Ten uplynulý rok vyhlásila Nadácia SPP. Šancu zapojiť sa doň dostali občianske združenia, nadácie ale aj štátne kultúrne inštitúcie. V ŠVK ho realizovali v mesiacoch september až december 2005.
Jeho cieľom bolo poskytnúť knižničný a múzejný priestor rôznym znevýhodneným skupinám našich spoluobčanov. Zámer projektu sa stretol so záujmom zainteresovaných. Tí sa pravidelne stretávali na tvorivých dielňach a svojej fantázii dali voľný priebeh. Aj vďaka tomu vznikli pôsobivé výrobky, ktoré sú osobným vyjadrením svojich tvorcov. Nie sú to veľké umelecké diela, napriek tomu majú veľkú hodnotu. Sú dôkazom šikovnosti ľudí, ale aj schopnosti prekonávať vlastné bariéry vo vzťahu voči svojmu okoliu. Aj preto sa knižnica rozhodla ich vystaviť.
Výstava ponúka ukážky prác členov Základnej organizácie Únie nevidiacich a slabozrakých č. 2 Banská Bystrica, členov Občianskeho združenia Sanare, detí z integrovanej triedy pre viacnásobné postihnutie pri Základnej škole na Magurskej ulici v Banskej Bystrici, aj detí zo Špeciálnej základnej školy internátnej na Ďumbierskej ulici v Banskej Bystrici. Autorkou scenára výstavy je Soňa Žabková, ktorá bola aj autorkou celého projektu. Pod výtvarné riešenie sa podpísal výtvarník Literárneho a hudobného múzea Vladimír Červený. Pôsobivé výrobky sú nainštalované v átriu knižnice a okoloidúci návštevníci si ich nemôžu nevšimnúť. Upútajú svojou jednoduchou čistotou, výtvarnou pestrosťou. Zaujme aj originálnosť a nápaditosť jednotlivých výtvarných a pracovných techník (maľba vodovými farbami, koláže, hlinené plastiky, maľba na sklo, práca s textilom, servítková technika, výroba vianočných pozdravov, vyšívanie) a rôzne iné zaujímavosti, ktoré sa oplatí vidieť.
„Priestor nám pomohol prekonávať naše vlastné bariéry vo vzťahu k znevýhodneným návštevníkom. Sme radi, že sa nám aj takýmto spôsobom podarilo otvoriť dvere k poznaniu a kultúrnemu obohateniu rôznych marginalizovaných skupín, ktoré už vôbec nie sú v našej inštitúcii ojedinelými návštevníkmi. Aj po skončení realizácie projektu máme ambície naďalej ostať v kontakte s uvedenými skupinami a ponúkať im pravidelnú návštevu knižnice a múzea, naše aktivity a spoluprácu na rôznych projektoch s cieľom prispievať k ich celkovej integrácii do spoločenského a kultúrneho života v našom meste,“ povedala S. Žabková. Výrobky z tvorivých dielní budú v banskobystrickej Štátnej vedeckej knižnici vystavené do 10. mája 2006.