Dôkazom toho, že aj v takom tvrdom športe, ako je taekwondo sa nestratí ani nežné pohlavie, je aj sympatická slečna, ktorá spoluorganizovala majstrovstvá Slovenska v taekwonde. Momentálne má prvý dan, teda čierny pás a chcela by ísť vyššie. Vďaka nej sa k tomuto bojovému umeniu dostal aj jej otec, ktorý je v súčasnosti prezidentom slovenskej asociácie. Generálna sekretárka slovenskej asociácie Taekwondo Linda Kovandová
Čo všetko obnáša tvoja funkcia generálnej sekretárky?
- Robím všetko to, čo nikto iný. pomáham, čo treba. Otec je prezidentom v rámci Slovenska a ja som jeho zástupkyňa. So všetkým mu pomáham, pričom mám na starosti aj vedenie nášho klubu.
Ako si sa dostala k taekwondu?
- Jedného dňa som videla exhibíciu, s kamarátkou sme si zistili, kde sa trénuje a začali sme tam chodiť. Ona už prestala pred mnohými rokmi. Mne to však prirástlo k srdcu a ostala som pri tom.
Kedy si začala trénovať?
- Pred desiatimi rokmi. Bola som v podstate takmer medzi prvými.
Aké sú tvoje ciele v tomto bojovom umení?
- Priznám sa, že nemusím mať deviaty dan. Ani neviem, či by som to niekedy dotiahla až na takú úroveň, ale určite by som ešte chcela postúpiť vyššie a zdokonaliť sa.
Koľko času stojí takýto šport?
- To závisí od toho, či sa tomu chce človek venovať naplno a súťažne, alebo len tak pre seba. V Banskej Bystrici máme tréning trikrát do týždňa, ale tí, ktorí chcú profesionálne súťažiť, sa tomu určite musia venovať aj každý deň.
Aké je toto bojové umenie v porovnaní s ostatnými? Je ťažšie?
- Myslím si, že všetky bojové umenia sú ťažké. Nikto učený z neba nespadol, každý sa musí učiť. Určite človek musí tvrdo a pravidelne trénovať, ak chce v tomto športe niekedy uspieť.
Ako dlho funguje klub taekwondo v Banskej Bystrici?
- Asi 10 rokov. Postupne sa to rozšírilo, ale myslím, že v žiadnom meste to nie je dlhšie ako 12 rokov.
Je tento šport iba o tréningoch a súťažiach? Chodíte aj na nejaké stanovačky, či chatovať?
- To závisí od súdržnosti členov jednotlivých klubov. U nás sme celkom dobrá partia, takže sa stretávame niekedy aj mimo tréningov. A myslím, že sme celkom dobrí priatelia. Tým, že sa často stretávame, tak sa vytvoria aj určité priateľské vzťahy. Neviem, ako je to v iných kluboch, ale verím tomu, že je to tak tiež. V rámci celého Slovenska sa napríklad v lete organizujú týždňové semináre, čo je v podstate chatovačka spojená s tréningami.
Ako sa pokúšate prilákať nových členov?
- Snažíme sa taekwondo propagovať. Mali sme reportáž v televízii, dávali sme nejaké inzeráty. A možno aj tieto majstrovstvá prilákajú nových ľudí.
Už ste mali nejaké ohlasy?
- Prihlásili sa niekoľkí noví členovia, dokonca aj niektorí staronoví, ktorí kedysi chodili a teraz začali znova. To nás samozrejme teší. Dúfam, že ich bude stále viac.
Aká je budúcnosť taekwonda na Slovensku?
- Tým, že nás trénuje súčasný, technicky veľmi zdatný majster z Kórei, tak verím, že teraz sa bude taekwondo rozvíjať. Už sa objavili aj prvé výsledky, veď na majstrovstvách Európy v Dubline získal Š. Banyász tretie miesto v sparingu. Verím, že postupne sa vyrovnáme aj Čechom, prípadne Poliakom.
Čo je taekwondo
Taekwondo je kórejské bojové umenie, ktoré vytvoril generál Hong Hi Choi v roku 1955. V roku 1966 založil medzinárodnú organizáciu Taekwondo. Na Slovensku funguje asi 10 rokov. Taekwondo sa skladá z troch slov - TAE predstavuje nohy, teda kopy nohou, KWON údery päsťou a DO je cesta, filozofia života. Je to bojové umenie, ktoré slúži na obranu slabších, je umením neozbrojeného boja.