Vojna ho pripravila o rodinu aj zdravie

V. Stojka: Po roku mi prišla pohľadnica od moslimskej rodiny. Ďakovali mi, že som ich zachránil.





Tvrdí, že vojna je strašná a nezmyselná. Z drsných chlapov robí ustráchaných chlapcov, ktorí sa nehanbia ukázať slzy. Tu sa čas neráta na mesiace dopredu. Každý sa teší novému ránu. Ľudia zaspávajú so strachom, či sa opäť prebudia. Vojtech Stojka išiel ako člen mierových síl OSN do vojnou poznačenej Juhoslávie. Smrť mu dýchala do tváre veľakrát. Chránil životy iných a dnes, keď sám potrebuje pomôcť, pomocnej ruky niet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Z baníka sa stal vojak
Vojto nemal ešte ani dvadsať rokov, keď sa oženil. Príjem kombajnistu na bývalom štátnom majetku nepostačoval na to, aby rodine zabezpečil vlastné bývanie. Jedna z možností, ako prísť k bytu, bolo zamestnať sa v krtíšskej bani. „Tu som pocítil, že neplatí rovnaký meter na Rómov a „bielych“. Darmo som sa snažil. O lepšie platenom mieste som mohol iba snívať. Hnevalo ma to. Vedel som, že mám na viac. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som uvažoval o odchode do Čiech. Keď sa nám rodina rozrástla o dve dcérky, bolo rozhodnuté. S prácou v karvinských baniach som bol spokojný. Nikto mi nedal pocítiť, že mám inú farbu pleti. Finančne sme boli na tom lepšie ako na Slovensku,“ rozhovorí sa Vojto. V práci sa mu začalo dariť, no v manželstve nastala kríza. „Ani sám neviem, kedy začali hádky. Čím viac som zarobil, tým viac manželke chýbali peniaze. Nevedel som to pochopiť, pretože nemám vzťah k majetku. Peniaze u mňa nikdy neboli prvoradé. Bol som psychicky na dne. V tom čase som si prečítal oznam, že pripravujú nábor vojakov do mierových jednotiek OSN. Videl som reálnu šancu zarobiť a splniť si svoj sen. Vždy som chcel pomáhať ľuďom v krajine poznačenej vojnou.“
Prvý impulz prišiel v čase, keď prebiehal vojnový konflikt v Perzskom zálive. Dostať sa do mierových jednotiek OSN nebolo ľahké. Vojto sa však nedal odradiť. Napriek upozorneniam, že je to zbytočné, poslal si žiadosť. Na konkurz ho pozvali takmer po polroku. Zúčastnilo sa na ňom štyritisíc žiadateľov. Do užšieho výberu pozvali päťsto. Vojto bol medzi nimi. Úspešne zvládol psychotesty, skúšky z fyzickej zdatnosti a tiež testy pre vodičov. Nasledovali dva mesiace tvrdého výcviku v českom Krumlově. Získal som hodnosť desiatnika a zaradili ma do roty rýchleho nasadenia. Ako prvé české vojsko sme 26. apríla 1993 dorazili do Srbska. Obsadili sme neutrálnu zónu pri Plitvických jazerách. Mali sme zabrániť Chorvátom a Srbom, aby sa k sebe priblížili.


Vojnové peklo
Dotyk smrti pocítil Vojto veľmi skoro. „Pri leteckom nálete nám rozstrieľali jednu z unimobuniek, v ktorých sme boli ubytovaní. Jeden z vojakov v nej zahynul. Ten pohľad neprajem nikomu. Všade krv a na guľkami prevŕtaných stenách zvyšky mozgu. Niektorí vojaci si spravili fotografie, dokonca s rozstrieľaným telom vojaka. Tie si potom predávali medzi sebou ako nejaké suveníry z vojny,“ rozpráva Vojto o vojnových hrôzach. „Ani sám neviem, koľkokrát som sa modlil k Bohu. Vo vojne to bez modlitby jednoducho nejde. Počas ostrej paľby Srbov priamo na nás, sme nedúfali, že to prežijeme. Keď sa nám potom ospravedlňovali, že to nestrieľali oni, ale pálenka, ktorú vypili, nevedel som, či mám plakať alebo sa smiať.“
Vojna spojí veľa ľudských osudov. Neznámi ľudia sa stávajú priateľmi. So slzami v očiach spomína Vojto na jednu zo svojich služieb v dedinke Podlapač. „Priviezli k nám moslimského utečenca s malým dievčatkom. Volala sa Una, mala päť rokov a pripomínala mi dcérku. Pocítil som nutkanie ochraňovať ju a pomôcť jej za každú cenu. Jej otec, profesor výtvarného umenia, sa mi stal dobrým priateľom. Na úteku pred vlastnými mu zajali manželku. Naši chlapci ho našli v lese. Celá jednotka Unu zbožňovala. Asi po troch mesiacoch sa k nám dostala aj jeho manželka. Keď sa srbská strana dozvedela, že ukrývame nepriateľov, žiadala ich vydať. Aj napriek hrozbám, veliteľ odmietol. Rozhodli sme sa ich odviezť do bezpečia, ukrytých v kontajneroch. Keď mi Ďzevad, tak sa otec dievčatka volal, stisol ruku, povedal: „Vojto, poď, spolu to určite dokážeme,“ neváhal som ani sekundu. Viezli sme ich prenasledovaní srbským obrneným transportérom. Celou cestou sme sa modlili. Vedeli sme, že buď ich zachránime, alebo všetci pomrieme. Bola to najhoršia chvíľa môjho života. Rozkaz sme splnili. Dževad s dcérkou bol v bezpečí a my sme prežili. Po roku som dostal pohľadnicu z Nórska. Písali mi, že nikdy na mňa, ako na svojho záchrancu, nezabudnú.


Ďalšia rana pod pás
„Keď mi jedna Juhoslovanka, ktorá pracovala u nás v kuchyni, veštila z kávy, že ma žena doma podvádza, smial som sa. Babské reči, hovoril som si. Po návrate domov som zistil, že mala pravdu. Manželka si našla priateľa a chcela sa rozviesť. Zrejme z vypočítavosti so mnou žila ešte rok, kým boli peniaze. Potom jednoducho zmizla. O dcérky som sa staral sám. Začal som opäť pracovať v bani a počas víkendov som bol šoférom autobusu. Na cesty som ich brával so sebou. Neraz sa stalo, že zaspali v autobuse na prednom sedadle. Boli maličké na to, aby pochopili, prečo mama odišla. Keď sa po troch mesiacoch z ničoho nič objavila, moje dievčatká boli celé bez seba. Ja som túto situáciu nezvládol. Odsťahoval som sa do ubytovne. Chcel som jej dať čas na rozmyslenie. Dúfal som, že pri deťoch sa spamätá. Pre mňa nastalo obdobie depresií. Zapadol som do spoločnosti, kde sa všetko riešilo alkoholom. Prišiel som o prácu, z ubytovne ma vyhodili,“ spomína Vojto na najťažšie chvíle, ktoré prežil po návrate z Juhoslávie. Dostal sa do útulku pre bezdomovcov, ktorý zriadila evanjelická cirkev. Tu našiel cestu k Bohu. „Keby nebolo viery, neprežil by som. Každý deň som sa niekoľkokrát úprimne modlil. Prosil som Boha, aby zo mňa sňal všetku bolesť, ktorú nosím v srdci. Zblížil som sa s jedným pastorom, ktorý mi veľmi pomohol. Psychicky som sa pozbieral a s jeho pomocou našiel prácu šoféra. Keď som zastal pred útulkom, všetci bezdomovci boli na mňa hrdí,“ spomína Vojto.
„Na Slovensko som sa vrátil v čase, keď otec veľmi ochorel. Zanedlho zomrel. Mama dom predala a ja som ostal bez strechy nad hlavou. Navyše sa začali ozývať choroby. Ku kožnej chorobe, ktorá mi prepukla tesne po návrate z vojny, sa pridala astma. Obličky tiež neposlúchajú. Chodil som po lekároch, ale nebol som o nič múdrejší. Vždy mi povedali, že mám niečo s krvou. Čo, to som sa už nedozvedel,“ ťažká si Vojto. Dnes zaspáva s dýchacím prístrojom pri posteli. Bez potrebnej dávky čistého kyslíka by sa nemusel zobudiť. Škaredé fľaky sa čoraz častejšie objavujú na nohách aj rukách. „Viem, že to mám z vojny. Treba to však dokázať. Ja sa v právnych formulkách nevyznám. Nemám peniaze na to, aby som behal od úradu k úradu. Advokáti sú drahí. Veľmi by som si želal, aby mi niekto pomohol celkom nežištne tak, ako som ja neraz pomohol ľuďom, ktorí to potrebovali,“ zdôverí sa so svojím vrúcnym želaním.

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 235
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 552
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 004
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 849
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 358
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 280
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 654
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 063
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 200
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 522
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 351
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 318
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 654
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 063
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 200
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 522
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 351
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 318
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu