BREZNO. Banskobystrický kraj naďalej rieši kritickú situáciu v ambulantnej sieti na svojom území. Zriaďuje vlastné ambulancie, získava lekárov.
V utorok 8. apríla otvoril už v poradí desiatu. Tentokrát v Brezne. V meste totiž končia dve pediatričky. Kraj tento zásadný výpadok vyriešil ziskom dvoch nových lekárok prostredníctvom svojej Rozvojovej agentúry.
„Lekárky Katarína Juhaniaková a Petra Sopková ordinujú na Štúrovej ulici v Brezne od 1. apríla, pričom doktorka Sopková bude mať neskôr i vlastnú ordináciu, ktorej prípravy už prebiehajú,“ uviedol predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter s tým, že do vybavenia ordinácie, v ktorej doktorky už liečia malých pacientov, investovala župa bezmála 15-tisíc eur.
Nielen krajský, ale celoslovenský problém
V súvislosti so zriaďovaní ambulancií župou Lunter zdôraznil, že prevádzka ambulantnej siete nie je ani originálna, ani prenesená kompetencia župy.
„Robíme to preto, že na to všetci zodpovední kašlú, hoci udržiavanie minimálnej siete je ich zákonnou povinnosťou. Lenže my na župe nie sme schopní sa na to nečinne pozerať a najmä naše úsilie reálne zlepšuje kvalitu života ľudí.“

Župan pripomenul, že s nedostatkom odborníkov sa borí nielen Banskobystrický kraj, ale celé Slovensko.
„Mnoho lekárov je v dôchodkovom veku a mladí doktori váhajú zostávať v regiónoch a investovať nemalé prostriedky do otvárania si nových ambulancií. V okrese Brezno je aktuálne 12 pediatrických ambulancií, pričom podľa aktuálnych analýz rezortu zdravotníctva chýbajú v okrese ešte ďalší traja detskí lekári. V našom kraji celkovo chýba až 23 pediatrov,“ vyčíslil Lunter.
Vyhla sa zdĺhavým papierovačkám
Katarína Juhaniaková je rodáčkou z Brezna. V tamojšej nemocnici pôsobila na detskom oddelení. Možnosť pracovať v krajskej ambulancii uvítala. Vníma to ako najvýhodnejší spôsob ako si otvoriť vlastnú prax.
„Môžem ordinovať v regióne, kde som doma a ušetrila som si niekoľko mesiacov vyčerpávajúcej práce s papierovaním, vybavovaním povolení a licencií. Toto bola pre mňa ideálna ponuka. Navyše, je to pre mňa aj trochu osobná záležitosť. Jedna z končiacich pani doktoriek, po ktorých preberám pacientov, bola v detstve aj mojou pediatričkou,“ vyjadrila sa pediatrička.
Svojich pacientov uvidí od bábätka až po dospelosť
Aj doktorka Petra Sopková prichádza do ambulancie z nemocnice, konkrétne detskej fakultnej v Banskej Bystrici.
„O krajských ambulanciách sa dozvedela v začiatkoch tohto projektu a ešte pred svojou atestáciou naplánovali spolu so župou otvorenie ambulancie,“ informovala Barbora Károlyová, odborná referentka pre komunikáciu BBSK.
Lekárka pozitívne vníma najmä fakt, že vďaka práci ambulancii dokáže lepšie skĺbiť pracovný život s rodinným.
„Za najpodstatnejšie však považujem to, že mám osobnejší prístup k pacientom. Uvidím ich rásť od bábätka až po dospelosť,“ povedala Sopková.
Banskobystrická župa v rámci projektu zriaďovania vlastných ambulancií už otvorila dovedna štyri pediatrické ambulancie vo Zvolene, Detve, Banskej Štiavnici a najnovšie v Brezne.

Vďaka jej iniciatíve a investíciám pribudli aj kardiologické ambulancie vo Veľkom Krtíši a Revúcej, tiež všeobecné ambulancie pre dospelých v Haliči a Banskej Bystrici, pneumologická ambulancia v Detve aj endokrinologická a diabetologická ambulancia v krajskom meste pod Urpínom.
