Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Zvíťazila Alena Procházková

Naša najúspešnejšia reprezentantka v bežeckom lyžovaní posledných troch rokov Alena Procházková po uplynulej sezóne a minuloročných výsledkoch, aj túto sezónu 2005/2006 dokázala svojimi výkonmi, že je našou jednotkou v bielej stope.

Potvrdila to aj v závere tejto sezóny na medzinárodných pretekoch FIS a Majstrovstvách Českej republiky ktoré boli súčasťou Bohémia turné , a už tradične patria každoročne k jedným z kvalitne obsadených FIS pretekov. Teraz sa na Horních Mísečkách v Krkonošiach zišla kompletná česká špička pretekárov s výnimkou Kateřini Neumanovej. Český reprezentanti tak v ženskej ako i mužskej kategórii patria medzi svetovú elitnú tridsiatku. Je veľmi pozitívne, že Slovenka Alena Prochazková dokázala v tejto silnej konkurencii zvíťaziť v celkovom hodnotení pretekov Bohemia tour a odniesla si aj titul medzinárodnej majsterky Čiech v behu na 10 km klasickou technikou, keď za sebou zanechala na druhom mieste Janečkovú a na treťom Raidlovú pretekárky ktoré na OH v štafete skončili na 8. mieste. Mimochodom, medzi mužmi zvíťazil Martin Bajčičák pred Bauverom a Koukalom.
Do sezóny vstúpila ako nováčik Svetového pohára, druhým rokom seniorka. Pre nedostatok finančných prostriedkov štartovala zo začiatku sezóny iba v troch pretekoch SP, kde dokázala obsadiť v šprinte v nemeckom Oberstdorfe výborné 27 bodované miesto SP.A tak po niekoľko ročnej pauze dokázala bodovať v SP aj ďalšia Slovenka (naposledy to bola pred 4 rokmi J.Bukvajová). Vrcholom tejto sezóny boli Majstrovstvá sveta do 23 rokov v slovinskom Kranii-Blede, kde dokázala preniknúť do absolútnej svetovej špičky. 7 miestom v šprinte, kde dokázala poraziť aj olympijskú víťazku v šprinte kanaďanku Crafordovú. Skvelým 5. miestom na klasickej desiatke dokázala že patrí medzi svetovú špičku v tejto vekovej kategórii. Na OH v Turíne v bežeckom stredisku Pradzelato obsadila v šprinte výborné 23 miesto. Na klasickej desiatke skončila na 28 mieste. Pre 21 ročnú pretekárku je to výborný vstup medzi svetovú elitu. Ďalšie body do SP získala v Nórskom Dramene v šprinte, kde obsadila 25 miesto. Na domácich medzinárodných pretekoch FIS Bezrovkov memoriál dva krát zvíťazila. Tieto výsledky iba 21 ročnej pretekárky jej dávajú šancu postupne prenikať hlbšie medzi svetovú elitu a na vrcholných podujatiach sa čoraz viac zviditeľniť. Tieto ciele sa dajú uskutočniť iba za podpory štátu a kvalitných sponzorov.
Za posledné dva roky sme dokázali urobiť kvalitný výkonnostný skok v ženskom bežeckom lyžovaní, ktoré na Slovensku prežívalo minulé roky veľkú krízu. Dúfam, že tento fakt ocenia aj kompetentné štátne inštitúcie, ktoré zabezpečujú vrcholový šport a pomôžu vytvoriť lepšie podmienky tejto pretekárke, ale i ďalším mladým talentovaným pretekárkam, ktoré je potrebné do ďalšej Olympijskej sezóny dostať na potrebnú svetovú úroveň, až nechceme prísť o posledné pretekárky, ktoré nám ešte na Slovensku ostali. Cesta, ktorou sa začalo uberať ženské bežecké lyžovanie a ktorej tvorcom je moja osoba v spolupráci s NŠC v Bratislave, je správna. Prvý krok máme za sebou a z toho najhoršieho, čo lyžovanie na Slovensku postihlo sme vonku. Budeme čakať na lepšie podmienky. Mame tu pretekárky, ktoré si zaslúžia minimálne také podmienky ako ich kolegyne v Čechách . To predstavuje o 200% viac financií ako máme v súčasnosti na prípravu mi. Alebo ideme čakať a pozerať sa ako nám pred očami odchádza ďalšia generácia? Musíme si však uvedomiť, že ďalšie pretekárky tak skoro nevychováme.

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?