Odborári protestovali proti pripravenému hromadnému prepusteniu 42 zo 169 zamestnancov a zlej finančnej situácii podniku. Nikoho zo štrajkujúcich vedenie firmy nepotrestá. Zriaďovateľom Leteckých opravovní je ministerstvo obrany.
„V stredu sme rokovali s generálnym riaditeľom sekcie výstroja Ivanom Chylom, ale zákazky nie sú. Armáda nám sľúbila na budúci rok 10 miliónov, plus nejaké civilné zákazky v rovnakej výške. Opravovne však potrebujú na rok zákazky vo výške okolo 150 miliónov,“ konštatoval šéf odborov Rudolf Porubský. Riaditeľ Leteckých opravovní Dušan Tury bol vo štvrtok pesimista. Hovorí, že získajú desaťmiliónovú zákazku od armády len so šťastím. „Nemusí to byť isté,“ dodal.
Porubský tvrdí, že hodinový štrajk bol skúškou na ostrý štrajk. Ak sa situácia nezmení, zamestnanci by mohli začať štrajkovať koncom septembra. Súhlas s ostrým štrajkom vyjadrilo doteraz 70 percent zamestnancov. Odborári sa však obávajú, že po zastrašovaní ich môže byť menej. Porubský tvrdí, že sa im vyhrážali nevyplatením mzdy, či odhlásením z nemocenského a dôchodkového poistenia. Na zozname prepúšťaných je aj šéf odborárov. „Keď nám začnú dávať výpovede, to bude signál na začatie štrajku. Zatiaľ sme ho posunuli na koniec septembra,“ povedal odborár.
Štrajku by údajne mohlo zabrániť rozhodnutie vedenia podniku, že prepustí ešte o 23 ľudí menej. Riaditeľ Tury však nie je optimista. „Musíme trvať na hromadnom prepúšťaní. Staré vedenie naakumulovalo množstvo problémov, v podniku absentovali prvky odborného riadenia, stroje sú zastaralé a nevyhovuje ani profesné zloženie zamestnancov firmy,“ konštatoval Tury. Dodal však, že budú hľadať rôzne formy, ako udržať v podniku čo najviac ľudí, napríklad rekvalifikáciami.
Odborári pôvodne podmieňovali ukončenie štrajku štátnymi zákazkami, aby podnik prežil aspoň do privatizácie a hlavu riaditeľa Dušana Turyho. Momentálne ho však podľa jeho vlastného vyjadrenia podporujú. Tury tvrdí, že je dôvodom hromadného prepúšťania zlá ekonomická situácia podniku, spôsobená prudkým poklesom produkcie firmy v minulom a v tomto roku, najmä v poskytovaní služieb pre Ozbrojené sily SR. Vojenské podniky by sa mali podľa návrhu vládneho zákona transformovať na akciové spoločnosti. Podľa navrhovanej normy by sa Vojenský opravárenský podnik Nováky a Trenčín, Letecké opravovne Trenčín a Letecké opravovne Banská Bystrica, mali transformovať na štátne akciové spoločnosti. Pri privatizácii si musí podľa návrhu, štát zachovať najmenej 51 percent akcií.