O tajomstvách výroby dobrej pálenky, ale aj o zážitkoch spojených s pálením hovorí jej majiteľka.
Pálenka sa pije už dlhé roky. Na výrobu kvalitnej pálenky slúžia práve pálenice, ktoré sú ešte stále využívané. Tento rok je to ale trochu horšie. „Táto sezóna je veľmi slabá. Nedá sa to ani porovnať s ostatnými rokmi,“ hovorí pani Fodorová z riečanskej pálenice. Túto sezónu sem chodí menej ľudí a majiteľka tejto pálenice sa snaží nájsť odpoveď, prečo to tak je. „Neviem, či je to aj tým, že sa tak zvýšila spotrebná daň. Takýto krok poškodí všetky malé pálenice.“ Najlepšia sezóna, akú si pani Fodorová spomína, je sezóna v roku vstupu do Európskej únie.
Záujem o pálenice je však stále. „Stále sú ľudia, ktorí chcú mať doma dobrú pálenku,“ hovorí Fodorová. Pripomína, že pálenka vypálená doma v hrncoch nie je dobrá.
Tajomstvo výroby pálenky
Pani Fodorová hovorí o tajomstve výroby dobrej pálenky. Tajomstvo spočíva aj v dĺžke trasy alkoholovej pary. „Čím má alkoholová para dlhšiu trasu, tým je alkohol kvalitnejší. Ale ak si to páli doma z hrnca do hrnca, tak mu tam prejdú aj pribudliny,“ hovorí majiteľka pálenice. „V pálenici sú preto rúry umiestnené do určitej výšky, to čo nemá potrebnú teplotu padá naspäť. Preto je pálenka z páleníc kvalitnejšia,“ dodáva.
Teplotou a ohňom sa dá urobiť výborná pálenka. Keď je dobrý obsah alkoholu, tak pri 80-tich stupňoch sa začne vyparovať. Keď sa následne prepaľuje v druhom, teda destilačnom kotli, tak sa vytvára hotový destilát. „Tam je potrebné udržať si teplotu, nie veľkým ohňom, radšej pomaly, aby pálenka bola kvalitnejšia,“ prezrádza pani Fodorová.
Prasknutý demižón
Na záver pani Fodorová v súvislosti s pálením pálenky prezradila aj úsmevnú príhodu. „Sú to príhody, ktoré vyrozprávajú ľudia. Jedna príhoda sa stala na Vianoce. Alkohol má pri meraní približne 10 stupňov, preto vždy poviem zákazníkovi, aby po príchode domov išiel s demižónom do tepla. Demižón treba nechať otvorený aspoň 24 hodín pri izbovej teplote. Problém je v tom, že pachy, ktoré sú vo vnútri sa otepľujú a idú von. Keď necháte 24 hodín pekne vyvetrať pri izbovej teplote, ona sa ustáli na svoju hranicu a potom môžete zavrieť. Nikdy nesmiete doliať demižón do vrchu, lebo alkohol je studený, preto nevyrazí štopeľ, ale dno. Raz prišla za mnou jedna pani, ktorá sa sťažovala. Povedala mi: A povedali ste mi, že nemám zaštopľovať, a ja som ho zaštopľovala, ešte aj plastelínu dala okolo štopla aby neunikal vzduch. A ráno som sa zobudila, bola som celá omámená, nevedela som, či som ešte v pálenici, alebo kde som. Bolo to pred štedrým dňom. Koberec mala mokrý a tak ho dala vysušiť na balkón, z ktorého potom tá pálenka stekala.“
Slováci majú pálenku radi a stále chodia do páleníc. Do riečanskej príde ročne asi 450 ľudí, čo je na malú páleničku s jedným kotlom dosť. Oklamať sa lacnosťou vlastnovyrobenej pálenky sa nevypláca. Najideálnejšie je priniesť svoje ovocie do páleníc, ktoré majú skúsenosti a vedia, čo majú robiť.