Na stretnutí s predsedom a poslancami Banskobystrického samosprávneho kraja uviedol, že Slovensko je na správnej ceste vo vnútornej aj zahraničnej politike a tá sa nebude ani po voľbách meniť. „Som presvedčený, že Slovensko sa teraz už nezastaví. Aj pri diskusiách s predsedami regiónov, keď hovoríme o možnostiach, ako to vyzerá aj z tej politickej stránky, a napokon aj z mojich osobných poznatkov, som presvedčený, že náš trend v zahraničnej politike vo vzťahu k Európskej únii, vo vzťahu k OSN, a vôbec ku globalizácii ako takej, sme nastúpili správne. A takisto aj vnútroštátny život, pokiaľ ide o zmenu právneho systému od roku 1989, o zmenu v majetkových vlastníctvach, v ekonomike, tiež reformy, ktoré sme začali,“ povedal I. Gašparovič. Ďalej dodal, že nová vláda musí kontinuálne nastúpiť na to pozitívne, čo urobila predošlá, aj na riešenie tých problémov, ktoré sa ukázali nevýhodné, ako pre štát, tak pre občana. Na otázku, čo prvé bude musieť nová vláda riešiť, povedal: „Tou najdôležitejšou úlohou pre vládu bude, samozrejme, za pomoci krajov a okresov, odstrániť veľké nerovnosti, ktoré medzi regiónmi sú, a to najmä v oblasti sociálneho postavenia občanov, a tým pádom aj ekonomiky a riešenia nových investícií a hľadania pozície pre získavanie nových pracovných miest.“
S predstaviteľmi krajskej samosprávy Ivan Gašparovič diskutoval o viacerých jej problémoch. Upozornil, že v niektorých regiónoch hrozí až „dedičná nezamestnanosť“. Podporil názor, aby sa prostriedky pre regióny nerozdeľovali centrálne, a aby kraje mohli rozhodovať aj o peniazoch z eurofondov. Banskobystrický kraj považuje prezident za región, v ktorom po zániku kľúčových fabrík po roku 1990 nevznikli adekvátne pracovné miesta. Chýbajú v ňom najmä investície. Preto by vláda mala vytvoriť podmienky na vznik nových malých a stredných podnikateľov, a tiež nových pracovných príležitostí.
Prezident sa vyjadril aj k aktuálnej otázke vzdelávania Rómov. Podľa neho projektov je tu dosť, len ich treba realizovať. „Aj naša vláda má prijatý program vzdelávania rómskeho etnika. Myslím si, že pokiaľ hľadáme koncepciu a nejakú nájdeme, už potom nie sme takí dôrazní a dôkladní pri realizácii. Vzdelanie je základná otázka pre to, aby naši rómski občania mohli asimilovať so spoločnosťou,“ povedal.
Po prijatí u župana Milana Murgaša čakali prezidenta na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov, kde sa stretol s jej dekanom Petrom Kulašíkom a študenti si mohli vypočuť jeho prednášku.