Majú minimálne päťročný trvalý pobyt v B. Bystrici, alebo v nej pracujú nepretržite aspoň tri roky. „Okrem nich je na území mesta 50 až sto neevidovaných bezdomovcov. Ľudí, ktorí nemajú záujem ubytovať sa, alebo nespĺňajú podmienky na prijatie do zariadení určených pre také osoby. Väčšina z nich prišla do mesta pod Urpínom z iných miest a obcí,“ tvrdí vedúci referátu sociálnych vecí a bytovej politiky Mestského úradu v B. Bystrici Karol Langstein. Mesto má vlastné zariadenia pre jednu zo skupín bezdomovcov, ostatné sú v objektoch mesta, ktoré ich Slovenskému Červenému krížu a Slovenskej katolíckej charite prenajalo za symbolickú cenu. Zo svojho rozpočtu na pomoc bezdomovcom vyčlenila vlani Banská Bystrica približne 1,1 milióna korún. Vyše 600 tisíc korún uhradila Bytovému podniku mesta za nájomné a za zabezpečenie tepla a vody v zariadeniach. SČK pripadlo vyše 300 tisíc korún a Slovenskej katolíckej charite 100 tisíc korún, dodal Langstein. Pomoc pre banskobystrických bezdomovcov zabezpečuje mesto v spolupráci so spomínanými organizáciami v zariadeniach troch sietí. V prvej, spravovanej SČK, je 15 miest v nocľahárni Večierka. Určená je pre samostatne žijúce osoby v produktívnom veku. Za jednu noc v nej tí, ktorí si uplatňujú dávky v hmotnej núdzi, zaplatia 15 korún, ostatní 30 korún. Z nej tí, ktorí spolupracujú s jej zriaďovateľom, môžu prejsť do útulku Šanca-nádej, kde je 12 miest. Za mesačný pobyt tam zaplatia 700 korún. Tretím je sociálno-charitatívne centrum Prístav na Tulskej ulici s kapacitou 46 miest, kde mesačný pobyt stojí tiež 700 korún.
Do druhej siete zaradili zariadenia patriacej mestu. V núdzovom bývaní Kotva 4 zaplatia za mesiac po 500 korún, pričom dostanú posteľnú bielizeň a k dispozícii majú hygienické zariadenia a umyváreň. Pripravovať si v ňom môžu aj stravu. Určené je pre rodiny s deťmi, ktoré nemajú strechu nad hlavou. Ak sú rodiny bezproblémové, môžu sa v prípade voľných miest presťahovať do Kotvy 1 a Kotvy 2, určených na dočasné bývanie. V nich sú k dispozícii obytné bunky, poplatok za pobyt v nich je určený od ich veľkostí. Treťou takzvanou sieťou pre bezdomovcov spravovanou Slovenskou katolíckou charitou je zariadenie Dom núdznych na Tajovského ulici.
Sú tam ľudia bez domova v postproduktívnom veku, ktorí ešte nemajú dôchodok, alebo si ho nárokujú a nemôžu si nájsť miesto v penzióne, domove dôchodcov či v domove sociálnych služieb. Slovenská katolícka charita im, ale aj bezdomovcom „z ulice“, zabezpečuje denne zdarma na obed teplú polievku a jedlo na olovrant. Ďalšie zariadenia pre ľudí bez domova spravujú v Banskej Bystrici vyšší územný celok a Dom misijného hnutia.