadov ochorenia spôsobí infikovaný kliešť, ktorý sa prisaje na človeka. Vírus kliešťovej encefalitídy sa však môže prenášať aj pitím čerstvého, tepelne nespracovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo konzumáciou výrobkov z takéhoto mlieka, ako sú napríklad syry alebo bryndza,“ zverejnili odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ).
Zdôrazňujú, že surové ovčie alebo kozie mlieko treba pred konzumáciou prevariť. „Syr vyrobený zo surového mlieka je potrebné opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 stupňov Celzia.“
Práve vďaka tomu, že kliešťová encefalitída sa prenáša aj prostredníctvom nepasterizovaného ovčieho či kozieho mlieka, vyskytuje sa po celý rok, teda aj v zime.
Pamätná je veľká epidémia z roku 1951, ktorá postihla región Gemer. Vtedy v okrese Rožňava ochorelo až 660 ľudí, z ktorých 271 museli hospitalizovať. Počas tejto vážnej situácie sa po prvýkrát preukázal prenos vírusu na človeka pitím neprevareného mlieka z infikovaných zvierat.
Spočiatku sa podobá na chrípku
Revízna lekárka Všeobecnej zdravotnej poisťovne Jana Kalaninová v súvislosti s kliešťovou encefalitídou upozorňuje, že ochorenie môže spôsobiť trvalé zdravotné následky, v niektorých prípadoch aj smrť.
Na oficiálnej webovej stránke poisťovne približuje, že prvé príznaky ochorenia sa objavujú približne po 7 – 14 dňoch od vstupu vírusu do organizmu. V prvej fáze sa ochorenie podobá na chrípku.