Regionálne voľby vyprodukovali zvláštne koalície. Čo je dôvodom?
- Neštandardné koalície sú výsledkom volebného zákona. Nechcem povedať, že je volebný zákon zlý, ale keď sa použije v našich podmienkach, to ako keby ste chceli pestovať banány v Nórsku. Keby bol aspoň väčšinový systém s jednomandátovými obvodmi, ale v tejto podobe núti politické strany, aby uzatvárali koalície, často také, že to nedáva rozum.
Čomu to pripisujete?
- Na regionálnej úrovni nefungujú dobre bežné hodnotové alebo ideologické hľadiská. Vyzerá to tak, ako keby bola komunálna úroveň politiky odtrhnutá od veľkej politiky. Volebné systémy nie sú navzájom prepojené. Neplatí, že by sa člen strany na komunálnej úrovni usiloval postúpiť do vyššej politiky a mal na to vytvorený mobilitný kanál. Strany sú centralizované, fungujú v Bratislave, riadia ich málopočetné predsedníctva a tie rozhodujú takmer o všetkom.
Sú regionálne voľby svojou podstatou poruchou v politike alebo anomáliou?
- Nie je to v tom, že by regionálni politici boli nejakí odlišní. Pri viacmandátových obvodoch, väčšinovom hlasovaní a pri rozdrobenosti politickej scény nemá žiadna strana šancu samostatne uspieť. Možno s výnimkou HZDS pred rokmi a Smeru dnes. Regionálna úroveň nie je vnímaná ako adekvátna súčasť politického zápasu, aký vedú strany na ústrednej úrovni.
Prijme volič rôznofarebné koalície?
- Volič bude zmätený. Časť bude voliť na základe politického presvedčenia, a to aj napriek tomu, že jeho strana bude v čudnej koalícii a bude skupina, ktorá voliť nepôjde. Výsledkom zvláštnych koalícií bude veľmi nízka účasť.
Mohla by byť aj pod 26 percent?
- Celkom určite. Zlé pomery, veľmi zlý kalendárny čas volieb, a tiež to, že kríza slovenskej politiky pôsobí na voličov tak, že mnohí z nich rezignujú a neuplatnia si volebné právo.
Mohlo by to byť výhodou pre strany, ktoré majú stabilný elektorát, SMK, KDH?
- Pre SMK je to výhodou aj preto, že má sústredených voličov v istých regiónoch. Inak je to výhodou len pre najväčšie strany a takou je dnes Smer. Aj Smer bude mať problémy s mobilizáciou voličov, aby išli voliť. Za normálnych okolností by mal Smer s týchto volieb výjsť ako jednoznačný víťaz. To však len za predpokladu, že bude aká - taká volebná účasť.
Môže hrať významnú úlohu rozdelenie na vidieckeho a mestského voliča?
- Ani nie. Skôr pôjdu voliť mestskí voliči, lebo je to pre nich zrozumiteľnejšie. Myslím si, že účasť na vidieku bude ešte nižšia ako v mestách.
Aká bude pozícia Smeru v regionálnych voľbách? Bude to pozícia HZDS v minulých voľbách?
- Smer sa snaží všade o koalície a tým automaticky stráca možnosť takého úspechu, aký malo HZDS. Pravdepodobne by ho Smer ani nedosiahol, lebo nemá natoľko stabilnú voličskú základňu. Myslím si, že Smer by mal vo voľbách uspieť, ale asi to nebude v takom rozsahu, ako predtým HZDS.
Môže znamenať hrozba víťazstva Smeru mobilizáciu pre pravicového voliča?
- Nie. Pre tieto voľby budú chýbať prieskumy. Myslím si, že voliči ani nebudú vedieť, aké sú šance strán pred voľbami.
Očakáva sa nízka volebná účasť. Čo spôsobuje nízky záujem voličov?
- Účasť sa bude pohybovať okolo 20 percent, ale nevylučujem, že to bude aj menej. Je to dané nízkym záujmom o regionálnu politiku, neštandardnými koalíciami, zlým termínom a znechutením ľudí z politiky.
Voliči budú za županov voliť známe osobnosti, alebo podľa straníckej príslušnosti?
- U županov je väčšia šanca, že sa môžu presadiť nezávislí kandidáti. Voľba cez stranícke tričká je často daná tým, že volič kandidátov nepozná. Tam, kde bude župan obhajovať post, bude mať výhodu, lebo bude známejší ako protikandidáti.
BANSKOBYSTRICKÝ KRAJ
KOALÍCIE NA VOĽBY POSLANCOV:
- SDKÚ, KDH, DS
- Smer, SNS, HZD
- HZDS, KSS, Pravá SNS, Zjednotená SNS
- ANO, SF, SŽS s podporou ROI a regionálnou Jednotou dôchodcov
Samostatne: SMK, ZRS, Vpred, SZS
PODPORA ŽUPANa:
- Milan Murgaš - Smer, KDH, HZD, SNS, SZS
- Jozef Mikuš - SDKÚ, DS
- Viliam Soboňa - HZDS, KSS, PSNS, ZSNS
- Peter Csúsz - SMK
- Boris Kršňák - Vpred
- Milan Kepeňa - ANO, SF, SŽS s podporou ROI a Jednotou dôchodcov