Súaž vyhlasuje a už 14. rok tradine organizuje Prezídium Slovenskej kalendárovej tvorby v Banskej Bystrici so sídlom v Slovenskej upi.
Svojím zameraním aktívne podporuje a zvyšuje úrove kalendárovej tvorby verejnou propagáciou a výstavnou prezentáciou širokému spektru záujemcov.
Predseda Klubu fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov a prezident súťaže Vladimír Bárta (v strede)hodnotí tento ročník ako mimoriadne úspešný. „Bol som veľmi prekvapený, lebo sme zaznamenali zvýšený záujem vydavateľov a reklamných agentúr, ktoré pripravujú kalendáre. Je viac exponátov, viac vystavovateľov a krajšie kalendáre, takže je to príjemné hodnotiť.“ Prihlásilo sa spolu 32 vystavovateľov z celého Slovenska s počtom 52 kalendárov, súťažili v desiatich kategóriách, z ktorých spomeňme: autorské kalendáre, nástenné viaclistové firemné (podľa domácich predlôh, podľa zahraničných predlôh), nástenné viaclistové voľne predajné, nástenné jednolistové a ďalšie.
V kategórii nástenné jednolistové plagátové kalendáre získala 1. cenu Tlačiareň Gupress. Do súťaže sa prihlásili už po štrnástykrát. „Doteraz sme boli ocenení hádam okrem jedného v každom ročníku. Z tém, ktoré v kalendároch zobrazujeme, by som spomenul hrady, kaštiele, príslovia a porekadlá, vládcovia od Sama až po Karola XIV., a pod. Dalo by sa povedať, že sme už takým povinným účastníkom na tomto podujatí. Zaviazali sme sa, že sa zúčastníme aj v budúcnosti. Iné nám teda neostáva, len tvoriť a tlačiť,“ povedal ocenený František Gucký z Tlačiarne Gupress.
Predseda poroty Milan Šoka si myslí, že každý rok je v niečom špecifický, ale základné zásady hodnotenia platia. „Posudzujeme vyváženosť obsahu, tematiky a formy jednotlivých kalendárov. Záleží aj od toho, koľko je zástupcov v jednotlivých kategóriách, aká je ich úroveň, porovnávame. Kritériá sa každým rokom prispôsobujú tomu, aká je úroveň kalendárovej tvorby. Musím však povedať, že za tých 14 ročníkov sa tá úroveň rok čo rok zvyšuje. A je to v prospech editorov, aj v prospech konzumentov.“
Porota na záver 14. ročníka konštatovala, že súťaž má stále svoj význam a miesto na kultúrnej scéne Slovenska, pretože kalendáre patria k neodmysliteľnej súčasti výtvarného a kultúrneho prejavu nášho každodenného života.