Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

TJ Slovan Malachov

Prekvapiví víťazi futsalového turnaja MY CUP 2006, futbalisti Slovana Malachov všetkým ukázali, že sa s nimi musí počítať.
Prekvapiví víťazi futsalového turnaja MY CUP 2006, futbalisti Slovana Malachov všetkým ukázali, že sa s nimi musí počítať. Triumf na dobre obsadenom podujatí môže byť predzvesťou ich ďalších úspechov. Podľa slov Jozefa Vavreka si však na postup do I. triedy ešte netrúfajú. Malachov má dobrú prácu s mládežou, preto môžeme očakávať aj ďalšie úspechy Slovana.


História
Doterajšia 56 - ročná história malachovského klubu sa začala písať v roku 1949. Vtedy sa niekoľko domácich nadšencov rozhodlo založiť futbalový klub. Po získaní pozemku, vybudovaní ihriska a prihlásení sa do súťaže, bol už na jeseň 1949 zaregistrovaný futbalový klub Slovan Malachov. Majstrovské zápasy začal Slovan hrať až od jari 1950, pretože okresná súťaž mala hrací plán jar – jeseň. V jeseni 1949 však malachovskí futbalisti odohrali niekoľko prípravných stretnutí na ihriskách súperov. V prvom prípravnom zápase vyhrali Malachovčania nad Podlavicami.
Zarábali si aj divadlom
Kým prišla očakávaná jar, a s ňou aj prvé boje o majstrovské body, museli si hráči svojpomocne zakúpiť futbalovú loptu a športovú výstroj. Prostriedky získavali z usporadúvania tanečných zábav a divadelných predstavení, kde ako režisér, herec a organizátor bol učiteľ Lustig.
Prvý realizačný výbor
Nastala vytúžená jar 1950 a s ňou aj majstrovské zápasy. Predsedom výboru futbalového klubu bol Viliam Lustig, podpredsedom Ján Oravec, tajomníkom Emil Perončík, hospodárom Ján Kubiš Ondrovie, pokladníkom Onrej Kľačan a členom výboru Ján Timkiv.
Prvý majstrovský zápas
Výbor mal plné ruky práce, aby zvládol prípravu prvého majstrovského zápasu. V súťažnom ročníku bol Malachov zaradený do majstrovstiev okresu, kde už pôsobili skúsenejšie futbalové družstvá, ako Radvaň, Podlavice, Vlkanová, Badín, Slovenská Ľupča, Jakub, Medzibrod a ďalšie.
Prvý majstrovský zápas bol úspešný. Malachov porazil na domácom ihrisku futbalistov Vlkanovej 3:1, keď prvé majstrovské góly Malachova strelili Ján Kubiš Ondrovie, Štefan Fekete a Ján Snopko.
Prví tréneri
Prvým malachovským lodivodom bol Viliam Lustig, po ňom nasledovali Gošiarovský, Gusto Donoval, František Mištarka a ďalší.
Prví futbalisti
Neboli len hráčmi na futbalovom ihrisku, ale aj funkcionármi, brigádnikmi a v neposlednom rade aj sponzormi. Patrí im poďakovanie, že pred takmer päťdesiatimi šiestimi rokmi dali Malachovu peknú hru, ktorá tu trvá dodnes a priniesla veľa radosti nielen fanúšikom, ale aj všetkým tým, ktorí sa do tejto hry zapojili.
Postup v roku 1952
Úspešné účinkovanie Malachovských futbalistov v okrese prinieslo v roku 1952 ovocie v podobe postupu do krajskej súťaže. Stretli sa tu s mužstvami ako Svätý Ondrej, Očová, Hriňová, Sliač, Krupina, či Kremnica. V tejto súťaži sa malachovskí futbalisti dlho nezohriali, keď v roku 1954 vypadli pre zlé výsledky, ale aj nedostatok financií.
Zapísaní čiernym písmom
O tom, že malachovskí futbalisti dokázali hrať pekný futbal, svedčí aj to, že v brusnianskej kronike (v tom čase Ondrej) je čiernym písmom napísaná výhra Malachova. Bola to totiž jediná prehra Brusna počas celej sezóny.
Hlásia sa mladí
V tom období už futbal v Malachove získaval na popularite a do futbalového života sa zapájalo stále viac mladých. Malachovskí funkcionári založili družstvá dorastu, v ktorých vyrastali veľmi dobrí nástupcovia zakladateľov futbalu v Malachove.
Ťah športky v Malachove
Uznaním pre malachovský futbal bol pri 20. výročí športky, ťah tejto obľúbenej tipovacej hry na ihrisku Malachova. V roku 1969 sa za účasti notára ťahalo 6 čísel, ktoré boli následne telefonicky nahlásené do Prahy.
Držali za jeden povraz
Na dobrej práci futbalového mužstva majú zásluhu nielen hráči a funkcionári, ale aj množstvo iných ľudí, ktorí tomuto športu držali palce a fandili mu. O pranie dresov sa zo začiatku staral Ján Kubiš (Ondrovie), po ňom štafetu prania prevzala tetka Kapustová od Burisov, ďalej František Šima a mnoho ďalších.
Prvý výbor si svoje pozície zastával veľmi dobre. V novšej generácii sa bratom Sečkárovcom podarilo pritiahnuť sponzora vtedajšie KOVO – DREVO. Aj ďalší členovia, ako Matej Dvorský a Ladislav Žúdel boli obetavými funkcionármi.
Od histórie k súčasnosti
Zašlé úspechy malachovského futbalu oživil nedávny triumf na futsalovom turnaji MY CUP, kde aj zásluhou brankára Ondreja Dvorského senzačne triumfovali na úkor papierových favoritov. O futbal v Malachove sa aj dnes starajú obetaví nadšenci, ktorí si dobre odvádzajú svoju prácu, sponzorujú a držia futbal nad vodou. Patrí medzi nich predseda Pavol Plaj, vedúci áčka Jozef Vavrek, lodivod dorastencov Ján Lavrík, ale aj Zdeno Sečkár, Ing. Ján Perončík a v neposlednom rade nebohý Tibor Kubiš.
Víťazstvo na MY CUP-e
„Toto víťazstvo sme vôbec nepredpokladali, 5 sekúnd pred koncom sme dali gól a celé sa to poprehadzovalo,“ povedal predseda Pavol Plaj. „Sme šťastní, že sme to vyhrali. Patrične sme to aj oslávili. Ani minulý rok sme si na turnaji nepočínali zle, o rok to však bude náročné,“ povedal J. Vavrek. „Hrali sme v omladenej zostave. Osem chlapcov sme doplnili z dorastu,“ povedal Ján Lavrík.
Do tretieho miesta
„Na jar chceme skončiť do 3. miesta,“ povedal predseda P. Plaj. „Ďalší hráči prídu z dorastu, je otázne, či sa tam uplatnia, v kádri je veľa kvalitných kráčov,“ povedal J. Lavrík.
Fenomén s menom Dvorský
„V každom zápase na MY CUP-e sme prehrávali a dotiahli sme to do víťazného konca. Prehrali sme len jeden zápas, a to s domácim Badínom. Keby zápas trval ešte 5 minút, tak verím, že by ho otočili,“ povedal sebavedomo Jozef Vavrek, ktorý pre malachovský klub urobil veľmi veľa. „Aj zápas so Šalkovou sme prehrávali 0:3, ale aj na lavičke sme sa hecovali k tomu, aby sme skončili prví, čo sa nám aj podarilo,“ dodal.
Malachovčanov podržal brankár Dvorský. „Vychádzame vždy zo zabezpečenej obrany, a ideme do rýchlych protiútokov. Kto bol na našich zápasoch, videl, že práve toto sme hrali. Brankár Dvorský nás veľmi podporil, je to aj 70% sily mužstva. Aj chalani z Čierneho Balogu nám povedali, že nebyť brankára, bol by vyrovnanejší zápas. Mužstvá nastupovali s motiváciou prekonať ho. V brankárovi je 70% úspechu, ale na druhej strane aj v útočníkoch, lebo sme dali v zápasoch veľký počet gólov,“ povedal J. Vavrek.
Budú drviť súperov?
„Ťažko povedať. Malý futbal je úplne iný. Naším prvoradým cieľom v jarnej časti je zapracovať ďalších dorastencov,“ povedal J. Vavrek. Naším cieľom je dostať sa do I. triedy, ale tento rok ešte na to nemáme,“ povedal s pokorou J. Vavrek.
Prístup k mladým
„Všetci dorastenci, ktorí teraz prišli do áčka prešli výchovou pána Vavreka,“ povedal J. Lavrík. Niektorí teraz prechádzajú z dorastu odo mňa. Je otázne, nakoľko sa tam presadia, lebo je tam skutočne veľká hráčska kvalita. Podstatou je to, že chlapcom sa niekto od mladého veku venoval a vychovával ich,“ dodal J. Lavrík.
Financie
„Pomáha nám obecný úrad, ale stále to nestačí. Nestačí to na to, aby sme uživili aj mládežnícke mužstvo, hoci chlapcov, ktorí chcú hrať futbal máme. Predseda klubu zoženie nejakých sponzorov, ale to len krátkodobých. Všetko ostatné si robíme sami. Súčasný futbal v nižších súťažiach si vyžaduje zanietených ľudí, ktorí to robia s nadšením. Sú to často mravenčie práce, ako pranie dresov a podobne. Ak by tu neboli, futbal by tu nefungoval,“ povedal P. Plaj.
„Predminulý rok získali žiaci prvé miesto a teda možnosť hrať ligu. Ale vzhľadom na nedostatok financií nemohli hrať,“ povedal J. Vavrek. „Len na autobus potrebujeme ročne pre dve mužstvá 80-tisíc. Keby sme mali žiakov, potrebujeme navyše aj zo 30-tisíc,“ dodal P. Plaj.
Niekoľko nadšencov
V Malachove je niekoľko zanietených ľudí, ktorí držia futbal nad vodou. „Chcem poďakovať pánovi Vavrekovi, ktorý mal aj žiakov, aj dorast. Chlapci v áčku sú odchovancami, za čo patrí vďaka aj obetavým ľuďom v našom klube. Veľmi radi by sme si založili ďalších žiakov, ale kvôli financiám to nejde,“ povedal predseda P. Plaj. „Chlapcov je dosť, dolina až po Radvaň je dlhá, je to liaheň na talenty. Ak by sme zohnali väčšieho sponzora, ktorý by zasponzoroval dopravu a iné veci okolo futbalu, tak by sme ho založili,“ povedal P. Plaj, ktorý je jedným so sponzorov dopravy, keďže prevádzkuje autobusovú dopravu. Ďalšími nadšencami, ktorí robia neskutočne veľa pre malachovský futbal, sú Zdeno Sečkár, Ing. Ján Perončík. „Pomáhajú pri mládeži. Ján Perončík bol trénerom žiakov, Zdeno Sečkár bol vedúcim mužstva u žiakov aj u dorastencov,“ dodal J. Lavrík.
Hrajúcim trénerom áčka je brankár Ondrej Dvorský, vedúcim mužstva Jozef Vavrek. Dorast trénuje Ján Lavrík, vedúcim mužstva dorastu je Zdeno Sečkár. Vo veľkom mu pomáha aj Ján Perončík. „Veľkou oporou malachovského futbalu bol aj nebohý Tibor Kubiš, ktorý sa venoval žiakom i dorastencom,“ povedal J. Lavrík.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 2. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 5. Hygge ako životný štýl
 6. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 7. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 8. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 41 042
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 39 013
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 12 336
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 006
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 144
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 134
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 459
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 259
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 066
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 961
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Registračný formulár je otvorený aj počas celého dnešného dňa.

6 h

Skríningové testovanie bude v Banskej Bystrici pokračovať zajtra.

18 h
Antigénové testovanie na koronavírus.

Niektoré obce nášho regiónu testujú na nezvyčajných miestach. Napríklad v horehronskej obci Beňuš sa testuje v dome smútku.

20 h
Testovanie v základnej škole na Radvanskej.

Mesto zverejnilo prvé priebežné čísla zo skríningového testovania.

24 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia prenasledovala auto z Oravy až na Liptov. Komjatnou už vodič neprešiel.

23 h

Pozitivita je zatiaľ nízka.

19 h

Na Kysuciach pokračuje celoplošné testovanie.

18 h

Situácia v Žiline je po otvorení odberových miest pokojná.

23. jan

Už ste čítali?