Fyzické a dychové cvičenia, meditácie, relaxácia a kultúrny program v podaní indickej tanečnice Bhakti, jednoducho, niečo pre zdravie tela, duše, pre spokojnosť a pre radosť. A takmer tisíc prívržencov jogy... To je veľmi stručné zhrnutie toho, čo sa dialo počas minulého víkendu v Banskej Bystrici, pri návšteve Svámí Mahéšvaránandu, autora systému Joga v dennom živote. Indický majster si svojimi humanitárnymi a duchovnými aktivitami získal uznanie v mnohých krajinách na svete (vrátane Slovenska, Českej republiky a rodnej Indie). Svámidžího sme navštívili v kúpeľoch Sliač.
Na Slovensku nie ste po prvý raz. Ako si na našu krajinu spomínate?
„Na strednom Slovensku som bol už veľakrát, v Banskej Bystrici, vo Zvolene či v Podbrezovej. Veľmi sa mi páči vaša príroda. Bol som už aj vo Vysokých Tatrách a obdivujem okolie kúpeľov Sliač. Každý deň chodím na prechádzky, máte tu veľmi čisté prostredie. Rád spomínam aj na ľudí, ktorých tu poznám. Na Slovensko cestujem už od roku 1973. Je to naozaj nádherná krajina a Slováci sú priateľskí a milí ľudia.“
Ako sa vám páči Banská Bystrica?
„Banská Bystrica je prekrásne mesto. Také pokojné, s pekným okolím, horami... Prechádzal som sa vaším historickým centrom, páči sa mi socha Panny Márie, Božej matky.“
Čo znamená joga vo vašom živote?
„Joga je veda o vedomí a duši, je to životný štýl, cesta k životnej spokojnosti, k sebarealizácii... Je to cesta k Bohu. Joga je vytvorená pre ľudí, môžu byť prostredníctvom nej šťastní a zdraví... Celý môj život je joga.“
A ako sa to všetko začalo?
„Už ako dieťa som veľa premýšľal o duchovných veciach, o Bohu a o prejavoch Boha. Ako dvojročný som mal vízie inkarnovaných svätcov. V mojej rodine boli jogíni, aj v dedine, kde som vyrastal, boli ľudia, ktorí cvičili jogu. Aj v škole sme mali na telocviku jogu. Postupne, ako som vyrastal, som si čoraz viac a viac uvedomoval, že to je môj život a moja cesta. Joga je v mojej krajine, v Indii, prirodzená vec. Aj India však už nastúpila materiálnu cestu.“
Čo znamená Joga v dennom živote?
„Joga je vedecký systém, Joga v dennom živote obsahuje viacero aktivít a máme aj takú mládežnícku organizáciu. Každý rok usporadúvame niekoľko mierových konferencií a sme aktívni pri ochrane životného prostredia a prírody, pracujeme aj v oblasti ochrany vody. Máme vypracovaný kompletný systém v sociálnej a humanitárnej oblasti, tiež systém pre zdravie obyvateľov a ich duchovný rozvoj.“
Kedy je najlepšie s jogou začať?
„Kedykoľvek. Joga je individuálna. Sú k dispozícii rôzne kurzy, pre zdravých ľudí, či pre ľudí so zdravotnými problémami. Aj v mnohých kúpeľoch na Slovensku cvičia pacienti jogu, napríklad v Piešťanoch, v Trenčianskych Tepliciach, v Kováčovej, či na Sliači. Aj vrcholoví športovci využívajú jogu. Joga dokáže urobiť veľa pre každého človeka, pre všetky vekové kategórie.“
V čom je čaro jogy?
„Jeden filozof povedal, že zdravie nie je všetko, ale všetko je nič bez zdravia. A joga je osvedčený staroveký systém, ako dosiahnuť zdravie. Je veľký rozdiel medzi jogou a športom. Šport, to sú rýchle pohyby, a v joge sú pomalé pohyby v koordinácii s dychom, ktoré ovplyvňujú obehový, nervový a hormonálny systém a mentálne zdravie. Joga tiež rozvíja koncentráciu, rovnováhu tela, myseľ a vedomie. Na jogu potrebujeme málo priestoru, môžeme cvičiť, kde chceme, jednoducho vedľa postele si položíme deku a môžeme začať. Podľa štatistiky, každý piaty človek na svete cvičí jogu. Na všetkých svetadieloch, v Afrike, v Číne, v USA, veľa svetových firiem ponúka v čase obeda jogu pre pracovníkov. Firmy si platia špeciálnych cvičiteľov. Keď si zacvičíme 45 minút jogu, naša pracovná energia sa zvýši viac ako keby sme si dali kávu. Veľa zamestnancov v zahraničí musí mať pečiatku, že cvičí jogu, aby sa mohli preukázať svojmu zamestnávateľovi, že robia všetko pre svoju pracovnú výkonnosť. V západných krajinách poisťovacie spoločnosti prispievajú ľuďom na to, aby mohli cvičiť jogu, platia im kurzy. Potom sú ľudia menej chorí.“
ZO ŽIVOTA A PôSOBENIA SVÁMÍHO MAHÉŠVARÁNANDU
Svámidží od roku 1972 žije a pracuje v Európe. Vďaka svojej dlhoročnej práci na Západe sa dôkladne zoznámil s naším životným štýlom a jeho dôsledkami, ako sú stres, choroby a psychické problémy. Vytvoril ucelený a metodický systém Joga v dennom živote. Systém je založený na pôvodných jogových tradíciách, ale je zameraný na potreby súčasného človeka. Cvičenie Jogy v dennom živote je zamerané na získanie fyzického, mentálneho, sociálneho a duchovného zdravia.
V poslednom období Svámidží rozvíja tiež celý rad mierových a humanitárnych aktivít. Zúčastňuje sa svetových a medzinárodných mierových, medzináboženských a ekologických summitov. Mnohé z nich osobne inicioval. Aktívne spolupracuje na riešení problémov tretieho sveta. Je autorom ekologického projektu zberu dažďovej vody v suchom sužovaných oblastiach sveta. Prvý z obrovských bazénov, ktoré majú slúžiť ako rezervoáre zozbieranej dažďovej vody, vznikol v Džadane, Svámidžího hlavnom jogovom stredisku v Indii.
Za svoje neúnavné, trvalé úsilie o svetový mier, duchovný rozvoj ľudstva a riešenie ekologických problémov sveta získal Svámidží rad medzinárodných ocenení. Hold jeho práci vzdali a vzdávajú poprední predstavitelia mnohých štátov (vrátane prezidentov Českej republiky a Slovenska), reprezentanti verejného, kultúrneho i duchovného života. K Svámidžího hlavným európskym strediskám patria centrá jogy vo Viedni a v Střílkach, v ktorých sú každoročne organizované medzinárodné jogové semináre. Prívrženci jogy (podľa Systému Joga v dennom živote) dnes pôsobia na všetkých kontinentoch sveta. V Európe sa joga teší zvlášť veľkej obľube v krajinách bývalej Juhoslávie (najmä v Slovinsku a Chorvátsku). Veľké skupiny Svámidžího žiakov pôsobia tiež v Českej republike, na Slovensku, v Maďarsku, Rakúsku i inde. V posledných rokoch vzrastá záujem o tento systém v Poľsku a v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu.
Na Slovensku sa joga podľa Systému Joga v dennom živote cvičí už 33 rokov. Používa sa v rehabilitácii – v liečebných kúpeľoch a rôznych zdravotných zariadeniach, stovky individuálnych záujemcov navštevujú kurzy jogových cvičení v početných jogových strediskách. Pred niekoľkými rokmi bol na Slovensku rozpracovaný rad metodických príručiek jogy pre učiteľov a žiakov s cieľom uviesť jogové cvičenia do škôl (vzhľadom na to, že veľká časť našej populácie, už od detského veku trpí stresom a chorobami súvisiacimi s nesprávnym držaním tela). Hoci návrh sa nerealizoval, v posledných rokoch sú to práve mladí ľudia, ktorí vyhľadávajú kurzy Jogy v dennom živote. Prichádzajú tak zo zdravotných dôvodov, kvôli oddychu, ale aj v prirodzenej túžbe po práci na sebe.