Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

TJ Slovan Malachov

Prekvapiví víťazi futsalového turnaja MY CUP 2006, futbalisti Slovana Malachov všetkým ukázali, že sa s nimi musí počítať.
Prekvapiví víťazi futsalového turnaja MY CUP 2006, futbalisti Slovana Malachov všetkým ukázali, že sa s nimi musí počítať. Triumf na dobre obsadenom podujatí môže byť predzvesťou ich ďalších úspechov. Podľa slov Jozefa Vavreka si však na postup do I. triedy ešte netrúfajú. Malachov má dobrú prácu s mládežou, preto môžeme očakávať aj ďalšie úspechy Slovana.


História
Doterajšia 56 - ročná história malachovského klubu sa začala písať v roku 1949. Vtedy sa niekoľko domácich nadšencov rozhodlo založiť futbalový klub. Po získaní pozemku, vybudovaní ihriska a prihlásení sa do súťaže, bol už na jeseň 1949 zaregistrovaný futbalový klub Slovan Malachov. Majstrovské zápasy začal Slovan hrať až od jari 1950, pretože okresná súťaž mala hrací plán jar – jeseň. V jeseni 1949 však malachovskí futbalisti odohrali niekoľko prípravných stretnutí na ihriskách súperov. V prvom prípravnom zápase vyhrali Malachovčania nad Podlavicami.
Zarábali si aj divadlom
Kým prišla očakávaná jar, a s ňou aj prvé boje o majstrovské body, museli si hráči svojpomocne zakúpiť futbalovú loptu a športovú výstroj. Prostriedky získavali z usporadúvania tanečných zábav a divadelných predstavení, kde ako režisér, herec a organizátor bol učiteľ Lustig.
Prvý realizačný výbor
Nastala vytúžená jar 1950 a s ňou aj majstrovské zápasy. Predsedom výboru futbalového klubu bol Viliam Lustig, podpredsedom Ján Oravec, tajomníkom Emil Perončík, hospodárom Ján Kubiš Ondrovie, pokladníkom Onrej Kľačan a členom výboru Ján Timkiv.
Prvý majstrovský zápas
Výbor mal plné ruky práce, aby zvládol prípravu prvého majstrovského zápasu. V súťažnom ročníku bol Malachov zaradený do majstrovstiev okresu, kde už pôsobili skúsenejšie futbalové družstvá, ako Radvaň, Podlavice, Vlkanová, Badín, Slovenská Ľupča, Jakub, Medzibrod a ďalšie.
Prvý majstrovský zápas bol úspešný. Malachov porazil na domácom ihrisku futbalistov Vlkanovej 3:1, keď prvé majstrovské góly Malachova strelili Ján Kubiš Ondrovie, Štefan Fekete a Ján Snopko.
Prví tréneri
Prvým malachovským lodivodom bol Viliam Lustig, po ňom nasledovali Gošiarovský, Gusto Donoval, František Mištarka a ďalší.
Prví futbalisti
Neboli len hráčmi na futbalovom ihrisku, ale aj funkcionármi, brigádnikmi a v neposlednom rade aj sponzormi. Patrí im poďakovanie, že pred takmer päťdesiatimi šiestimi rokmi dali Malachovu peknú hru, ktorá tu trvá dodnes a priniesla veľa radosti nielen fanúšikom, ale aj všetkým tým, ktorí sa do tejto hry zapojili.
Postup v roku 1952
Úspešné účinkovanie Malachovských futbalistov v okrese prinieslo v roku 1952 ovocie v podobe postupu do krajskej súťaže. Stretli sa tu s mužstvami ako Svätý Ondrej, Očová, Hriňová, Sliač, Krupina, či Kremnica. V tejto súťaži sa malachovskí futbalisti dlho nezohriali, keď v roku 1954 vypadli pre zlé výsledky, ale aj nedostatok financií.
Zapísaní čiernym písmom
O tom, že malachovskí futbalisti dokázali hrať pekný futbal, svedčí aj to, že v brusnianskej kronike (v tom čase Ondrej) je čiernym písmom napísaná výhra Malachova. Bola to totiž jediná prehra Brusna počas celej sezóny.
Hlásia sa mladí
V tom období už futbal v Malachove získaval na popularite a do futbalového života sa zapájalo stále viac mladých. Malachovskí funkcionári založili družstvá dorastu, v ktorých vyrastali veľmi dobrí nástupcovia zakladateľov futbalu v Malachove.
Ťah športky v Malachove
Uznaním pre malachovský futbal bol pri 20. výročí športky, ťah tejto obľúbenej tipovacej hry na ihrisku Malachova. V roku 1969 sa za účasti notára ťahalo 6 čísel, ktoré boli následne telefonicky nahlásené do Prahy.
Držali za jeden povraz
Na dobrej práci futbalového mužstva majú zásluhu nielen hráči a funkcionári, ale aj množstvo iných ľudí, ktorí tomuto športu držali palce a fandili mu. O pranie dresov sa zo začiatku staral Ján Kubiš (Ondrovie), po ňom štafetu prania prevzala tetka Kapustová od Burisov, ďalej František Šima a mnoho ďalších.
Prvý výbor si svoje pozície zastával veľmi dobre. V novšej generácii sa bratom Sečkárovcom podarilo pritiahnuť sponzora vtedajšie KOVO – DREVO. Aj ďalší členovia, ako Matej Dvorský a Ladislav Žúdel boli obetavými funkcionármi.
Od histórie k súčasnosti
Zašlé úspechy malachovského futbalu oživil nedávny triumf na futsalovom turnaji MY CUP, kde aj zásluhou brankára Ondreja Dvorského senzačne triumfovali na úkor papierových favoritov. O futbal v Malachove sa aj dnes starajú obetaví nadšenci, ktorí si dobre odvádzajú svoju prácu, sponzorujú a držia futbal nad vodou. Patrí medzi nich predseda Pavol Plaj, vedúci áčka Jozef Vavrek, lodivod dorastencov Ján Lavrík, ale aj Zdeno Sečkár, Ing. Ján Perončík a v neposlednom rade nebohý Tibor Kubiš.
Víťazstvo na MY CUP-e
„Toto víťazstvo sme vôbec nepredpokladali, 5 sekúnd pred koncom sme dali gól a celé sa to poprehadzovalo,“ povedal predseda Pavol Plaj. „Sme šťastní, že sme to vyhrali. Patrične sme to aj oslávili. Ani minulý rok sme si na turnaji nepočínali zle, o rok to však bude náročné,“ povedal J. Vavrek. „Hrali sme v omladenej zostave. Osem chlapcov sme doplnili z dorastu,“ povedal Ján Lavrík.
Do tretieho miesta
„Na jar chceme skončiť do 3. miesta,“ povedal predseda P. Plaj. „Ďalší hráči prídu z dorastu, je otázne, či sa tam uplatnia, v kádri je veľa kvalitných kráčov,“ povedal J. Lavrík.
Fenomén s menom Dvorský
„V každom zápase na MY CUP-e sme prehrávali a dotiahli sme to do víťazného konca. Prehrali sme len jeden zápas, a to s domácim Badínom. Keby zápas trval ešte 5 minút, tak verím, že by ho otočili,“ povedal sebavedomo Jozef Vavrek, ktorý pre malachovský klub urobil veľmi veľa. „Aj zápas so Šalkovou sme prehrávali 0:3, ale aj na lavičke sme sa hecovali k tomu, aby sme skončili prví, čo sa nám aj podarilo,“ dodal.
Malachovčanov podržal brankár Dvorský. „Vychádzame vždy zo zabezpečenej obrany, a ideme do rýchlych protiútokov. Kto bol na našich zápasoch, videl, že práve toto sme hrali. Brankár Dvorský nás veľmi podporil, je to aj 70% sily mužstva. Aj chalani z Čierneho Balogu nám povedali, že nebyť brankára, bol by vyrovnanejší zápas. Mužstvá nastupovali s motiváciou prekonať ho. V brankárovi je 70% úspechu, ale na druhej strane aj v útočníkoch, lebo sme dali v zápasoch veľký počet gólov,“ povedal J. Vavrek.
Budú drviť súperov?
„Ťažko povedať. Malý futbal je úplne iný. Naším prvoradým cieľom v jarnej časti je zapracovať ďalších dorastencov,“ povedal J. Vavrek. Naším cieľom je dostať sa do I. triedy, ale tento rok ešte na to nemáme,“ povedal s pokorou J. Vavrek.
Prístup k mladým
„Všetci dorastenci, ktorí teraz prišli do áčka prešli výchovou pána Vavreka,“ povedal J. Lavrík. Niektorí teraz prechádzajú z dorastu odo mňa. Je otázne, nakoľko sa tam presadia, lebo je tam skutočne veľká hráčska kvalita. Podstatou je to, že chlapcom sa niekto od mladého veku venoval a vychovával ich,“ dodal J. Lavrík.
Financie
„Pomáha nám obecný úrad, ale stále to nestačí. Nestačí to na to, aby sme uživili aj mládežnícke mužstvo, hoci chlapcov, ktorí chcú hrať futbal máme. Predseda klubu zoženie nejakých sponzorov, ale to len krátkodobých. Všetko ostatné si robíme sami. Súčasný futbal v nižších súťažiach si vyžaduje zanietených ľudí, ktorí to robia s nadšením. Sú to často mravenčie práce, ako pranie dresov a podobne. Ak by tu neboli, futbal by tu nefungoval,“ povedal P. Plaj.
„Predminulý rok získali žiaci prvé miesto a teda možnosť hrať ligu. Ale vzhľadom na nedostatok financií nemohli hrať,“ povedal J. Vavrek. „Len na autobus potrebujeme ročne pre dve mužstvá 80-tisíc. Keby sme mali žiakov, potrebujeme navyše aj zo 30-tisíc,“ dodal P. Plaj.
Niekoľko nadšencov
V Malachove je niekoľko zanietených ľudí, ktorí držia futbal nad vodou. „Chcem poďakovať pánovi Vavrekovi, ktorý mal aj žiakov, aj dorast. Chlapci v áčku sú odchovancami, za čo patrí vďaka aj obetavým ľuďom v našom klube. Veľmi radi by sme si založili ďalších žiakov, ale kvôli financiám to nejde,“ povedal predseda P. Plaj. „Chlapcov je dosť, dolina až po Radvaň je dlhá, je to liaheň na talenty. Ak by sme zohnali väčšieho sponzora, ktorý by zasponzoroval dopravu a iné veci okolo futbalu, tak by sme ho založili,“ povedal P. Plaj, ktorý je jedným so sponzorov dopravy, keďže prevádzkuje autobusovú dopravu. Ďalšími nadšencami, ktorí robia neskutočne veľa pre malachovský futbal, sú Zdeno Sečkár, Ing. Ján Perončík. „Pomáhajú pri mládeži. Ján Perončík bol trénerom žiakov, Zdeno Sečkár bol vedúcim mužstva u žiakov aj u dorastencov,“ dodal J. Lavrík.
Hrajúcim trénerom áčka je brankár Ondrej Dvorský, vedúcim mužstva Jozef Vavrek. Dorast trénuje Ján Lavrík, vedúcim mužstva dorastu je Zdeno Sečkár. Vo veľkom mu pomáha aj Ján Perončík. „Veľkou oporou malachovského futbalu bol aj nebohý Tibor Kubiš, ktorý sa venoval žiakom i dorastencom,“ povedal J. Lavrík.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. Päť chýb pri zateplení strechy
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Úprava osobného motorového vozidla
 5. Important information for Brazilians living in Slovakia
 6. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 7. Vitajte v postapokalyptickom svete
 8. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. Päť chýb pri zateplení strechy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 931
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 689
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 475
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 548
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 817
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 724
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 607
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 379
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 179
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 165
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Tóth sa pred Dudinskou päťdesiatkou izoloval

Hlavné je splniť limit, prízvukuje slovenská chodecká jednotka

Matej Tóth ako ho poznáme, na čele.

V kraji sú na tom najhoršie okresy Banská Bystrica a Brezno

Včera zistili na Slovensku viac ako 2 200 nakazených. 210 z toho v Banskobystrickom kraji. 56 v okrese Banská Bystrica a 45 v okrese Brezno.

Ilustračné foto.

Bystrickí leteckí záchranári pomáhali pilčíkovi, na ktorého spadol strom

Po ošetrení ho previezli do Rooseveltovej nemocnice.

Na pomoc privolali záchranársky vrtuľník.

V Banskej Bystrici sa počíta so 60 odberovými miestami po celom meste

Mesto Banská Bystrica počíta v súvislosti s chystaným celoplošným testovaním na nový koronavírus zhruba so 60 odberovými miestami.

Odberové miesto na testovanie pacientov na ochorenie COVID-19 pred Infekčným pavilónom na Kramároch v Bratislave.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Sedemnásťročného chlapca zavalil strom

Leteckých záchranárov zo Žiliny privolali dnes dopoludnia na pomoc 17-ročnému chlapcovi, ktorého v lesnom teréne v katastri obce Zákopčie zavalil strom.

Už ste čítali?