Projekt Na veku záleží podporili Zväz obchodu a cestovného ruchu, Zväz hotelov a reštaurácií a ministerstvo hospodárstva. Hostesky navštívili 58 kaviarní, barov, pubov a reštaurácií. Oslovili zamestnancov, ktorí mali hádať vek piatich mladých ľudí na testovacej fotografii. „Naša hliadka ich ďalej informovala o zákonnej úprave v oblasti predaja cigariet neplnoletým. Dostali k dispozícii znenie zákona a upozornenie, že si majú od mladých pýtať občiansky preukaz. Informovali sme ich aj o možných postihoch,“ uviedla Danica Siváková z tabakovej firmy. Za predaj tabakových výrobkov mládeži pod 18 rokov hrozí podnikateľom pokuta do 200 tisíc korún!
Slovenská obchodná inšpekcia vykoná ročne dve až štyritisíc kontrol. Zistila, že oproti roku 1999, keď dostalo pokutu 11 percent zariadení, v tomto roku pokutovali len 5 percent zariadení na celom Slovensku. Podľa Boženy Debnárovej zo SOI v B. Bystrici z výsledkov 120 kontrol v tomto kraji od začiatku tohto roka až do októbra, nezistili žiadny predaj cigariet osobám mladším ako 18 rokov. V podnikoch našli iné nedostatky, za ktoré uložili pokuty vo výške 75 tisíc korún.
Mladistvých fajčiarov stále pribúda, aj keď inštitúcie sa snažia robiť preventívne aktivity pre žiakov základných a stredných škôl. Pedagogicko-psychologická poradňa v B. Bystrici pracuje s mládežou v teréne, priamo na školách organizuje besedy. „Prevencia na určité návykové látky by mala začať zhruba tri roky predtým, ako sa dieťa s danou látkou môže dať do kontaktu. Efektívna prevencia je u deväťročných tretiakov, naopak u pubertálnych deviatakov je efekt nulový,“ vysvetľuje psychológ Peter Bielik. Dodáva však, že aj besedy pre 15-ročných majú zmysel. Hoci už mnohí z nich aktívne fajčia, u psychológa môžu nájsť radu, ako s tým prestať.
V oblasti prevencie sa angažujú aj pracovníci z Regionálneho ústavu verejného zdravia v B. Bystrici. Pripravujú poradňu pre experimentujúcu mládež a ich rodičov. „Jednotlivé aktivity nie sú veľmi efektívne, takže sme uvažovali o dlhodobejšom pôsobení na rizikovú mládež,“ hovorí Mária Schneiderová. Na ZŠ na Golianovej ulici začali s pilotným projektom Hodnota hodnôt, kde pôjde nielen o prevenciu rizikového správania, ale chcú sa zamerať na celkovú osobnosť dieťaťa. Regionálny úrad spolu s pediatrami urobil vlani prieskum a zistili, že kontakt s cigaretou malo 10 percent jedenásťročných detí a 65 percent sedemnásťročných.