Švubovci sú lezecká rodina, najmladší Jiřího syn Jakub bol na ostatnom vyhlásení najlepších športovcov mesta jedným z ocenených. Jakub dokáže na stene loziť aj dve hodiny v kuse. Švubovci nám odhalili veľký unikát – lezeckú stenu na povale. Je vytvorená z približne 3000 lezeckých chytov a „pavúčí“ muži si tu prídu na svoje. Nielen o banskobystrickom lezeckom raji sme sa rozprávali s jeho hlavným architektom a konštruktérom Jiřím Švubom.
Ako ste sa dostali k tomuto športu?
- Bol som bežec na lyžiach, ale potom, ako som prišiel do Dukly som potreboval zamestnanie. Začal som robiť výškové práce. Tým, že som začínal liezť v Čechách na pieskovcových skalách, mal som k tomu blízko. Neskôr sme začali stavať lešenia na zákazky.
Lezenie je teda vaším koníčkom...
- Robím predsedu súťažného lezenia na Slovensku, vzal som si to na starosti, veď nie je tu toľko peňazí, aby sa to mohlo všetko vyfinancovať. Z veľkej časti to teda sponzorujem.
Už o mesiac tu budú majstrovstvá Slovenska v boulderingu. Akú očakávate účasť?
- Bude to 13. mája práve v Banskej Bystrici na nám. SNP. Všetkých srdečne pozývam. Pozval som sem aj kamarátov z Maďarska, Poľska, Česka, bude tu určite aj naša špička. Mali by tu byť aj dobré ceny. Čo sa týka dievčat, mala by prísť aj juniorská majsterka sveta Češka Silvia Rajchová. Dúfam, že sa tu objavia bratia Juraj a Marek Repčíkovci, Radek Souček z Čiech, pozval som aj Oleksyho a Maďara Csabu Komodyho.
Aký bude priebeh podujatia?
- Začneme 13. mája raňajšou kvalifikáciou o desiatej hodine. Finále bude o šestnástej hodine.
Od kedy máte doma lezeckú stenu?
- Začal som ju vyrábať na jeseň 1999. Je otvorená aj pre verejnosť, ale nevyberám za to žiadne vstupné. Bol tu slovenský pohár mládeže a závody dospelých s názvom „Bocianík brutal cup“, kde sa zúčastnilo aj 60 ľudí.
Chyty z celého sveta
Chyty, na ktorých sa lezie na povale pána Švuba vôbec nie sú obyčajné - sú zozbierané z celého sveta. Jiří Švub si ich kupuje na každom podujatí, ktoré navštívi. „Mám komplet slovenskú aj českú výrobu od všetkých výrobcov. Veľa ich je aj zo Slovinska, z Holandska, z Nemecka,“ hovorí. Všetko to robí preto, aby si jeho mladí pretekári mohli vyskúšať rôzne druhy chytov. „Keď to človek netrénuje na chytoch, ktoré sa používajú na svetových pohároch, tak ich nepozná a môžu ich veľmi ľahko prekvapiť,“ hovorí J. Švub. „Ak ich pozná, je to veľká výhoda.“
Čo je to bouldering?
Bouldering je séria extrémne náročných lezeckých krokov, ktoré musí lezec absolvovať. Môže byť v prírode, alebo na umelej stene. Je mimoriadne obľúbeným, pretože nie je náročný na istiace prostriedky a nieje teda pri ňom nevyhnutný ani spolulezec. Bouldering je špecifický v tom, že sa pri ňom lezú náročné kroky. Úlohou pretekára je aby na čo najmenej pokusov chytil obidvoma rukami posledný chyt. Držať ho musí minimálne tri sekundy.
Jakub Švub chce pokoriť Taliansko
Vo veľkej „čižme“, teda v Talianku, bývajú každoročne detské preteky. Minulý rok tam Jakub skončil na treťom mieste. „Teraz už dúfam, že vyhrá,“ povedal Jiří Švub. Preteky v Taliansku sú prestížne a ich pokorenie je Jakubovým najväčším snom. „Sú to najprestížnejšie preteky chlapcov do desať rokov,“ povedal otec talentovaného lezca.
Karaván na cestách
Unikátnym je aj Švubov karaván. Po majstrovstvách Slovenska v máji začnú svetové a európske poháre juniorov, ktoré všetky absolvujú. „Vlani som kúpil karaván, ktorý mám teraz v jednej horolezeckej oblasti. Budem ho ťahať po Európe na všetky európske a svetové poháre,“ povedal Jiří Švub. „Ani sa s ním nevrátim naspäť, len ho budem premiestňovať z jedných pretekov na druhé,“ dodal J. Švub.