Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Bývalí ligisti sú magnetom v okresnej súťaži

Početné osobné súboje, familiárne pokriky z hľadiska a bojovná atmosféra, to všetko sprevádza futbalové zápasy okresnej súťaže.Pozorným divákom neuniklo, že na trávnikoch I. triedy behajú aj bývalí prvoligoví hráči, ktorí prinášajú oživenie hry a priťahujú ľudí na štadióny. Bývalí futbalisti banskobystrickej Dukly Karol Praženica, Miroslav Bažík, Norbert Dikacz, Daniel Balon a Jaroslav Boroviak hrávali federálnu československú ligu, okrem Boroviaka si vyskúšali aj najvyššiu slovenskú súťaž. Najväčší skok absolvoval Karol Praženica, ktorý pred desiatimi rokmi hral Ligu majstrov v drese Hajduku Split. Teraz je oporou lídra I. triedy zo Sásovej. Spolu s ním aj vychýrený exekútor trestných kopov Miroslav Bažík. Dikacz s Balonom zase pomáhali Jakubu, Boroviak svojho času okúsil atmosféru okresnej súťaže v Ponikách a Badíne.
O pocitoch a porovnaniach
Praženica: - Momentálne hrávam futbal zo zábavy a pre radosť z hry. Futbal ma už neživí, ale stále je mojou srdcovou záležitosťou a baví ma.
Bažík: - Nedá sa to veľmi porovnávať. Hrám pre radosť a kvôli kamarátom. Je to niečo úplne iné.
Dikacz: - Je to neporovnateľné, ale ešte zaujímavejšie a atraktívnejšie pre ľudí v rámci nášho regiónu, respektíve klubov, za ktoré hráme.
Balon: - Ťažko to porovnávať s dobou, keď som hrával ligu, ale bystrická súťaž má naozaj kvalitu.
O úrovni okresnej súťaže
Praženica: - Súťaž je na dobrej úrovni. Nehrajú tu nejaké „drevá“, ako si niekto myslí. Som naozaj príjemne prekvapený, očakával som, že to bude slabšie.
Bažík: - Som naozaj veľmi prekvapený úrovňou. Má to hlavu aj pätu, je tam aj herná disciplína, aj taktika.
Dikacz: - Banskobystrická súťaž je veľmi kvalitná.
Balon: - Najmä derby majú nielen emócie, ale aj vysokú úroveň. Všetko závisí od toho, koľko máme času trénovať, pretože sme zamestnaní a na tréningoch sa stretáva pravidelne nejakých 5-6 ľudí. Až v piatok sa ich stretne viac.
Boroviak: - Túto súťaž som začal hrávať až ako 37-ročný, takže pre mňa to bola vlastne futbalová jeseň. Ako v každej súťaži, aj tu boli veľmi dobré, ale aj zlé zápasy. Zdalo sa mi, že dosť ovplyvňovali úroveň aj výkony rozhodcov. Samozrejme ju zvyšujú bývalí ligisti svojou skúsenosťou a herným prejavom.
O mladi a talentoch
Praženica: - Viac-menej si všímam naše mužstvo, ale všetko je o tom, či hráč má záujem na sebe tvrdšie a viac pracovať. Talenty by sa dali vybrať aj odtiaľto, takisto aj zo štvrtej alebo tretej ligy.
Bažík: - Určite sa aj v našom mužstve nájdu talenty, ale budú musieť tvrdo trénovať.
Dikacz: - Nemám dobrý dojem z mladých, zdá sa mi že to nesmeruje správnym smerom a zachraňujú to práve starší a skúsenejší futbalisti. Mladí sa nejako vezú popri nás.
Balon: - Talenty tu sú, ale musia na sebe pracovať. Napríklad Ševčík z Podlavíc je určite talent a má aj na vyššiu súťaž. Samozrejme, mladíci musia chcieť na sebe pracovať. Pre nich by bolo výhodnejšie, keby hrávali vo vyššej súťaži, ale aj tu sa môžu veľa priučiť.
Boroviak: - Pravdaže, na dedinách sa nájdu talenty, ale veľa sa ich v súčasnej dobe stráca pri počítačoch, v krčmách, automatoch. Pre nás bol futbal jediným spôsobom zábavy. V prvom rade musia mať sami záujem a snahu tvrdo trénovať a zlepšovať sa.
O sebe ako lákadlách
Praženica: - Nechcem sklamať ľudí, ktorí sa prišli pozrieť nielen na mňa, ale aj na celé mužstvo. Mrzí ma, keď sa nedarí a snažím sa predviesť na trávniku najlepšie čo viem.
Bažík: - Mám už svoje roky a prišiel som kvôli partii, teší ma záujem divákov.
Dikacz: - Hrával som v Jakube 5 rokov a bol som veľmi spokojný, diváci povzbudzovali a to pomáhalo. Teraz prestupujem do Badína, kde budem mať možnosť potešiť divákov a súčasne budem zastávať funkciu trénera.
Balon: - Nejaké napätie necítim, hrám pre kamarátov a potešenie. Snažíme sa vyhrávať, ale zároveň zanechať dobrý dojem a naučiť mladších hrať futbal.
O hviezdnych pocitoch
Praženica: (so smiechom) - Neviem či ma berú ako nejakú hviezdu, alebo skôr ako kamaráta. Chlapcov som v podstate pol roka trénoval, keď bol tréner na operácii chrbta. Nechajú si odo mňa poradiť a snažia sa niečomu priučiť.
Bažík: - Cítim, že mám autoritu v kolektíve, ale nehrám sa na nejakú hviezdu, prišiel som chlapcom pomôcť.
Dikacz: - Určite z nich cítiť rešpekt , ale je to úplne v pohode.
Balon: - Necítim sa a nikdy som sa ako hviezda necítil, ale zo spoluhráčov cítiť rešpekt. Platí čo povieme, aj keď je to drsnejšie, vždy to myslíme v dobrom. Chcem si po zápase povedať, že som podal dobrý výkon na ihrisku a nemusel sa hanbiť.
Boroviak: - Niežeby ma brali ako nejakú hviezdu, ale hráči - neraz aj starší odo mňa, si nechali poradiť ako od skúsenejšieho.
O futbalových začiatkoch
Praženica: - Môj otec bol bývalý futbalista, prvé kroky som absolvoval s ním. Neskôr vo futbalovej prípravke v Prievidzi a tam až do štrnástich rokov, keď som prišiel do Banskej Bystrice ku trénerovi Benedikovi, ktorý formoval nové mužstvo. Chcel aby bolo dobré na československej úrovni a to sa aj podarilo, keďže sme získali titul majstra Československa. Tým pádom som sa dostal do strediska vrcholového športu pri Dukle Banská Bystrica, hral som I. národnú dorasteneckú ligu a stali sme sa opäť majstrami Slovenska a Československa.
Bažík: - Začal som v šiestich rokoch na Hrochoti a od siedmych rokov cez žiakov, dorast a mužov v Dukle.
Dikacz: - Od ôsmich rokov som bol v Dukle, u trénera Benedika a tam som aj ďalej pokračoval.
Balon: - Som odchovanec banskobystrického futbalu. Začínal som v Partizáne a potom ma trénoval Benedik v Dukle.
O súčasnej úlohe v mužstve
Praženica: - Okrem toho, že som obranca, tréner odo mňa v podstate chce, aby som mladším hráčom poradil a nejako ich usmernil pri tréningu, alebo počas zápasu. Či si už z toho niekto niečo zoberie, tak to je na ňom.
Bažík: - Tak ako som aj hrával, som stredný záložník, snažím sa dirigovať hru a kopem trestné kopy, čaká sa odo mňa nejaký ten gólik.
Dikacz: - Hrávam v obrane, ale snažím sa aj slovne pomôcť hráčom a po piatich rokoch v klube vidieť výsledky mojej práce i novú tvár mužstva.
Balon: - Viac-menej hrávam tam, kde treba. Začínal som v obrane, potom v zálohe, ale mojou úlohou je usmerniť spoluhráčov, tak ako som sa aj ja snažil počúvať rady starších a skúsenejších.
Boroviak: - Hrával som na poste stopéra, ale ak bolo treba aj v zálohe, pri futbale na tom až tak veľmi nezáležalo.
O návrate do profesionálneho futbalu
Praženica: - Na jednej strane ma to láka, rád by som ešte bol vo víre vrcholového športu, noviny, televízia... Ale na druhej strane mám problémy so zraneným kolenom, pre ktoré som ukončil profesionálnu kariéru v Maďarsku. Mám aj pracovné povinnosti, i keď by som si to vedel nejako zariadiť. Pokiaľ by niekto prihliadal na to, že už nemôžem zvládnuť úplnú tréningovú záťaž, cítim, že by som vrcholový futbal hrať vedel. Momentálne to však nie je pre mňa priorita.
Bažík: - Absolvoval som už päť operácií kolena a už nad tým nerozmýšľam.
Dikacz: - Určite nie, nad tým som vôbec neuvažoval. Mám dobré zamestnanie, už hrávam len pre radosť.
Balon: - Už ťažko, mám 36 rokov. Pre mňa sú teraz priority rodina a práca.
Boroviak už futbal aktívne nehráva.
O situácii v Dukle
Praženica: - Samozrejme, situáciu v Dukle sledujem. Pokiaľ vedenie Dukly neurobí nejakú výmenu na trénerskom poste, podľa môjho názoru to nebude ďalej fungovať. Mal by prísť nový tréner, ale nie na pol roka, ale na dlhšie časové obdobie, keď by mal možnosť vybudovať mužstvo na svojich základoch. Podľa môjho názoru by bol najlepším trénerom Anton Jánoš. Nielen preto, že ho osobne poznám, ale podarilo sa mu dostať Duklu za rok z druhej ligy.
Bažík: - Jednoznačne sledujem. Hráva tam môj brat a chodím na futbal, aj si s ním volávam po zápasoch vonku. Odvolanie trénera Daněka bol možno trochu unáhlený krok, chýba tam. Niektorí hráči vyzerajú, ako keby ešte na ligu nemali.
Dikacz: - Sledujem ju naozaj máličko, naposledy som bol na poľskom Grocline a odvtedy som si povedal, že už nemusím...
Balon: - Videl som zápas s Nitrou, len ako stíham popri robote. Nevidím do toho až tak dobre, ale podľa mňa tréner s tým až tak veľa nenarobí a všetko záleží od hráčov, psychiky, nálady v mužstve.
O futbalovom odpočinku
Praženica: - Hrať plánujem dokedy bude zdravie slúžiť. Pokiaľ budem vládať vstať z postele a hrať sa s loptou, budem sa tešiť na zelený trávnik.
Bažík: - Povedal som si, že mojím cieľom je dostať Sásovú do V. ligy a to sa dúfam aj podarí a skončím s futbalom. Chcel by som sa potom viac venovať synovi, ktorý hráva za Radvaň.
Dikacz: - Kým sa bude dať a kým mi to zdravie dovolí.
Balon: - Kým ma to bude baviť, ale všetko záleží od zdravia a od toho ako budem vládať trénovať. Aby som sa nemusel hanbiť za to, ako zápas odohrám.


Karol Praženica (1970)
(čs. liga 1989-1993, I. slov. liga 1996-1999)
Miroslav Bažík (1967)
(čs. liga 1986-1992, I. slov. liga 1993-1994)
Norbert Dikacz (1971)
(čs. liga 1990/91, I. slov. liga 1993-1998)
Daniel Balon (1969)
(čs. liga 1988/89, I. slov. liga 1993/94)
Jaroslav Boroviak (1962)
(čs. liga 1983-1987)


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Home (ale aj) Office
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Zelená Bratislava
 7. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 5. Ruža zmeny
 6. Úpravy automobilov pre ZŤP
 7. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 8. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 410
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 052
 3. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 15 043
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 402
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 619
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 587
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 196
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 004
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 948
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 548
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Pomník československým vojakom dokončili, slávnosť odsunula korona

Na zhotovení kópie pamätníka, ktorý nechali komunisti po Víťaznom februári zrútiť, sa podieľala slovenská aj česká strana.

Rooseveltova nemocnica

COVID - 19: V Banskobystrickom kraji najmenej nakazených

Z 27 prípadov v našom kraji bolo v okrese Banská Bystrica 12 prípadov a v breznianskom 6 prípadov.

Ilustračná foto - laboratórium

Psychická zraniteľnosť zdravotníckych pracovníkov

Hrozba psychických ťažkostí zdravotníckych pracovníkov, ako spoluvýskyt aktuálnej situácie.

Ilustračná fotografia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Najviac nakazených pribudlo v Košiciach a v okrese Čadca

Nedeľňajší rekord sa vyšplhal na číslo 860.

Nedeľný rekord. V Trenčianskom kraji pribudlo 104 pozitívne testovaných

Laboratóriá na Slovensku otestovali 5 025 vzoriek, celkový počet pozitívnych bol 860.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Už ste čítali?