ktoré jarné kolá nepredohrali na jeseň.
Ako to vyzerá s prvým jarným kolom jarnej časti futbalových súťaží riadených ObFZ?
- Zima nielen nám, robí škrt cez rozpočet. Prvé kolo sme už definitívne presunuli na iný termín. V pondelok zasadal výkonný výbor, kde sme posúdili rôzne varianty riešenia situácie. Vypočuli sme návrhy športovo-technickej komisie, ktorá jediná má možnosť rozhodovať o odložení kôl. Reagujeme na aktuálny vývoj počasia a na základe názorov klubov odkladáme aj druhé kolo. Stretnutia prvého a druhého kola sa budú hrať v termínoch a časoch uvedených v dnešnej Úradnej správe ObFZ. Máme záujem chrániť naše ihriská pred vážnym poškodením. Príklady z prvej ligy nám dávajú za pravdu. Sťažuje nám to situáciu, lebo súťaže by sa mali skončiť 18. júna. V našich podmienkach minimalizujeme možnosť hrať v strede týždňa. Narážame na problém uvoľňovania hráčov, aj preto posúvame začiatky stretnutí na podvečerné hodiny. Ak sa tento systém osvedčí, uvažujeme hrať vložené kolá systémom piatok a nedeľa aj perspektívne, pretože mnoho hráčov chodí na týždňovky, alebo študujú.
Čo ste riešili na nedávnom stretnutí Rady ObFZ?
- Hovorili sme o niektorých aspektoch prípravy na budúci súťažný ročník. Po dlhých desiatich rokoch pre budúci ročník chystáme zvýšenie štartovného vzhľadom na to, že za priestory v ktorých sme, musíme platiť nájomné SZTK. Náklady akcií, ktoré v priebehu roka usporiadame, rapídne stúpajú. Žiaľ, je to tak. Čiastky sú také veľké, že nám ukrajujú podstatnú časť z dotácií, ktoré dostávame zo SFZ. Pri príprave na nový ročník sa zamýšľame, ako ďalej s mládežou, pretože doteraz sme dôsledne netrvali, aby každé mužstvo malo aj mládežnícke družstvo v súťažiach. Pre najbližšie zasadnutie Rady ObFZ pripravujeme rôzne varianty návrhov a chceme, aby každé mužstvo, ktoré bude štartovať v budúcom súťažnom ročníku v I. triede, malo aspoň jedno mládežnícke mužstvo. Zrejme to bude v našich podmienkach veľmi zložité, pretože populácia hlavne v menších dedinách je podstatne nižšia ako po minulé roky. Mladí chlapci majú množstvo iných možností ako tráviť voľný čas a niekedy aj nežiaducich aktivít. Musíme však vychádzať aj z týchto špecifík. Na jednej strane chceme, aby sa do futbalu zapojili mladí, na druhej strane musíme reagovať aj na vzniknutú situáciu ak nechceme, aby futbal, tento najrozšírenejší šport v obciach nášho regiónu nezanikol. Zložitejšiu situáciu evidujeme hlavne na Horehroní, kde väčšina mužskej populácie chodí za robotou mimo bydliska, aj do zahraničia, alebo študujú v centrách. Aj preto upozorňujeme. Ak chceme, aby futbal v týchto obciach bol súčasťou života obcí, musíme dosiahnuť, aby sa mu venovalo čoraz viac mládeže. Ide o investíciu do budúcnosti.
Mnohé kluby sa sťažujú, že bola pekná jeseň a mohli sa predohrať niektoré jarné kolá...
- Dosť ťažko sa predpovedá vývoj počasia hlavne v našich klimatických podmienkach. Máme pevný, termínový kalendár, ktorý sa osvedčil už niekoľko rokov. Začíname prvý augustový týždeň a končíme posledným októbrovým víkendom. V novembri sa pri našich klimatických podmienkach len ťažko dá predpokladať, či sa stretnutia budú dať hrať, alebo nie. V tomto roku sme plánovali aj ďalšiu významnú udalosť a to konferenciu ObFZ a SsFZ. Riadiace orgány preto neuvažovali nad touto možnosťou, lebo sme museli konferenciu aj pripraviť. Môžeme síce vyhlásiť, že sa bude hrať napríklad ešte dve kolá, ale sa počasie môže zmeniť v stredu, štvrtok, a čo potom? V našich klimatických podmienkach sa dlhodobo osvedčilo začať v auguste a končiť posledným októbrovým víkendom. V minulých dňoch boli porady so zástupcami klubov, kde zazneli aj tieto hlasy. Samozrejme, ak klimatické podmienky v tomto roku dovolia a bude vôľa klubov hrať, tak predohráme prvé dve jarné kolá aj v jeseni tohto roku, ale nie všetky kluby si osvojili tento názor. Ide o kluby, ktoré majú zranených hráčov, majú úzke kádre a v zimnej prestávke sa chcú posilniť novými hráčmi. Musíme zvážiť všetky možnosti. Riešili sme aj otázky spojené s administratívnymi problémami uplatňovania nových zákonov pri odmeňovaní rozhodcov, delegátov, usporiadateľov, hospodárov, správcov ihrísk a pod. V minulosti kluby uzatvárali dohodou o vykonaní práce. Väčšina diskutérov na konferencii poukazovala na zložitosť uplatnenia nového zákona v podmienkach klubov. Aktuálne sme reagovali na odporučenie uverejnené v ŠPOTRINFORME a klubom sme zaslali tlačivo o príkaznej zmluve, ktorá celú administratívu okolo ekonomiky zjednodušuje. Vyriešili sme problém, ktorý kluby neprimerane zaťažoval.
Čo Rada ObFZ sleduje udelením amnestií ?
- Rada na svojom prvom zasadnutí po volebnej konferencii rozhodla o všeobecnej amnestii, Je to zaužívaná prax niekoľkých rokov. To znamená, že pre jarnú časť súťaží sa odpúšťajú všetky tresty, udelené v jesennej časti, všetky karty sa anulujú, ide sa prakticky od nuly. Je to veľké gesto riadiaceho orgánu. Sledujeme tým zlepšenie disciplíny. Vychádzame z poznania, že disciplína na našich ihriskách sa zlepšuje, ubúda trestov, znížil sa počet udelených kariet. V poslednom období ubudlo najťažších previnení voči futbalovým normám, nepopulárnych inzultácií. Amnestia sa však nevzťahuje na tresty za inzultácie v jesennej časti súťaží.. V takomto prípade žiadne tresty nemôžeme odpustiť, lebo ide o najťažšie previnenie podľa futbalových noriem. Konkrétne prípady, na ktoré sa amnestia nevzťahuje, sú uvedené aj v dnešnej Úradnej správe ObFZ.