Má ich totiž stále málo, aj keď podľa predsedu komisie rozhodcov sú veľmi kvalitní. S PhDr. Bc Jánom Hrčkom, ktorý drží patronát nad bystrickými rozhodcami už druhé volebné obdobie, sme sa rozprávali aj o nábore nových rozhodcov pre ObFZ.
Koľko rozhodcov má ObFZ B. Bystrica?
- Na nominačnej listine má 48 rozhodcov, z čoho traja sa ospravedlnili, teda komisia rozhodcov disponuje 45 rozhodcami, ktorí sú k dispozícii. Ideálny stav aby sa obsadili všetky súťaže riadené ObFZ je 60 – 65 rozhodcov. Stav v porovnaní s inými oblastnými zväzmi, nie sme na to až tak najhoršie, ale bolo by ideálne, keby sme mali aj tú sedemdesiatku. Vidím problém aj v tom, že nám chýba stredná generácia rozhodcov do 45 rokov. Máme dosť mladých rozhodcov a dosť aj starších, ktorých vek ich predurčuje do funkcií delegátov.
Chcete teda lákať nových rozhodcov?
- Áno. Bolo by ideálne, keby hráči, ktorí prestali hrať futbal a nemajú chyť byť trénermi, posilnili rozhodcovské rady. O tom, že ObFZ má enormný záujem aj na ich raste svedčí aj tá skutočnosť, že Ľubo Pinter vynikajúci futbalista Rakytoviec a Seliec dnes robí dobré meno ako rozhodca v súťažiach riadených Stredoslovenským futbalovým zväzom a to napriek svojmu veku. Nebudeme teda brániť rozhodcom, pokiaľ majú záujem ísť hore.
Kde najviac chýbajú rozhodcovia?
- Hlavne v breznianskom okrese prílev rozhodcov zastagnoval. Rozhodcovia, ktorí prišli pred štyrmi rokmi sa zastabilizovali a nový prílev hlavne mladých rozhodcov nie je. Je potom problém s obsadzovaním na zápasy. Väčšinou do tohto okresu chodia delegáti a rozhodcovia z banskobystrického okresu. Bolo by ideálne, keby sa prihlásilo ešte 12 rozhodcov z breznianskeho okresu.
Nebude to tým, že bývalí hráči sa do rozhodcovských pozícií nehrnú práve pre to, že ako hráči ich niekedy nemali v láske?
- Myslím, že nie. Záleží to len od určitej osobnej statočnosti a schopnosti mať určitý nadhľad. Napríklad Miloš Mišáni nebol nejaký anjel a je z neho vynikajúci rozhodca. Tak isto aj Pepo Kosec, či Maroš Majer. Boli to všetko tvrdí chlapi a dnes sú z nich vynikajúci rozhodcovia. Spoločnosť sa nachádza v morálnom marazme a vidno to aj na ihriskách, kde klíma nie je taká, aká by mala byť a futbal slúži na akési odventilovanie. Ale treba sa od toho odosobniť.
Ak je niečoho málo, je to preto, že sa stavia skôr na kvalite. Ako je to čo sa týka rozhodcov ObFZ? Môžeme ich nazvať kvalitnými?
- Dovolím si tvrdiť, že ObFZ Banská Bystrica disponuje veľmi kvalitným kádrom rozhodcov. Pôsobím aj ako delegát SsFZ, SFZ a keď porovnávam rozhodcov z iných oblastí, tak naši rozhodcovia patria jednoznačne medzi špičku. Kvalita je a doporučujem zapamätať si meno Marek Weiss. Je to talent, ktorý som nevidel už 15 rokov. Pokiaľ na sebe ešte popracuje, bude veľmi kvalitný rozhodca. Je tu tiež Ján Urban, sú obaja mladí 17-roční rozhodcovia. Talenty teda sú, len ich treba správne podchytiť a to robí komisia rozhodcov pri ObFZ. Pravidelne sa s nimi stretávame a školíme ich.
Púšťate teda aj mladých rozhodcov?
- Urobili sme experiment ako prví na strednom Slovensku, že sme na ihriská pustili aj mladých rozhodcov. Tento experiment sa nám vyplatil. Marek Weiss aj Jano Urban začínali ako 15 – roční. Keď dovŕšili 16 rokov, začali sme ich dávať ako čiarových rozhodcov a keď sa osvedčili, tak sme ich pustili ako hlavných rozhodcov. Na adresu rozhodcov zo strany oddielov nezazneli žiadne kardinálne výhrady, alebo, že systém bol nesprávny. Naopak prekvapilo ma, že kluby si žiadajú práve mladých rozhodcov, lebo sú presvedčení, že keď aj spravia chybu, nespravia ju úmyselne, ale z nerozvážnosti, či nevedomosti. Teda tento experiment je správny. A všetci, aj starší, musia o pozíciu rozhodcu zabojovať. Nikto tam nemá isté miesto.
Chválite svojich rozhodcov, napriek tomu, často sa stane, že rozhodcovia neprídu na zápas.
- Tento problém nebol v minulosti vypuklý. Ale stane sa, je to však z prozaického dôvodu – väčšina rozhodcov je zamestnaných. Stalo sa, že mu daný zamestnávateľ zavolal, že musí nastúpiť do práce. Keď to bolo na poslednú chvíľu, nebolo v našich silách nájsť náhradu. Hlavne sa to stáva v breznianskom okrese v II. triede. Je tam málo rozhodcov a tiež málo roboty.
Ako je to s finančnou odmenou pre rozhodcov? Môže ich prilákať finančná odmena?
- Finančné čiastky nie sú zanedbateľné. Napríklad mladý rozhodca, ktorý je študentom vysokej školy a je naplno využitý na zápasoch, tak zarobí mesačne odhadom okolo 2 – 3 tisíc. Teda pre študenta je to slušné. Pristúpili sme ako jediný na strednom Slovensku ku experimentu, že sme odbúrali príslušnosť rozhodcov ku klubom. Teda máme rozviazané ruky a nemusíme sledovať, kto má akú príslušnosť. Peniaze, ktoré prídu od klubov za rozhodcov (2 krát 2000 v I. triede a 1500 Sk v II. triede), komisia rozdelí medzi rozhodcov. Prakticky sa peniaze rozdelia podľa toho, koľko zápasov jednotliví arbitri odrozhodovali.