Deväťnásťročný Andrej Schmidtmayer sa mu venuje naplno, odkedy sa zranil. Predtým, ako začal aktívne hrávať squash, venoval sa 8 rokov hokeju. Za Banskú Bystricu hrával 6 rokov, chodil do hokejovej školy. Od šiestej do deviatej triedy strávil vo Zvolene. V roku 1998 sa ako 15-ročný zranil, preto bol nútený vzdať sa hokeja. „Nechcel som, ale „odišlo“ mi chrbtové svalstvo, takže už by som to viac nezvládal,“ povedal Andrej.
Na squash vďaka otcovi
V tom čase v Banskej Bystrici postavili squashové kurty a vďaka otcovi sa dostal na tento šport, ktorému sa venuje dodnes. Andrej je v mužskej reprezentácii, s ktorou vyhrali majstrovstvá Európy B družstiev. „V tíme sme boli dvaja. Vo finále sme porazili Ukrajinu 2:1.“ Najviac si cení víťazstvo na majstrovstvách Slovenska juniorov do 17 rokov v roku 2003. „Bol som vtedy vážne chorý a zdolal som môjho večného súpera 3:2 vo finále, to si individuálne najviac cením.“ Andrej si zahral aj proti hokejovému brankárovi Dominikovi Haškovi. „Bola to exhibícia pred rokom v Mýte pod Ďumbierom. Hral som iba dozadu, on hral všetko, zápas skončil 2:2 na sety.“ Andrej hrával aj bedminton, v ktorom bol jeho otec majstrom Československa. „Od malička som mal v raketových športoch dobré vedenie. Otec tiež prešiel na squash, teda aj ja. Talent som zdedil po ňom.“
Zranenie neprekáža
Tomuto húževnatému mladíkovi zranenie problém pri squashi nerobilo. „Squash som hrával rok ešte popri hokeji. Mal som ho ako doplnkový šport. Pred tromi rokmi som mal vážne zranenie, natrhnutý sval na stehne, ktorý som si liečil asi šesť mesiacov. Je to relatívne. Na hokeji sa stávajú zranenia spôsobené druhými, pri squashi sa človek zraní sám.“ Andrej tvrdí, že tento šport fyzicky zvláda aj vďaka menšej postave. Pomohli mu aj tréningy s trojnásobným olympionikom v chôdzi Igorom Kolárom. „S ním som začal kondične pracovať, chodiť do posilňovne...“
Squash aj v Bystrici
S otcom robí všetko preto, aby mal squash budúcnosť aj v Banskej Bystrici. „Trénujeme dve 14-ročné juniorky. V slovenskom rebríčku sú na druhom, resp. treťom mieste do 15 rokov, teda je to na Slovensku celkom pekné. Ale slovenská úroveň a podmienky sa nedajú s európskymi porovnávať. Je dôležité chodiť do zahraničia a zbierať skúsenosti.“ Problémom podľa Andreja nie je finančné zabezpečenie. „Peniaze by aj boli. Problém je v tom, že na Slovensku sme novým športom, nemáme špeciálnych trénerov.“ Jeden piatok v mesiaci organizujú turnaj na Zvolenskej ceste v klube Squash 2000. Squashový klub v Bystrici je momentálne v druhej lige s ambíciami na postup do prvej ligy a je tu aj Dixon klub. V Banskej Bystrici sú okrem Andreja ešte dvaja aktívni hráči. „Ľubo Priehoda, ktorý pred dvomi rokmi figuroval stabilne do desiateho miesta v slovenskom rebríčku mužov, ale máme tu aj majsterku Slovenska Anetu Paprnákovú, ktorá minulý rok prvýkrát vyhrala Majstrovstvá Slovenska žien.“
Andrej by svoju budúcnosť rád videl v squashi „Idem na farmáciu do Bratislavy, a uvidím, ako to bude pokračovať. Ešte neviem, či budem študovať popri squashi, alebo hrať popri štúdiu,“ dodal Andrej s úsmevom.