Aj dnešné čipkárky tvrdia, že svoje práce vyrábajú srdcom. Lýdia Dejlová sa paličkovanej čipke venuje už veľa rokov, zaškolila nemálo pokračovateľov, aj z radov vlastnej rodiny. Svoje vedomosti chce odovzdať ešte ďalej. Prednedávnom pokrstila svoju prvú publikáciu pod názvom Čaro paličkovanej čipky.
„S myšlienkou napísať o technikách paličkovania knižku som a pohrávala už asi štyri roky, ale stále som sa vyhovárala na nedostatok času. Tento rok ma však navštívila pani Mrázová a povedala mi, aby som jej ukázala, čo všetko mám napaličkované. Ukázala som jej svoje posledné práce a ona sa ma opýtala, prečo to nespublikujem. A vtedy som si nejako uvedomila, že prečo by som tie moje vedomosti nepodala aj ďalej, aby aj druhí ľudia skúsili niečo nové,“ hovorí o vzniku publikácie Čaro paličkovanej čipky jej autorka Lýdia Dejlová.
Krstnou mamou tejto knižky je Veronika Horňáková, ktorá je tiež žiačkou autorky. „Pani Dejlovú si vážim najmä pre jej precíznosť v práci a vidno na nej, že tú prácu robí s láskou,“ povedala s úctou V. Horňáková.
Rada sa parádi
„Skúšala som viaceré techniky, ale špaňodolinská čipka sa mi najviac páči. K tradičným vzorom zo Španej Doliny som si dávala už aj svoje výmysly, vykrášľovala som, vylepšovala. Ja sa rada parádim a páči sa mi, aj keď sú pekné veci na druhých. Takže som paličkovala čipky pre rodinu, a potom sa to už rozrástlo postupne. Najprv pre jednu priateľku, pre druhú, potom som robila aj zákazky,“ hovorí známa čipkárka. Podľa nej sú pri paličkovaní základom najmä kvalitné nite. „Musíte mať predstavu, aký vzor chcete vyrobiť, aj istú dávku fantázie.“
Začiatočníkom a všetkým tým, ktorí by chceli paličkovanú čipku vyskúšať, by odborníčka Lýdia Dejlová odporučila hlavne mať poriadnu výbavu, valec, paličky, kvalitné nite a špendlíky – to je základ. A potom len trpezlivosť a chuť do práce. Lýdia Dejlová venuje skoro všetok svoj voľný čas čipkám. Jej rukami už prešlo nespočetne veľa nití a čipiek.
Úplne najradšej sa však venuje paličkovaniu módy. Vytvorila už aj večerné šaty či ozdoby do šiat.
Má aj šikovné nasledovníčky
„Umeniu paličkovanej čipky sa venujem už pätnásť rokov. Nite a paličky mi naozaj učarovali. Je to umenie, ale aj kus remesla,“ hovorí žiačka Lýdie Dejlovej, Gabriela Šípková. Venuje sa najmä špaňodolinskej čipke, ale kreslí si tiež sama vlastné návrhy, ktoré paličkuje. V jej tvorbe prevládajú kvetinové motívy alebo krajinky, príroda. „Vyrábam blahoželania, obaly na knihy, obrázky, a ešte náhrdelníky. Mám jedno predsavzatie a snáď sa mi ho podarí zrealizovať. Do budúcnosti sa chcem zamerať na obrázky, kde sa spája pastel s paličkovanou čipkou, pretože sa mi zdá, že na pasteli čipka vynikne,“ hovorí G. Šípková o svojich plánoch. Každý, kto to skúsil, vie, že tomuto umeniu treba venovať veľa času. „Keď chcem niečo urobiť, paličkujem aj dvanásť hodín za deň, ale popri domácnosti sa to niekedy nedá. Občas sa stáva, že aj niečo pokazím, že ten efekt nie je taký, aký som si predstavovala. Potom musím párať alebo začať odznova. Ešte sa mi však nestalo, žeby som s tým chcela skoncovať. Človek tu musí mať hlavne veľkú trpezlivosť, ale baví ma to. Myslím si, že kto nemá trpezlivosť a čas, tak nech sa do paličkovania radšej ani nepúšťa,“ dodáva čipkárka, ktorá naučila paličkovať aj svoju neter, vnučku, dokonca aj vnuka.