Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Radolský sa zaujíma o našu súťaž

Nebolo to tak dávno, keď na Štiavničkách v druhom predkole pohára UEFA vybehol proti Dukle poľský Groclin Grodzisk pod taktovkou slovenského trénera Dušana Radolského.Nebolo to tak dávno, keď na Štiavničkách v druhom predkole pohára UEFA vybehol proti Dukle poľský Groclin Grodzisk pod taktovkou slovenského trénera Dušana Radolského. V 2. predkole európskeho pohára číslo dva vtedy Dukla vypadla, teraz Radolský s úsmevom hovorí: „Dnes by bolo lepšie, keby postúpila Bystrica, keďže som tu.“ Nový tréner futbalistov Dukly Banská Bystrica Dušan Radolský.
Ako si s odstupom času spomínate na dvojzápas pohára UEFA, kde ste viedli poľský Groclin Grodzisk práve proti Dukle? Tušili ste vtedy, že raz zasadnete na lavičku Dukly?
- (Smiech) Určite nie, hlavne keď sme postúpili. Samozrejme z môjho, aj vtedajšieho pohľadu trénera Grodziska som bol spokojný. Postúpili sme ďalej pohári UEFA a musel som vtedy pozerať na seba, že som tréner Groclinu. Takže z tohto pohľadu sú to dobré spomienky.
S Groclinom ste mali dobré výsledky, boli ste vicemajster Poľska a víťaz pohára. Čo sa stalo? Prečo ste skončili?
- Neviem, je to otázka skôr pre vedenie klubu. Už to mám za sebou a my tréneri sme určitým spôsobom pripravení. Podpisujeme zmluvu, a v druhej ruke už máme „zbalený kufrík“, pretože nikdy nevieme, čo urobia nevyspytateľní funkcionári a možno aj hráči. Vydržal som v Grodzisku dva a pol roka, čo je pre cudzinca v poľskej lige absolútny rekord. Bol som vyhlásený za najlepšieho cudzinca v poľskej lige, najlepším trénerom vojvodstva, v ktorom som pôsobil... Boli sme vysoko v pohári UEFA, druhí v lige, vyhrali sme poľský pohár, takže bolo to celkom vydarené pôsobenie. Raz však musel prísť deň, kedy som musel skončiť.
Nechceli ste do Dukly prilákať vašich slovenských zverencov v Grodzisku Sninského s Porázikom?
- V tej úvahe sme tak ďaleko neprišli, pretože majú ešte v Grodzisku zmluvu vyše roka. Sninský odišiel, ale určite nebol lacný, takže úvahy týmto smerom nešli.
S čím ste prišli do Bystrice? Čo chcete dosiahnuť? Ako chcete dokončiť sezónu?
- Myslím, že sme si dali jasné pravidlá. Chceme hrať, tak, aby sme aj získavali body. Na druhej strane chceme sformovať mužstvo a chcel by som, aby sa vytvorila hra, podľa koncepcie, ktorú chceme presadiť. Chcem, aby sa hráči ešte lepšie zohrali, a aby sme do novej sezóny mali jasno, kto na to má a kto nie. Ale určite budeme bojovať aj o výsledky, veď hráči majú sľúbené prémie...
Prekvapilo vás niečo po príchode do Banskej Bystrice?
- Milým prekvapením bolo, že aj samotní hráči si sami dávajú pokuty, pokiaľ je niečo zlé. Majú taký svoj poriadok.
Prečo si myslíte, že za trénera Dukly vybrali práve vás?
- To nie je otázka pre mňa. (smiech). Ja osobne mám však z jednania s vedením, najmä s pánom Kováčikom, veľmi dobrý pocit.
Molnárov, ani Daňekov štýl vedeniu nevyhovoval. Ich pohľad na vedenie mužstva bol odlišný. Cítite sa byť niekde v strede?
- Asi áno. Nechcem opakovať vašu novinársku frázu, ale vyznávam aj cukor, aj bič. Takže na jednej strane vyžadujem, a na druhej strane som ochotný byť s hráčmi v určitom partnerskom vzťahu.
Ako zatiaľ hodnotíte kolektív?
- Ešte sa stále spoznávame. určili sme si nejaké šatňové pravidlá, teda ešte to všetko nejako preciťujeme, oni skúšajú mňa, ja skúšam ich. Je to ešte priskoro hodnotiť.
Ako ste zatiaľ spokojný so zimnou prípravou?
- Myslím si, že sa teraz ešte nedá hodnotiť. Ale vstupné testy a prístup hráčov sa mi zatiaľ páčili, dúfam, že im to vydrží. To je dôležité.
Na koho najviac vsádzate v Dukle?
- Skôr by som vsadil na kolektív, pretože jeden výborný hráč neutiahne sám celý kolektív. Bol by som rád, keby sme udržali aj trend reprezentantov ako Pečovský a Jakubko, či mladších, ktorí sú v „osemnástke“. Verím, že ich bude stále viac a že vytvoríme kolektív, ktorý bude bojovať jeden za druhého.
Máte už nejaké konkrétne posily do jarnej časti ligy?
- Myslím si, že Velický z Trenčína by už definitívne mal byť naším hráčom. Robili sme aj iné jednania, nespali sme, ale pritiahnuť hráčov sa nám často ich nezáujmom nepodarilo. Ale je to už za nami, teda nemá význam spomínať to.
Aký bol váš pohľad na hráčov, ktorí v Bystrici skončili?
- Myslím, že sa nepresadili, ale netvrdím, že Kožiak, Juska, Bukač sú zlí futbalisti. Uvoľnili sme ich a siahli sme po mladých, ktorí sa aj nachvíľu ukázali, či je to už Ďuriš, Rapčan, Konček, mladý brankár Petrík... Skúsime zamiešať skúsených s mladými, aby sa mali od koho učiť.
V našich novinách sme rozbehli súťaž „Pomôžme Radolskému!“ v ktorej vám ľudia radia optimálnu jedenástku Dukly. Nakoľko budete ochotný prihliadať na vôľu fanúšikov?
- Možno trafia tú istú, ktorú mám ja a potom prihliadnem. (smiech). Ale nebránim sa tomu. Treba počúvať aj názory fanúšikov, ktorí to možno vidia inak. Rád si ich vypočujem a prečítam si to, pretože sa necítim tak, že by som všetko vedel, alebo, že všetko čo spravím bude dobré. Možno príde zaujímavá myšlienka, ktorú si osvojím a zoberiem za svoju.
Je tam veľa hráčov, ktorí hrávajú v nižších súťažiach, napríklad aj z prvej triedy. Nakoľko by ste takýchto hráčov prijali do tímu?
- To teraz ťažko môžem povedať, lebo snažil som sa vybrať aj z reprezentantov, ktorých máme, či už z osemnástky, devätnástky, a našich odchovancov. Zobral som ich do zimnej prípravy, aby si to skúsili. Ale pokiaľ dostanem dobrý tip, že ma presvedčia, som ochotný pozrieť sa aj na prvú triedu, či hráč skutočne spĺňa predpoklady. Mám s tým už skúsenosti. Veľa krát bolo, že bol niekto ospevovaný, že ako by to tým ligistom ukázal. Keď prišiel na tréning, tak za dva dni sám odišiel, lebo videl, že na to nemá. Takže pohľad fanúšika je trošku skreslený. Aj keď sa to niekedy nezdá, rozdiel v kvalite by sa ukázal pri vzájomnom súboji ligového družstva s prvotriednym. Rozdiel v kvalite je vysoký.
Nižšie súťaže majú aj veľa verných fanúšikov. Chceli by ste ich prilákať na Duklu?
- Bol by som rád, keby sa aj súťaže riadili tak, že keď hráme doma ligu, aby nehrali zápasy na okolí. Nech sa napríklad hrá v nedeľu, alebo predpoludním, aby sa popoludní fanúšikovia, ale aj samotní hráči, zúčastňovali na našich zápasoch.
Nebojíte sa prísneho Bystrického fanúšika?
- Pred všetkým mám rešpekt, nie však strach. Čo sa týka fanúšikov, chcem sa stretnúť aj s nimi, pokiaľ budú mať záujem. Chcel by som im vysvetliť svoju filozofiu a pohľad na moju predstavu spolupráce. A kde vlastne na Slovensku nie je náročný fanúšik? Mám na nich prosbu, aby tých chlapcov nezatracovali. Keď boli druhí, chodilo sem 8 tisíc ľudí a potom odišli... Niektorí neboli skutoční fanúšikovia. Keď sa vyhráva tak chcú a rozumejú futbalu, keď sa naopak prehráva, nevedia posúdiť, že tam bolo 5 zranených hráčov, a nechodia na futbal, lebo že sa nič nehrá... Ale fanúšikovia, ktorí Duklu ľúbia nás určite neopustia. Dúfam, že ich bude čoraz viac. Bol som milo prekvapený že vo štvrtoligových Katowiciach majú na domácich zápasoch 10 tisíc ľudí, pričom vypadli z prvej ligy. Alebo v Szczeczine, kde chodilo na druhú ligu 17 tisíc ľudí. To vidím ako skutočné fanúšikovstvo. Fanúšik musí byť presvedčený, že jeho mužstvo bude hrať dobre. U nás túto kultúru ešte musíme pestovať.

Skryť Vypnúť reklamu


Ako ľudia zatiaľ radili Dušanovi Radolskému. Koho by mal vybrať do zostavy Dukly Banská Bystrica?
Priebežný počet hlasov:
Brankár: Boroš 4 hlasy, Zajac 2, M. Pažout 1, Juračka 1, P. Mojžiš 1, Hanák 1,
Stopér: Veselý 7, Kentoš 5, E. Kulfas 1, Rybársky 1, Karásek 1, T. Ondrejka 1, Svintek 1, Páleník 1, V. Plavucha 1, R. Kollár 1
Pravý obranca: F. Kunzo 3, Vyskoč 2, J. Vidiečan 1, Tóth 1, Pančík 1, Praženica 1, M. Náčik 1
Ľavý obranca: Pančík 3, Tóth 2, M. Trizna 1, Greško 1, Pečovský 1, J. Kaščák 1, Páleník 1
Stredový hráč: Ma. Bažík 7, Pančík 3, Pečovský 1, Leitner 1, Fojtík 1, R. Galát 1, M. Sovič 1, Libič 1, J. Šimčík 1, M. Tomčík 1, Vodecký 1, Dian 1
Pravé krídlo: Pečovský 5, Hasilla 1, P. Mažgut 1, Wozniak 1, R. Ševčik 1, Libič 1
Ľavé krídlo: Leitner 4, J. Vician 1, Greško 1, Penksa 1, Babnič 1, M. Kovalčík 1, D. Kohút 1
Pravý útok: Semeník 4, Jakubko 3, M. Jobko 3
Ľavý útok: Jakubko 4, Semeník 4, M. Pančík 1, P. Venglarčík 1 (alb)

Skryť Vypnúť reklamu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 2. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 3. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 4. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 5. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 6. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 7. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 8. Budovanie zelenej značky
 9. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 10. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 979
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 20 652
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 894
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 610
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 230
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 959
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 460
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 313
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 178
 10. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020 7 013
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

K nešťastnej udalosti prišlo v januári 2004.

11 h

Výsledok skríningového testovania. Okres Banská Bystrica 0,59 percenta, Brezno 1,88 percent. Testovanie sa tam zopakuje.

12 h

Primátor presadzuje zámer vytvorenia dvoch samostatných území mestského rozvoja.

12 h
Alexis D´aouts

Hokejisti HC05 ´Banská Bystrica zvíťazili v dohrávke 8. kola Tipos extraligy nad MHk 32 Liptovský Mikuláš 3:1.

16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

17 h

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

14 h

Naše obce a mestá sa testovania zhostili na jednotku, hoci na prípravu mali len pár dní.

23 h

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

25. jan

Už ste čítali?