Dve plynové kotolne na sídliskách Západ a Československej armády by mali v krátkom čase začať fungovať na báze drevenej štiepky. V prípade, že sa projekt finančne osvedčí, na drevnú štiepku prejde aj zvyšných 13 plynových kotolní. Momentálne jedna breznianska rodina platí za dodávku energií ročne okolo 30 tisíc korún.
„Je to riešenie najmä do budúcnosti. Po vyskúšaní projektu by sme chceli v prestavbe kotolní pokračovať. Ceny energií by mali byť nižšie približne o 50 korún na jeden gigajoule,“ konštatoval prevádzkový riaditeľ spoločnosti Dalkia Brezno Juraj Mydliar. Zatiaľ sa bude projekt týkať takmer 1300 domácností, postupne by sa však mal rozšíriť na takmer všetkých Brezňanov. Podľa Mydliara priemerne spotrebuje jedna rodina asi 50 gigajoulov energie, čo znamená úsporu pri prechode na drevnú štiepku pre jednu domácnosť 500 až 1000 korún ročne. V budúcnosti by mala byť úspora ešte vyššia.
Poslanci breznianskeho mestského zastupiteľstva nedávno schválili realizáciu tohto úsporného projektu. Rekonštrukcia obidvoch kotolní by mala stáť 26 miliónov Sk, magistrát však tvrdí, že sa investícia oplatí. Mesto totiž vlastní osemtisíc hektárov mestských lesov, ktoré budú dodávať drevnú štiepku kotolniam. Úspešnosť projektu je však podmienená získaním 15 až 20 miliónov korún z európskych štrukturálnych fondov na prestavbu kotolní.
Ľudia v dedinách na Horehroní, ale aj v okolí B. Bystrice sa už dlhodobo vyrovnávajú so zvyšovaním cien energií. Väčšina obcí nie je plynofikovaná, a tak rodinné domy vykurujú elektrikou. Po postupnom znižovaní teploty v domoch na 19 až 20 stupňov Celzia, ľudia pristúpili ku kombinovanému vykurovaniu. Do rodinných domov sa vrátili pece na drevo a uhlie. Aj napriek tomu, že cena pevného paliva niekoľkonásobne stúpla, rodinné prepočty hovoria o úsporách. Ročne to vychádza na asi desaťtisíc korún.