Nebezpečná je najmä Lazovná
Minulotýždňové oteplenie a odmäk spôsobilo problémy chodcom v banskobystrickom centre mesta. Najväčšie nebezpečenstvo hrozilo zo striech domov. Padajúci sneh a ľad ohrozoval chodcov. Veľké množstvo snehu na streche postupne likvidovalo historický dom v centre Banskej Bystrice, na Lazovnej ulici 13. Zástupca náčelníka Mestskej polície v Banskej Bystrici Pavol Slovák potvrdil, že z obvodového múru odpadávali tehly. „Váha snehu na starú strechu a múr je neúmerne veľká. Situáciu v celom centre denne monitorujeme. Zatiaľ nás nikto neupozornil na nebezpečenstvo pádov snehu, alebo striech,“ vyhlásil P. Slovák minulú v stredu. Majiteľ domu v Lazovnej ulici priestor zabezpečil páskami s nápisom zákaz vstupu a upozorneniami na padajúci sneh. Lazovná ulica je v zime dosť nebezpečná. Vo februári minulého roku sneh zo strechy poškodil zaparkované Daewoo Nubira a podľa svedkov v roku 2004 poškodil sneh naraz päť áut. Majitelia domov a obchodov sa chránia tým, že na chodníky umiestňujú tabule s nápisom - Pozor, Padá sneh!
Mesto: „Nariadenie o snehu chýba“
Mesto Banská Bystrica nemá podľa našich informácií ošetrenú zodpovednosť za pád snehu zo striech v nižších právnych normách. Potvrdila to hovorkyňa magistrátu Dagmar Svešníková, aj zástupca náčelníka mestskej polície Pavol Slovák. „Nedávno sme schvaľovali doplnok k všeobecno-záväznému nariadeniu o verejnom poriadku, kde sme dopĺňali, že vlastník je povinný urobiť opatrenia, aby ľad a cencúle neohrozovali život a zdravie občanov. Sneh tu však nikde nevidím,“ konštatovala hovorkyňa. Zmienku o snehu na strechách nenašla ani v starších všeobecno-záväzných nariadeniach. „V minulosti tam sneh bol, potom zmizol a nakoniec ho vynechali. Osobne si však myslím, že príkazy týkajúce sa súkromného majetku, teda aj povinnosť likvidovať sneh zo striech, by sa mali dávať citlivo. Mali by vlastníka obmedzovať len v najnutnejšej miere,“ dodáva Slovák. Mestská polícia kontroluje situáciu v meste. Za nedodržiavanie nariadení mesta môže dať blokovú pokutu do tisíc korún, primátor Ján Králik má však možnosť pokutovať do výšky 200 tisíc korún. Zatiaľ túto možnosť nikdy nevyužil.
Strecha na Lazovnej sa zrútila
Pod váhou ťažkého snehu sa časť strechy v obývanom dome v historickom centre Banskej Bystrice v Lazovnej ulici napokon vo štvrtok nadránom zrútila. V čase, keď sa krátko po druhej hodine ráno prevalila strecha, bola v jednom z bytov štvorčlenná rodina majiteľov. Našťastie sa nikomu nič nestalo. „Dostali sme informáciu, že v dome na Lazovnej ulici 13 spadla strecha. V súčinnosti s políciou sme privolali hasičov - záchranárov a elektrárne, aby vypli prúd. V dome boli traja ľudia, ktorí zostali v byte a údajne pozerali televízor. Roh strechy nad ich bytom totiž nespadol,“ povedal zástupca náčelníka banskobystrickej mestskej polície Pavol Slovák. Vypadávajúce tehly z obvodového múru historického domu v Lazovnej ulici 13 začali ohrozovať chodcov už dva dni pred definitívnym pádom strechy. Mestská polícia komunikovala s majiteľom domu, vyzvala ho, aby urobil bezpečnostné opatrenia a aby opustili nebezpečný objekt. Na druhý deň sa však ľudia do domu vrátili. „Nebolo to zanedbanie si povinností. Majiteľ privolal hasičov, pokúsil sa získať aj vysokozdvižnú plošinu, aby zhodil sneh zo strechy, ale vznikol problém so sedlovou strechou. Vo štvrtok už strecha spadla,“ hovorí Slovák. Mestská polícia situáciu niekoľko dní monitorovala a ohradila priestor páskami s nápisom zákaz vstupu.
Pád zasneženej strechy môže znamenať desať rokov vo väzení
Množiace sa prípady spadnutých striech v dôsledku množstva ťažkého snehu v Európe, ale aj na Slovensku vyvolávajú otázky sankcií. Všobecné ohrozenie, napríklad v prípade pádu strechy štadiónu na ľudí, môže znamenať pre zodpovedných trest až do desať rokov. Najjednoduchšie, aj keď mimoriadne nepríjemné, sú prípady, keď padajúci sneh zo striech poškodí majetok, napríklad autá, ako sa to stalo v minulom roku v Banskej Bystrici. Vlastníci áut (nie len) môžu žiadať náhradu škody od poisťovne alebo v občianskoprávnom konaní. Majitelia budov by si však mali dávať pozor najmä na to, že neodprataný sneh zo striech môže mať aj trestnoprávne dôsledky. Podľa banskobystrickej krajskej hovorkyne Márie Faltániovej môže dôjsť k trestným činom všeobecného ohrozenia, alebo ublíženia na zdraví z nedbanlivosti, za ktorý hrozí trest do dvoch rokov. Verejného ohrozenia, za ktoré môžete ísť sedieť až na desať rokov, sa dopustíte vtedy, keď z nedbanlivosti spôsobíte alebo zvýšite všeobecné nebezpečenstvo, alebo sťažíte jeho odvrátenie alebo zmiernenie. Najnižší trest je v totmto prípade jeden rok. Ak však dôjde k ťažkým zraneniam alebo smrti viacerých osôb, je trestná sadzba od štyroch do desiatich rokov.