MY Smer Magazín íta už dlhé roky. Pred mnohými rokmi sa začal zaujímať o históriu, konkrétne históriu Banskej Bystrice. „Vystrihujem si všetky tematické články z MY Smer Magazínu, kedysi aj z Večerníka. Odkladám si ich preto, lebo sa mi určite niekedy zídu, a možno nielen mne. Veď doteraz už pomohli aj iným v skautskej súťaži „Zvedavka mestská“. Boli za mnou aj študenti, ktorí potrebovali do školy informácie o histórii mestského znaku. V mojej zbierke článkov našli všetko potrebné a výhodou pre nich bolo, že už nemuseli nikde hľadať.“
Dalo by sa povedať, že výstrižky článkov si odkladá najmä kvôli spomínanej skautskej súťaži. „Začal som v roku 1994 a stále si ich odkladám. „Zvedavka mestská“ sa koná v rôznych mestách na Slovensku a predtým sme museli hľadať materiály o týchto mestách po knižniciach. Teraz mám vlastný archív a využívame ho aj pri našich oddielových súťažiach.
Zaujímam sa a vyhľadávam aj články o ochrane vtáctva na Slovensku, taktiež ma zaujíma príroda. Po nedávnej kalamite v Tatrách som si tiež zozbieral všetky články v rôznych novinách. Dúfam, že moja zbierka sa raz dostane do rúk ďalšieho zberateľa a ďalej sa bude rozrastať.“
Približne v rovnakom čase, keď začal zbierať novinové články, skúsil to aj so skautskými pečiatkami. „Náš skautský súbor má družbu s českými, v Litoměřiciach a v Pardubiciach. Keď k nám chodili, vždy s pečiatkami, veruže ma zaujali. Už ich máme aj my. V rámci skautských stretnutí si pečiatky vymieňame. Ja mám vo svojej zbierke okolo päťsto pečiatok.“ Vladimír Dropčo už za tých viac ako desať rokov zhromaždil úctyhodný archív. Má tri šanóny novinových výstrižkov o histórii Banskej Bystrice, dva šanóny na tému príroda, o ochrane vtáctva zozbieral dva šanóny materiálov, tri z oblasti skautingu.
„V roku 1994 sme v našej skautskej organizácii začali vydávať časopis Banskobystrický skaut. Boli sme traja, ktorí sme sa do toho pustili. Písali sme do nášho časopisu na rôzne témy, aj o histórii B. Bystrice, o histórii skautingu, o našej skautskej činnosti, akciách... Postupne sme „navnadili“ aj mladších skautov, aby sa zapojili. Českí skauti mali tiež svoj časopis, tak sme si navzájom vymieňali články. Na začiatku nám pomohol aj tunajší Mestský úrad, najmä s rozmnožovaním časopisu. Dnes si robíme všetko sami na počítačoch.“ V skautskej organizácii patrí Vladimír Dropčo k najstarším členom, ale ako sám vraví, pri mladých skautoch o polovicu omladol.