Film Pururambo nakrúcal na miestach, kde ľudia žijú na stromoch

Začiatok mája sa bude niesť v znamení dvanásteho ročníka Envirofilmu

Začiatok mája v troch stredoslovenských mestách, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici a Zvolene už tradične patrí Medzinárodnému festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm, ktorého vyhlasovateľom je Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky a organizátorom Slovenská agentúra životného prostredia Banská Bystrica.
Do dvanásteho ročníka Envirofilmu 84 autorov z 23 krajín sveta prihlásilo 109 filmov. Festivalu sa po prvý raz zúčastňujú filmári z Arménska a Estónska, medzi krajiny s najväčším počtom prihlásených filmov už tradične patria Nemecko (26), Slovensko (18) a Česká republika (14 filmov). Na festivale sú ďalej zastúpené krajiny Veľká Británia, Poľsko, Maďarsko, Chorvátsko, India, Španielsko, Taliansko, Srbsko a Čierna Hora, Francúzsko, Uzbekistan, Irán, Grécko, Bosna a Hercegovina, Švajčiarsko, USA, Rusko, Holandsko a Belgicko. Rekordmanom v počte prihlásených filmov je John Boyle z Veľkej Británie (6 filmov). Najdlhším filmom v súťaži je 87 minútový Český sen (ČR), najkratším minútový spot A to je krásná země (ČR) a tiež minútový španielsky film Rastúci meter.
Súťažné filmy bude hodnotiť medzinárodná porota v zložení Adrian Warren (Veľká Británia), Steve Lichtag (Česká republika), Katarína Javorská (Slovensko), Ferenc Varga (Maďarsko), Andrzej Traczykowski (Poľsko) a Hakan Őniz (Turecko). Do doterajších dvanástich ročníkov festivalu filmári z celého sveta zaslali spolu už viac ako tisíc filmov.
Medzi sprievodnými festivalovými podujatiami dominuje Medzinárodná súťaž výtvarnej tvorivosti detí a mládeže Zelený svet, ktorá sprevádza festival už od jeho druhého ročníka a vlani teda oslávila desaťročné jubileum. Téma tohto ročníka je Všetkým deťom na Zemi – odkaz prírody. Odkaz prírody sa v 3 069 výtvarných prácach prihlásených do kategórie kresba, maľba, grafika a kombinované techniky pokúsil stvárniť približne rovnaký počet detí zo Slovenska, Lotyšska, Poľska, Srbska a Čiernej Hory, Rumunska a Číny. V kategórii animovaný film súťažilo 33 detí. Rovnako ako Zelený svet, aj ďalšie sprievodné festivalové podujatia sa nesú v znamení leitmotívu tohtoročného Envirofilmu, ktorým je NATURA 2000. Pre školskú mládež sú pripravené náučno-poznávacie a pohybové aktivity zamerané na vzácne územia a lokality slovenskej prírody. V programe festivalu sú aj ďalšie zaujímavé podujatia, semináre, výstavy, konferencia Krajina – človek – kultúra. Tradičné prehliadky súťažných a nesúťažných filmov obohatia stretnutia s významnými filmármi. Bude to okrem iného filmový večer s Pavlom Barabášom, jeho filmami a jeho hosťami a stretnutie s archeológom a potápačom Hakanom Őnizom z Turecka. Návštevníci festivalu si určite nenechajú ujsť prvý slovenský celovečerný film, rekonštruovanú a ozvučenú verziu filmu Jánošík z roku 1921.
Festival sa za dvanásť rokov svojej existencie stal miestom stretnutí významných osobností zo sveta filmu, ekológov, environmentalistov, ochranárov a milovníkov prírody, ľudí, ktorým nie je ľahostajné, v akom stave sa nachádza naša Zem a v akom stave ju prenecháme budúcim generáciám. Medzi takéto osobnosti nesporne patrí Pavol Barabáš, ktorý tento rok súťaží na Envirofilme s fascinujúcim príbehom zo života stromových ľudí v Novej Guinei Pururambo a dokumentom Premeny Tatier, ktorý vznikol ako spomienka na devastujúcu kalamitu a požiar vo Vysokých Tatrách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Barabáš a jeho
Pururambo
Meno Pavol Barabáš je dnes už pojmom. Scenárista, kameraman, režisér, autor mnohých dokumentárnych filmov a nesporne najúspešnejší filmár v histórii slovenského filmu (za svoje filmy získal doteraz viac ako 130 ocenení doma aj v zahraničí). Má za sebou množstvo objavných expedícií, nakrúcal v neprístupnej divočine, na dravých riekach aj na ľadových štítoch, či v hlbokých jaskyniach, ďaleko od civilizácie. Jeho filmy sú o ľuďoch v extrémnych podmienkach, príbehy, ktorých hrdinovia idú až na hranice svojich možností. Fascinujú ho stretnutia s cudzou kultúrou, priťahujú územia tibetského budhizmu, ale aj prírodných ľudí hlboko v džungli. Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi. Vyžarujú lásku a úctu k prírode, obrovskú duševnú silu a morálne vedomie.
Film Pururambo sa nakrúcal v najdivokejších miestach západnej časti indonézskeho ostrova Nová Guinea, kde vysoko na stromoch, žijú prírodní ľudia, ktorých minulosť sa ešte neskončila a prítomnosť ešte nezačala. Ich svet je „pururambo“ čiže dobrý...
„Stret kultúr je vždy hrozivý,“ hovorí o dojmoch z nakrúcania Pavol Barabáš. „Keď sme robili film Pururambo, tvrdili nám, že tam ešte nikto nebol. Tí ľudia nemajú absolútne nič z civilizácie, kovový nožík, či sekeru. V dedine nenájdete kúsok papiera či umelej hmoty. Žiadne ozdoby, či korálky z jabloneckej bižutérie. Čo vás ale zarazí je, že všade je absolútne čisto. Špina a neporiadok vlastne ani nemajú z čoho vzniknúť, lebo všetko v prírode podlieha určitej neviditeľnej recyklácii. Ľudia v Novej Guinei nepotrebujú zhromažďovať ani vlastniť majetok. Keď niečo potrebujú, skočia do džungle ako do komory... Načo budeme niečo vlastniť, keď je tam toho plný prales? Neexistuje tam závisť. Majú tradície, ktoré sa nám zdajú kruté a pre nás neprijateľné. My sa snažíme im vnútiť naše chápanie sveta, ale to ich im v džungli pomohlo prežiť po tisícročia. Keby nám niekto vnútil svoje tradície, mnohé by sa rozpadlo. Neviem si vôbec predstaviť, že by niekto prišiel a chcel pred naším domom postaviť mešitu. Zakázal by Vianoce a veľkonočné sviatky. Prestali by sme sa cez sviatky navštevovať, dávať si darčeky, nespoznali by sme tú nádhernú atmosféru pri vianočnom stromčeku. Náš život by bol prázdnejší... Tak ako je to v pohľadoch ľudí guinejského kmeňa Asmatov, ktorému spálili všetky kultové predmety a vymenili ich tradície za kresťanské...“
Festivalová porotkyňa Katarína Javorská (dramaturgička, scenáristka, predsedníčka Únie slovenských televíznych tvorcov) o filme Pururambo povedala: „Čakanie na každý ďalší film Paľa Barabáša je čakanie na zážitok z iného kúta sveta, na stretnutie s inou civilizáciou, na chvíle obdivu k iným ľuďom. Neprajníci a závistlivci hovoria: to sa mu to nakrúca, keď je v takom atraktívnom prostredí. Environmentálni puristi zasa frflú, že jeho filmy patria skôr na festivaly dobrodružných filmov. A Barabáš? Ten vyhráva u porôt aj u divákov. A oprávnene. Človek, či už odborník, či obyčajný divák, sa musí skloniť pred obetavosťou, s ktorou navštevuje neobjavené kraje, pred schopnosťou pomenúvať doposiaľ nepoznané a pred pokorou, s ktorou nás všetkých, aj sám seba, porovnáva s nevinnosťou prírody či „primitívnych“ národov. Pururambo je film prežitý aj pretrpený, príbeh, ktorý tým citlivejším jedincom ponúka zamyslenie sa nad každou zbytočnosťou v našom živote...“
Hlavnou postavou vo filme Pururambo je rozprávač – Rudolf Švaříček. Vyštudovaný ekonóm (VUT Brno) má za sebou mimoriadne výkony v prieskumoch extrémnych oblastí, mnoho výprav a medzinárodných expedícií – Marco Polo (naprieč Áziou), Hodvábna cesta (rok a pol ázijskými štátmi), Živá Afrika (naprieč Afrikou)... Je autorom úspešnej knihy Živá Afrika, hlavou i dušou festivalu Go Kamera, ako aj autorom knihy a fotografickej výstavy Tajemná Indonesie – Tamtamy času, ktorá mala veľký úspech aj v rámci expozície Slovenského národného múzea v jeseni minulého roku. Jeho doménou je Indonézia, venuje sa najmä oblastiam izolovaných etník.
„Pri návratoch som zasypávaný „zásadnými“ otázkami. Pijú alkohol? Čo jedia? Poznajú peniaze? Je tam rozšírená nevera? Čo sex a ženy? Večnou otázkou je tiež kanibalizmus a lovenie lebiek. Pred odletom padajú otázky, či sa k tým šialeným kanibalom nebojím ísť, či ich svet nie je príliš krutý... Bojím sa často, strach je tu nutný. Pod príkrovom tajomnej džungle však žijú ľudia, od ktorých sa môžeme učiť, ako prežiť v extrémnych podmienkach,“ hovorí Rudolf Švaříček.
Na Medzinárodnom festivale horských filmov (Poprad 2005) Barabášov film Pururambo získal Cenu divákov, na festivale Go Kamera (Brno 2006) bol najlepším festivalovým filmom a na Camera Slovakia (Bratislava 2006) dostal druhú cenu. Na Pururambo, aj na osobnú účasť jeho autora Pavla Barabáša, sa teraz môžu tešiť aj návštevníci Envirofilmu 2006.
Festival sa začína v utorok 2. mája. Hudobnou pozvánkou na festival je večerný koncert v stredu 3. mája na Námestí SNP v Banskej Bystrici, v ktorom vystúpia skupiny Sherpa Band, Clear a The Backwards. Festival ukončí prehliadka víťazných filmov Envirofilmu 2006 v sobotu 6. mája dopoludnia v Kinosále Múzea SNP. Centrom festivalového diania je Banská Bystrica (Múzeum SNP), bohatý program ponúkajú aj festivalové mestá Banská Štiavnica a Zvolen.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Anna Gudzová

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 235
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 552
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 004
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 849
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 358
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 280
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Radko Mačuha: Potkania osada.
  8. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 654
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 082
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 201
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 522
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 351
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 321
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Radko Mačuha: Potkania osada.
  8. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 654
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 68 082
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 201
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 677
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 386
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 522
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 351
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 321
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu