Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Barani vyhrali 1. ligu

Senzácia! Banskobystrickí hokejisti vyhrali 1. hokejovú ligu, napriek tomu, že pred sezónou nikto nevedel, či hokej v Banskej Bystrici vôbec bude existovať.

Klobúk dole, páni záchranári! Páni Krajč, Koval a spol. posúvajú hokej tam, kde si ho všetci Banskobystričania prajú – do extraligy. Hokejisti Banskej Bystrice sa po víťazstve 4:0 na zápasy stali víťazmi druhej najvyššej slovenskej hokejovej súťaže v sezóne 2005/2006 a tak sa už môžu pripravovať na budúci ročník, kedy už nebudú farmou Zvolena a žiadny predpis im nemôže zabrániť v postupe do extraligy. Samozrejme za predpokladu, že budú podávať tohtoročné výkony.

Aj v druhom stretnutí finále potvrdili Banskobystričania úlohu favoritov. Zlomovou bola 10. minúta a gól Gašpara v oslabení. V 13. minúte zvyšoval po peknej prihrávke Budaja exportným gólom Ondreička. Šancu na kontaktný gól mal v dvanástej minúte Dancsák, Stieranka však odolal. Z následného protiútoku zvýšil na 3:0 ostrostrelec Dian. V 26. min. vyhnal Milého z bránky Humenného štvrtým gólom Škvarka a na 5:0 zvýšil v polovici zápasu Ondruška. Banskobystrickému brankárovi Stierankovi sa takmer podarilo dosiahnuť shutout. V 49. minúte ho z veľkej šance neprekonal ani Pavol Riečičiar, ktorý si ho následne doberal. „Spýtal sa ma, ako som sa do rána vyspal, že mám toľko šťastia, ale následne som dostal smolný gól. V play off však nie je dôležité kto vychytá shutout, dôležité je to, že vyhrávame 2:0 na zápasy,“ povedal gólman Bystričanov, ktorý lovil puk zo siete až desať minút pred záverečným klaksónom. Radosť mu prekazil Štekláč, a následne mohol druhý gól východniarov pridať Dancsák, ten však netrafil odkrytú svätiňu domácich. Jedným zo Zvolenčanov, ktorí pomohli svojmu béčku je aj Ľuboš Velebný. „Jednoznačne sme súpera predčili a potom sme iba dohrávali, aby sme sa nezranili,“ povedal Ľ. Velebný. „Sú pre nás len prínosom,“ prezradil tréner Banskej Bystrice Jindřich Novotný na margo zvolenských posíl. „Po celý zápas sme boli aktívnejší a pristupovali sme zodpovednejšie k defenzívnym úlohám,“ dodal lodivod domácich „baranov“. Strelec jediného humenského gólu pomenoval príčiny neúspechu hokejistov spod Vihorlatu. „Robíme vzadu hrubé chyby a cez bystrickú obranu sa nevieme presadiť,“ povedal Peter Štekláč. Tréner Humenčanov Peter Čontofalský uznal silu súpera, nezabudol však pochváliť Humenčanov za vydarenú sezónu. „Prevaha Banskobystričanov bola celý zápas. My však máme úzky káder a nie sme posilnení ani z Košíc. Zaslúžime si však absolutórium za to, čo sme dokázali. Myslím, že doma Bystričanov ešte potrápime, chceme sa sem ešte vrátiť aspoň na jeden zápas,“ povedal lodivod Humenného. Jeho náprotivok, bystrický tréner by chcel z dvojzápasu v Humennom priniesť aspoň jedno víťazstvo. „Bude to určite vyhecované, ale pokiaľ budeme dodržiavať taktiku, najmä osobnú disciplínu a udržíme si nervy na uzde, mohli by sme sa k nemu dopracovať,“ dodal tréner J. Novotný.

1. zápas

Hokej – I. liga – finále – 1. zápas: B. Bystrica – Humenné 5:3 (2:0, 1:2, 2:1), Gašpar, Malček, Velebný, Dian, Šimčík – Riečičiar, Karčák, Soták

2. zápas

B. Bystrica – Humenné 5:1 (2:0, 3:0, 0:1), 10. Gašpar, 13. Ondreička (Budaj, Šimčík), 22. Dian (Macejka, Budaj), 26. Škvarka (Lipták), 30. Ondruška (Šimčík, Jurík) – 50. Štekláč (Karčák), vylúčení 7:8 na 2 min. presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0

3. zápas

Humenné - B. Bystrica 2:4 (0:2, 0:1, 2:1), Fabuľa, Marcinko - Gašpar, Jurík, Dian, Lipták

4. zápas

Humenné - B. Bystrica 2:3 (0:1, 2:1, 0:1) - konečný stav série: 0:4, Góly: Jurík (Gašpar, Kubaliak), Jurík (Gašpar), Šimčík (Gašpar, Jurík), Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1
V záverečnom súboji v sobotu na ľade Humenného vyhrali stredoslováci tesne 3:2, keď rozhodujúci gól strelil v 48. min Šimčík. Aj napriek celkovému prvenstvu sa však Banskobystričania v baráži o účasť v extralige 2006/07 s posledným tímom najvyššej súťaže Martinom nestretnú. O postup zabojujú hráči Topoľčian, ktorí spomedzi tímov najlepšej štvorky I. ligy ako jediné nie sú rezervou žiadneho z extraligových mužstiev.