Na základných školách sa síce normatív zvýši o 900 korún ročne na žiaka, ale na konzervatóriách bude príspevok na žiaka vyšší o zhruba 16 tisíc korún. Výraznejšie navýšenie sa dotkne aj stredných odborných škôl umeleckého zamerania, a to o 11 tisíc korún. Ministerstvo myslelo aj na obchodné akadémie, ktoré v minulom roku zápasili s finančnými problémami. Tento rok dostanú ročne na žiaka o necelých 4 tisíc korún viac. Na gymnáziách sa normatív zvýšil o takmer 3 tisíc korún.
Minister však dodal, že tento rok myslel jeho rezort najmä na hendikepované, mimoriadne nadané deti a na deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Špeciálne školy pre hendikepovaných žiakov doteraz dostávali len jeden druh normatívu. V tomto roku zavádza ministerstvo sedem rôznych kategórií podľa stupňa postihnutia, pričom platí, že čím väčšie postihnutie, tým väčší príspevok na žiaka. Pri najväčšom postihnutí teda školy dostanú vyše 216 tisíc korún, čo je nárast o zhruba 140 tisíc korún. Do tejto kategórie patria podľa Fronca napríklad autistické deti. Pri mimoriadne nadaných deťoch bude výška normatívu závisieť od toho, či je alebo nie je takýto školák
integrovaný v normálnej škole. Ak áno, škola naňho dostane ročne zhruba 57 tisíc korún, čo je o takmer 30 tisíc korún viac, ako dostávala v minulom roku. Školy pre nadané deti budú dostávať normatív 48 tisíc korún, čo je nárast o 20 tisíc korún.